تبیان، دستیار زندگی
توجه داشته باشید به هیچ وجه با شعار دادن ،خودتان را تابلو نکنید و برای مچ گیری کردن از خودتان تحریکشان نکنید که تا یک اشتباه کوچک مرتکب شدید برایتان دست بگیرند و علم کنند.تاثیر پذیری منفی از همسر همیشه هم دلیل همه ی تغییرات منفی و عقب نشینی های دینی ...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آرایش و خودآرایی به بهانه شوهرداری

ازدواج


کمترین مرحله شکر این است که با آن نعمتی که خداوند به ما بخشیده، گناه نکنیم . پیشگیری کنید برای جلوگیری از آفت غفلت در ابتدای ازدواج به دو نکته توجه داشته باشید یکی اینکه تحت تاثیر رودربایستی تسلیم گناه نشوید. دوم اینکه به خاطر علاقه و محبتتان به همسرتان از او تاثیر منفی نگیرید.

خیلی از متدینین و مومنین در دوران نوجوانی به اوج باورهای مذهبی می رسند و رابطه ی بسیار زیبایی با خالق خود پیدا می کنند. در فضای معنوی مناجات با خدا و عشقبازی با اهل بیت غرق می شوند.حساب ایام الله را دارند و از اعمال شب جمعه بگیر تا اعتکاف و... همه را مو به مو رعایت می کنند شب قدر که از خود بیخودند .نه تحت فشار غریزه دست از پا خطا می کنند و نه کسی امیدی به خطا کردنشان پیدا می کند .تا اینکه زمان ازدواج و عاشقی فرا می رسد .ازدواجی که قرار است ضامن نصف دین باشد و مستوجب هزاران پاداش الهی ،در تقدیرشان رقم می خورد و عشقی پدید می آورد که با وجود همه ی الطافش  احیانا کمی از دقتها و مراقبتها می کاهد و مومن روشن دل را از آنهمه مو شکافی های عارفانه در فضای مذهبی غافل می سازد .

عشقی از راه می رسد که هر چند پاک است و الهی ،با هیجانهای روحی و انقلابهای عاطفی اش حواس عاشق را از نماز اول وقت پرت می کند و جای نماز شب را تنگ می کند. اشکال کار اینجاست که این عشق حلال به همان اندازه که موجب ارتقاء درجات معنوی بنده نزد خدای تعالی می شود ،موجب حرص و طمع شیطان نیز می گردد.شیطانی که تا یک سال قبل هیچ توفیقی برای راه پیدا کردن در اندیشه و قلب جوان مومن پیدا نمی کرد اکنون یک فرصت طلایی برای نفوذ پیدا کرده است .فرصتی که شاید در هیچ برهه ی زمانی دیگری در زندگی مومنین حاصل نشود .

بنا بر روایات، دینداری در جوانی با ارزشتر از هر دوره ی دیگری از زندگی است و این دوران ابتدایی ازدواج نیز گل ایام جوانی است . اگر مومن بتواند در این مقطع از زندگی، خود را حفظ کند و تسلیم شیطان نشود ،علاوه بر آنکه پاسخی محکم برای این سوال نکیر و منکر که می گویند جوانی ات را در چه راهی خرج کردی ،پیدا می کند،نزد خدای خود نیز بسیار عزیز می شود. نشانه های نفوذ شیطان در این دوران  نشانه های نفوذ شیطان چیزی جز گناه نیست .

وقتی به کسی علاقمندیم ،طرز فکر ،سلیقه و انتخابهای او را هم می پسندیم و کم کم مانند او می شویم.به همین دلیل بهترین اقدام در جهت حفظ دینداری ،انتخاب همسر متدین است و سپس به یاد خدا بودن .با کمی تفکر می توانیم یاد خدا،یاد مرگ ،یاد روز قیامت و زندگی جاوید در دنیای ابدی را در دلمان زنده کنیم .این تفکر ها مقاومت ما را در برابر وساوس عاطفی بیشتر می کند

گناه به هر دلیلی که باشد و هر نتیجه ای که در بر داشته باشد ،نشانه ی موفقیت شیطان است .وقتی تازه دامادی که تا دیروز نسبت به بد حجابی خواهرش حساسیت نشان می داد ، امروز حاضر می شود با همسر آرایش کرده اش در خیابان قدم بزند ، ضعف خود در برابر شیطان را که شاید از قدیم در وجود او بوده اما مجال خودنمایی پیدا نمی کرده است، را نشان می دهد. تازه عروسی که تا دیروز تار مویش را نامحرم نمی دید و جز کرم ضد آفتاب آن هم بدون مواد روشن کننده ،چیزی در محضر نامحرم استفاده نمی کرد اما اکنون به بهانه ی شوهر داری در محضر برادر شوهر هم آرایش قابل توجهی دارد ،در دام شیطان افتاده و او را به خود مسلط نموده است . آیا شکرگزاری در برابر نعمت عشق و ازدواج و خانواده دار شدن و... نباید موجب رعایت بیشتر حرام و حلال الهی و تقویت ایمانمان شود؟

کمترین مرحله شکر این است که با آن نعمتی که خداوند به ما بخشیده،گناه نکنیم .پیشگیری کنیدبرای جلوگیری از آفت غفلت در ابتدای ازدواج به دو نکته توجه داشته باشید یکی اینکه تحت تاثیر رودربایستی تسلیم گناه نشوید . دوم اینکه به خاطر علاقه و محبتتان به همسرتان از او تاثیر منفی نگیرید. رودر بایستی با همسر عامل اصلی گناه می شود.بسیاری از اوقات رودربایستی با همسر یا خانواده او که در بدو ازدواج زیاد است ،باعث گناه یا ترک عادات خوبی همچون نماز اول وقت می شود. اگر همسر و یا خانواده ی همسرتان طوری رفتار می کنند که از خواندن نماز اول وقت در حضورشان خجالت می کشید و یا مثل عادت سابقتان که در مسجد نماز می خواندید ،اکنون از رفتن به مسجد شرم می کنید ،اشتباه مسلم از سوی ایشان است .اصلا توصیه نمی کنیم که سخنرانی کنید و حدیث بگویید و بحث  کنید .این گونه امر به معروف و نهی از منکر  درجات و مراتبی دارد و از هر کسی ساخته نیست . بسیاری از اوقات استفاده نادرست از این روشها موجب نتیجه ی عکس می شود و خود فرد عامل را نیز پشیمان می سازد .اما توصیه می کنیم بدون آنکه به کسی بی احترامی کنید با حفظ ادب و مهربانی و به دور از ریا و خود نمایی ،بر عادت خوب خودتان پا فشاری کنید .آنها هم به زودی عادت خواهند کرد و قطعا بر احترامشان به شما افزوده می شود هر چند ابتدائا عکس این مطلب را جلوه دهند.

این همان امر به معروف و نهی از منکری است که وظیفه شماست .خشک نباشید بلکه انعطاف پذیری را در خودتان تقویت کنید. اگر شوخی کردند ،آن را تمسخر فرض نکنید.مومن سوءظن نمی کند و لبریز از تواضع است .اتفاقا بد نیست که خودتان هم شوخی کنید و به شوخی های آنها هم لبخند بزنید اما به دینداری خودتان هم کما فی السابق ادامه دهید .

توجه داشته باشید به هیچ وجه با شعار دادن ،خودتان را تابلو نکنید و برای مچ گیری کردن از خودتان تحریکشان نکنید که تا یک اشتباه کوچک مرتکب شدید برایتان دست بگیرند و علم کنند.تاثیر پذیری منفی از همسر همیشه هم دلیل همه ی تغییرات منفی و عقب نشینی های دینی ،رودربایستی و ترس از ضایع شدن نیست ،بلکه بسیاری از اوقات هم نتیجه تاثیر پذیری در فضای عاطفی است .

وقتی به کسی علاقمندیم ،طرز فکر ،سلیقه و انتخابهای او را هم می پسندیم و کم کم مانند او می شویم.به همین دلیل بهترین اقدام در جهت حفظ دینداری ،انتخاب همسر متدین است و سپس به یاد خدا بودن .با کمی تفکر می توانیم یاد خدا،یاد مرگ ،یاد روز قیامت و زندگی جاوید در دنیای ابدی را در دلمان زنده کنیم .این تفکر ها مقاومت ما را در برابر وساوس عاطفی بیشتر می کند.

وقتی مقاومت نشان دادیم آنکه تاثیر می پذیرد طرف مقابل است .پس با کمی مقاومت در برابر شیطان ،رضایت خداوند و بهشت جاوید را به خود و همسرتان هدیه کنید .

انسیه نوش آبادی

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.