تبیان، دستیار زندگی
برای پایتخت نشینان تصور این که آخر هفته خود را در حاشیه شهر بگذرانند، تقریبا محال است. تهران با گستردگی و شلوغی بیش از اندازه اش بیشتر از آن که یک شهر زیبا و جاذبه توریستی به نظر برسد، یک شهر آلوده و پرترافیک و اعصاب خرد کن است که برای تمدد اعصاب...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اگر خواستید از تهران فرار کنید...

اگر خواستید از تهران فرار کنید...


برای پایتخت نشینان تصور این که آخر هفته خود را در حاشیه شهر بگذرانند، تقریبا محال است. تهران با گستردگی و شلوغی بیش از اندازه اش بیشتر از آن که یک شهر زیبا و جاذبه توریستی به نظر برسد، یک شهر آلوده و پرترافیک و اعصاب خرد کن است که برای تمدد اعصاب نمی توان روی آن حساب کرد. با این حال، ما برای شما گوشه های ناشناخته ای از این شهر دودگرفته را رو می کنیم که سر زدن به آنها حتی در یک بعد از ظهر وسط هفته هم امکانپذیر است چه رسد به تعطیلات آخر هفته پرکاری که پیش رو دارید!

پیشنهاد ما این بار روستای افجه است... روستای کوچکی که در شمال شرقی لواسان در یک قدمی تهران قرار دارد و می تواند گوشه دنجی باشد که مدت ها به دنبال آن می گشتید. افجه مثل تمام روستاهای اطراف تهران، سرسبز و خوش آب و هواست و شما را به یاد روزگاری خواهد انداخت که تهران هنوز کوچه باغ بود و کوه های اطرافش نزدیک تر دیده می شد.

اگر گذارتان به افجه افتاد، می توانید سری به معروف ترین دیدنی این روستا، یعنی دشت هویج بزنید که در واقع زیباترین جاذبه‌ روستای افجه است. دشت هویج در ارتفاع 2 هزار و 400 متری از سطح دریا و در بالادست مرکز روستا، ناحیه گلندوک و لواسان قرار دارد. روایت‌های تاریخی مختلف حکایت از آن دارند که در روزگار گذشته بخش وسیعی از زمین‌های این دشت به کاشت هویج اختصاص داشته اما امروز اثری از این مزارع به چشم نمی‌خورد.

برای رسیدن به دشت هویج 2 مسیر پیش رو دارید؛ اولی یک جاده آسفالته 5 کیلومتری است که با عبور از جاده لشگرک شما را به لواسان و درنهایت افجه و دشت هویج می‌رساند.

اگر خواستید از تهران فرار کنید...

راه دوم هم 8 کیلومتر مسافت دارد و به طرف شمال شرقی می‌رود. به دلیل کوهستانی بودن جاده رسیدن به دشت هویج در تابستان حدود یک ساعت و نیم و در زمستان به بیش از 2 ساعت زمان نیاز دارد که ممکن است در فصل سرما شما را با دردسرهایی روبرو کند.

اگر خواستید از تهران فرار کنید...

بعد از بازدید از دشت هویج، پیشنهاد می کنیم به سراغ مناظر بکر دره‌شمالی بروید. خصوصا اگر اهل کوهنوردی هستید و همیشه یک تیم حاضر و آماده از بچه های کوهنورد پایه در اطرافتان دارید. قله‌های آتشکده، ساکا، یخچال و مهرچال گزینه های خوبی برای این سفر هستند.

اگر خواستید از تهران فرار کنید...

می گویند یکی از راه‌های قدیمی افجه که به مسیر عبور پادشاهان صفوی اختصاص یافته بود از همین مسیر می گذشته و تا دشت لار ادامه داشته است. راست و دروغش را باید از آنهایی که رفته اند پرسید. می گویند آنها از این جاده برای شکار و تفرج استفاده می‌کردند. به همین دلیل امروز آثار کاروانسراهای صفوی در آن سوی دیواره صخره‌ای کوه و در انتهای دره به چشم می خورد.

اگر خواستید از تهران فرار کنید...

در امتداد این مسیر آبشار پسچویک در فاصله 5/1 کیلومتری شمال شرقی روستا و در منطقه یال کوه که مشرف به دشت هویج است، قرار دارد. این آبشار حدود 15 متر ارتفاع دارد و اطراف آن پوشیده از درخت‌های افرا است. آبشار زیبای موآب که در سینه‌کش قله ساکا و قبل از دشت هویج واقع شده است هم در حدود 180 متر ارتفاع دارد و بجز اواخر تابستان که تا حدی آرام و کم‌آب به نظر می‌رسد در سایر فصول پرآب و خروشان است.

اگر خواستید از تهران فرار کنید...

در شمال غرب دشت هویج و در مسیر صعود به قله آتشکده حمام تاریخی روستا را می توانید ببینید که در مرکز بافت قدیمی واقع شده و مثل همه حمام های قدیمی، دارای 2 بخش زنانه و مردانه بوده و بنای آن دارای طاق، گنبدهای عرقچین و قوس‌های جناغی است.

اهالی قدمت حمام را به دوره صفوی یا اوایل حکومت قاجار نسبت می‌دهند اما با این حال، حمام همچنان فعال است و مردم روستا از آن استفاده می‌کنند.

رستم زاد

بخش گردشگری تبیان