تبیان، دستیار زندگی
فرارسیدن فصل پاییز و پس از آن‌ زمستان معانی مختلفی دارد و یكی از آنها یعنی آمدن سرما و استفاده از وسایل گرم كننده در خانه‌ها. آغاز فصل پاییز در كنار همه زیبایی‌هایی كه دارد، نویدبخش سرما هم هست و ما ‌باید آماده شویم تا هم از این زیبایی‌ها لذت ببریم
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

یه خونه ی گرم برای یه فصل سرد


فرارسیدن فصل پاییز و پس از آن‌ زمستان معانی مختلفی دارد و یكی از آنها یعنی آمدن سرما و استفاده از وسایل گرم كننده در خانه‌ها. آغاز فصل پاییز در كنار همه زیبایی‌هایی كه دارد، نویدبخش سرما هم هست و ما ‌باید آماده شویم تا هم از این زیبایی‌ها لذت ببریم و هم از سرما آزار نبینیم. برای همین این روزها لباس‌های گرم از چمدان‌ها و كمدها بیرون می‌آید و بخاری‌ها، رادیاتورها و آبگرمكن‌ها هم تنظیم و سرویس می‌شود تا اعضای خانواده از سرما در امان باشند.


گرما و انرژی مكانیكی

برای گرم‌كردن خانه در فصل سرما از لوازم مختلفی می‌توان استفاده كرد. هر یك از این لوازم هم سوخت خاص خود را دارد؛ نفت، گاز و برق.

بعضی خانه‌ها با استفاده از بخاری‌های نفتی یا گازی گرم می‌شود؛ آبگرمكن‌ها هم به وسیله نفت یا گاز كار می‌كنند . بعضی خانه‌ها هم رادیاتور دارند و شوفاژ منبع اصلی گرمای خانه به حساب می‌آید. بخاری برقی و شومینه هم از دیگر وسایل گرمازاست.

اما نكته‌ای كه باید مورد توجه قرار گیرد، این است كه هر كدام از این وسایل، طرز استفاده مخصوص به خود را دارد و از هر یك باید بدرستی و در جای خود استفاده كرد.

فراموش نكنید با این‌كه این وسایل برای راحتی شما ساخته شده است، اما در صورت استفاده نادرست و نامناسب از آنها، می‌تواند سبب بروز خسارات مالی و جانی جبران‌ناپذیری شود.

نكاتی برای حفظ گرما

این مورد را هم به خاطر داشته باشید كه همیشه لازم نیست از لوازم گرمازا استفاده كنید؛ وقتی هوا هنوز خیلی سرد نشده است، نور خورشید هم می‌تواند خانه را گرم كند.

پس اگر اتاق‌های خانه رو به جنوب است، روزهای آفتابی با كنار زدن پرده‌ها، اجازه دهید نور به داخل خانه بتابد و از گرمای مطبوع آفتاب استفاده كنید. اگر بخاری یا رادیاتور و شومینه روشن است، بهتر است در روزهای آفتابی درجه حرارت آنها را كم كنید.

برای گرم‌تر شدن فضای خانه، دریچه كولرها را هم ببندید و برای این‌كه هوای سرد اصلا راهی برای ورود نداشته باشد، روی آنها را با نایلون بپوشانید.

استفاده از پنجره‌ها و شیشه‌های دوجداره هم راهی مناسب برای حفظ گرما و جلوگیری از هدر رفتن انرژی است. اما اگر خانه شما چنین پنجره‌هایی ندارد، می‌توانید از درزگیرهای پنجره استفاده كنید تا هوای سرد كمتر به داخل خانه راه پیدا كند.

علاوه بر این، پرده‌های ضخیم را نیز فراموش نكنید.

شومینه معمولا گرمای زیادی به كل فضای خانه نمی‌دهد و فقط فضای اطرافش را گرم می‌كند. علاوه بر این، فراموش نكنید شومینه مقدار زیادی اكسیژن مصرف می‌كند و باعث می‌شود اكسیژن موجود در محیط خانه‌ كم شود.

قبل از استفاده از رادیاتورها باید آنها را تمیز كنید. همچنین فراموش نكنید كه پرده‌ها نباید جلوی رادیاتور را بگیرد. شومینه نیز یكی دیگر از لوازم گرمازاست كه در طراحی و برای زیبایی خانه در ساختمان‌های جدید تعبیه می‌شود. شومینه معمولا گرمای زیادی به كل فضای خانه نمی‌دهد و فقط فضای اطرافش را گرم می‌كند. علاوه بر این، فراموش نكنید شومینه مقدار زیادی اكسیژن مصرف می‌كند و باعث می‌شود اكسیژن موجود در محیط خانه‌ كم شود. برای همین معمولا اعضای خانواده، كمی پنجره‌ها را باز می‌كنند كه در نتیجه سرما هم وارد خانه می‌شود. نكته دیگر این كه به دلیل طراحی دودكش‌های خاص شومینه، بیشتر انرژی حرارتی آن از منزل خارج می‌شود.

اما اگر خانه شما به وسیله بخاری گرم می‌شود، حتما ترتیبی اتخاذ كنید كه هوا در خانه جریان داشته باشد. در ضمن بهتر است ظرفی را پر از آب كنید و روی بخاری بگذارید.

مراقب باشید

متاسفانه همه ساله با فرارسیدن فصل سرما، به دلیل بی‌توجهی خانواده‌ها و استفاده نادرست از لوازم گرمازا شاهد بروز اتفاقات ناگواری هستیم كه فقط اگر كمی بیشتر دقت شود، همه چیز حل خواهد شد.

برای این‌كه هیچ وقت با چنین مشكلاتی روبه‌رو نشوید، حتما با نزدیك شدن فصل سرما وسایل گرمایشی خانه را بازرسی كنید و از سالم بودن آنها مطمئن شوید. البته هیچ وقت خودتان این كار را انجام ندهید و از افراد آگاه و متخصص كمك بخواهید. بخاری‌ها، آبگرمكن‌ها، موتورخانه و... حتما باید قبل از استفاده، توسط تكنیسین‌های مجرب سرویس شود.

اگر برای گرم‌شدن خانه از بخاری استفاده می‌كنید، مراقب باشید دودكش‌ها دقیقا سر جای خودشان باشند و در محل اتصال دودكش‌ها به دیوار روزنه‌ای وجود نداشته باشد تا دود نتواند وارد اتاق شما شود. همچنین از سالم بودن كلاهك بخاری روی پشت بام نیز مطمئن شوید. هنگامی كه بخاری را روشن می‌كنید، به دودكش ‌دست بزنید و در صورتی كه دودكش سرد بود، بدانید دود بخاری وارد خانه می‌شود و از طریق دودكش بیرون نمی‌رود. در ضمن، دقت داشته باشید در مكان‌هایی كه تهویه امكان‌پذیر نیست (مانند اتاق خواب، حمام، انباری و فضاهای كوچك) نباید از بخاری‌های بدون دودكش استفاده كنید.

همچنین حتما دقت كنید وسایل گرمازا را سر راه و در مسیر حركت سالمندان و كودكان قرار ندهید.

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع : چهاردیواری

مقالات مرتبط :

خانه‌های گرم برای روزهای سرد

پائیز در دکوراسیون خانه ی ما

آپارتمان کوچک خود را بزرگ کنید

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.