تبیان، دستیار زندگی
سالروز بزرگداشت علامه سیدمحمدحسین طباطبایی و سالروز ارتحال علامه محمدتقی جعفری بار دیگر با عدم توجه و برنامه ریزی مسؤولان دینی و فرهنگی تبریز سپری شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تکرار حکایتی تلخ در شهر سه علامه
علامه ،طباطبایی ،امینی ،جعفری ،تبریز ،همایش

سالروز بزرگداشت علامه سیدمحمدحسین طباطبایی و سالروز ارتحال علامه محمدتقی جعفری بار دیگر با عدم توجه و برنامه ریزی مسؤولان دینی و فرهنگی تبریز سپری شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا در تبریز، سالروز بزرگداشت علامه طباطبایی و درگذشت علامه جعفری در زادگاه این عالمان بار دیگر با بی توجهی متولیان فرهنگی و دینی تبریز سپری شد.

24 آبان سالروز بزرگداشت علامه سیدمحمدحسین طباطبایی صاحب تفسیر المیزان و 25 آبان سالروز درگذشت علامه محمدتقی جعفری در زادگاه این دوعلامه شهیر، بدون برگزاری هیچ مراسم بزرگداشت و نکوداشتی از سوی متولیان فرهنگی و دینی این شهر مورد بی مهری واقع شد.

تبریز همواره مهد پرورش علامه ها، عرفا و اندیشمندان بزرگ جهان تشیع بوده است، اما بی توجهی متولیان امور فرهنگی و دینی این شهر نتیجه ای جز عدم بهره مندی از معارف و آموزه های آن بزرگان چیزی در پی نخواهد داشت.

تنها کنگره ای که در شان علامه طباطبایی، صاحب تفسیر المیزان در شهر تبریز برگزار شده، به 18 سال گذشته، آبان ماه سال 1371 برمی گردد که با حضور استاد شهریار و استاد محمدتقی جعفری همراه بود.

این در حالی است که مظلومیت علمایی چون علامه طباطبایی و علامه جعفری نه تنها در دوران حیات بلکه در زمان فقدان آنان نیز ادامه دارد و شاهد بی تفاوتی متویان امور دینی در استان آذربایجان شرقی هستیم.

سالروز بزرگداشت این دو علامه در حالی مورد بی توجهی متولیان امروز فرهنگی و دینی تبریز قرار گرفت که امروز و در روزهای گذشته شاهد برگزاری ویژه برنامه هایی بزرگداشت علامه طباطبایی و علامه جعفری در دیگر شهرهای کشور بودیم.

بنا بر این گزارش، این در حالیست که هیچگونه ویژه برنامه ای در نکوداشت یاد و خاطره علامه امینی، صاحب کتاب ارزشمند الغدیر که همواره مورد تحسین علمای جهان تشیع قرار گرفته، در سالروز عید غدیرخم صورت نگرفت.

همچنین مؤسسه سه علامه تبریز نیز که با نام سه علامه بزرگوار امینی، طباطبایی و جعفری زینت یافته است، در دو روز گذشته هیچ گونه برنامه و یا ویژه نامه ای در جهت تبیین آرا و نظرات آن بزرگواران نداشت.

شهر سه علامه بزرگ معاصر که به وجود بزرگانی چون علامه امینی، علامه طباطبایی و علامه جعفری افتخار کرده است، در سالروز درگذشت این بزرگان خالی از هر گونه مراسم تقدیر و گرامیداشت عمومی بود، این درحالیست که در مراکز علمی حوزوی و دانشگاهی نقاط مختلف کشور از جمله تهران، مشهد و قم برنامه های گرامیداشت این فیلسوف بزرگ برگزار شد.

سازمان تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی نیز در سالروز بزرگداشت علامه طباطبایی و سالروز درگذشت علامه جعفری افتخار عالم تشیع که از شهر تبریز برخواسته، برنامه خاصی نداشت و با توجه به برگزاری جلسات گفتمان دینی توسط این سازمان، انتظار برپایی گفتمان هایی با این عنوان و یا با محوریت تفسیر المیزان و قرآن در چنین روزی می رفت.

پیش از این مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در نشست مطبوعاتی خود از برگزاری کنگره بزرگداشت علامه طباطبایی و علامه جعفری خبر داده بود که ظاهرا این برنامه ها نیز در سرمای پائیزی تبریز به فراموشی سپرده شده است.

حوزه های علمیه استان به ویژه مرکز تخصصی علامه امینی(ره) تبریز نیز طی روز گذشته و امروز برنامه ای برای بزرگداشت علامه امینی، علامه طباطبایی و علامه جعفری نداشته اند، که جای بسی تامل و تاثر وجود دارد.

بنا بر این گزارش، شبکه استانی سهند آذربایجان شرقی نیز تنها طی گزارشی چند دقیقه ای در بخش های خبری خود به شرح زندگانی علامه بزرگوار طباطبایی، مفسر بزرگ قرآن کریم و علامه جعفری فیلسوف شرق پرداخت.

گفتنی است، پیش از این نیز تبریزی ها شاهد عدم برگزاری مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال مرجع عالی قدر جهان تشیع، آیت الله شیخ جواد تبریزی بودند


تهیه و تنظیم گروه حوزه علمیه