تبیان، دستیار زندگی
دارچین درختی است کوچک، همیشه سبز، به ارتفاع پنج تا هفت متر که از تمام قسمت‌های آن بویی مطبوع استشمام می‌شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خواص گوناگون دارچین

چای دارچین


دارچین درختی است کوچک، همیشه سبز، به ارتفاع پنج تا هفت متر که از تمام قسمت‌های آن بویی مطبوع استشمام می‌شود.


گل‌های آن در فاصله ماه‌های بهمن تا اوایل فروردین ظاهر می‌شوند. برگ این درخت، سبز تیره و دارای گل‌هایی سفیدرنگ و نام علمی آن نیز، Cinnamomum zeylanicum است.

اسانس دارچین که تنها قسمت مهم دارچین است به مقدار یک درصد در پوست درخت مذکور وجود دارد و گاهی هم از تقطیر آن با آب به دست می‌آید.

این اسانس در صورت تازه بودن، به رنگ زرد روشن است؛ ولی به مرور زمان و به علت اکسیده شدن به رنگ‌های زرد طلایی و سپس قهوه‌ای مایل به قرمز درمی‌آید.

دارچین اولین بار در سری‌لانکا یافت شد و بعد از آن، تمام دنیا این چاشنی را شناختند و برای طعم بهتر غذاها استفاده کردند.

یک قاشق چای‌خوری دارچین، حاوی 28 گرم کلسیم، یك گرم آهن و بیشتر از یك گرم فیبر و مقدار زیادی ویتامین‌های C و K و منگنز است. همچنین مقدار 2/1 گرم کربوهیدرات دارد.

دارچین بومی سری‌لانکا و جنوب هند است و پوست درختچه آن کاربرد فراوانی به عنوان ادویه دارد.

برای تهیه دارچین، پوست این درختچه را جدا کرده و معمولا پودر می کنند و در غذا یا چای از آن استفاده می‌کنند.

خواص درمانی:

دارچین رمز جوانی است و مصرف روزانه آن انسان را سالم نگه می‌دارد.

دارچین برای زیاد شدن و تجدید نیروی جنسی نیز به کار می رود. کلیه ها را گرم می‌کند، ضعف کمر و پاها را از بین می‌برد و کم‌خونی را درمان می‌کند.

دارچین بهترین دارو برای دردهای عضلانی است. دارچین اثر آرام‌کننده و شادکننده دارد و از بسیاری از داروهای آرام‌بخش بهتر است. در حقیقت می‌توان گفت دارچین، والیوم گیاهی است! زیرا در دارچین ماده‌ای به نام Cinnamodehyde وجود دارد که روی حیوانات و انسان اثر آرام‌بخش دارد.

اثر مهم دیگر دارچین، پایین آوردن تب است و حتی امروزه دارچین را به صورت قرص و کپسول درآورده‌اند که به عنوان “تب‌بُر”‌ به کار می‌رود. دارچین، رگ‌ها را باز می‌کند و باعث بهبود گردش خون می‌شود.

یکی از خواص دارچین این است که باعث افزایش کارآیی هورمون انسولین در بدن می‌شود و در نتیجه بدن نیاز کمتری به این هورمون برای کنترل قند خون پیدا می‌کند. بسیاری از افراد مبتلا به دیابت گزارش داده‌اند که مصرف یک قاشق چای‌خوری دارچین در روز تأثیر بسیار مثبتی بر قند خون‌شان داشته است.

همچنین برخی تحقیقات نشان‌دهنده تأثیر مثبت دارچین در کاهش فشار خون بوده است.

دارچین، خاصیت عجیب دیگری دارد و آن تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل بیماری‌هاست و حتی می‌توان گفت که اثری مشابه پنی‌سیلین و آنتی‌بیوتیک دارد.

یک قاشق چای‌خوری دارچین، حاوی 28 گرم کلسیم، یك گرم آهن و بیشتر از یك گرم فیبر و مقدار زیادی ویتامین‌های C و K و منگنز است. همچنین مقدار 2/1 گرم کربوهیدرات دارد

اگر حس کردید که ضعیف شده‌اید و ممکن است مریض شوید، چای دارچینی را فراموش نکنید و حتی اگر سرما خورده‌اید یا ضعف شدید دارید، "چای دارچین" بهترین داروست.

دارچین به علت داشتن اسانس و تانن، محرک و قابض است و به عنوان تقویت‌کننده عمل هضم غذا و جریان گردش خون به کار می‌رود و از آن برای رفع سوءهاضمه، به ویژه در مواردی که با نفخ همراه باشد، به عنوان بادشکن استفاده می‌شود.

همچنین به علت داشتن تانن در رفع اسهال، ضعف عمومی بدن و انعقاد خون مصرف می‌شود و به صورت دارو، مانند گرد و تنتور به کار می‌رود.

یکی از دانشمندان انگلیسی در کتابی که قرن نهم تألیف نمود، ادعا کرد که دارچین معده را تمیز و آرام و قوی می‌کند . بنابراین اگر ناراحتی معده دارید، حتما از دارچین استفاده کنید.

دارچین علاوه براین همه خواص، طعم بسیار خوبی نیز دارد. برای این‌که بیشتر از طعم و خاصیت درمانی دارچین بهره ببرید، می‌توانید موقع دم کردن چای، مقداری از پوست آن را در داخل قوری بریزید تا همراه با چای دم بکشد.

تحقیقی درباره اثر دارچین بر نفخ معده:

با بررسی اثر دو گیاه دارچین و سیاه‌دانه بر روی نفخ معده، نتایجی که به دست آمد نشان داد شصت درصد افرادی که سیاه‌دانه و نود درصد افرادی که مخلوط دارچین و سیاه‌دانه و ده درصد افرادی که دارچین استفاده کرده بودند، بهبود یافتند. از طرف دیگر درصد بهبود یافتگان با مصرف مخلوط دارچین و سیاه‌دانه، در زنان و مردان یکسان بود.


باشگاه كاربران تبیان ـ ‌ارسالی از: arefe60