تبیان، دستیار زندگی
در بسیاری از مدارس، مسابقات کتاب و کتابخوانی برگزار می شود. انتخاب کتاب مناسب و معرفی آن به دانش آموزان، از موضوعاتی است که می بایست با دقت توسط دبیر محترم پرورشی و امور تربیتی و دیگر مسئولان مدرسه بررسی شود....
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : شکوفه باصری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زنگ های پرورشی پربار

زنگ های پرورشی پربار

در بسیاری از مدارس، مسابقات کتاب و کتابخوانی برگزار می شود. انتخاب کتاب مناسب و معرفی آن به دانش آموزان، از موضوعاتی است که می بایست با دقت توسط دبیر محترم پرورشی و امور تربیتی و دیگر مسئولان مدرسه بررسی شود.

در این راستا مرکز یادگیری سایت تبیان،‌ به منظور پر بار کردن زنگ های پرورشی در این بخش اقدام به معرفی کتاب هایی مناسب برای دانش آموزان نموده است.

امید است که شما گرامیان، این پیشنهادات مورد استفاده شما عزیزان قرار بگیرد.

نام کتاب: نخل

نویسنده: هوشنگ مرادی کرمانی

انتشارات : معین

چاپ هشتم 1387

زنگ های پرورشی پربار

"قصه نخل"،ّمانند چشمه ای است که از دل باور های پاک و یادبود های مذهبی ،افسانه ها ،مراسم و سنت های برخی ازآبادی های حاشیه کویر لوت می جوشد، از دره ها و جویبار های پر فراز و نشیب سال های دور می گذرد،و در بستر زندگی روزمره مردم آن نواحی جریان می یابد .

زندگی  ای که سرشار از ایمان ،تلاش ، مقاومت،فقر و مبارزه در برابر طبیعت است.طبیعتی که گاه زیبا، دست و دلباز ، و گاه خشمگین،خسیس و بی رحم است.

ساختار قصه (که آمیزه ای است شاعرانه از افسانه های کهن و داستان های امروزی) بر دوش قهرمان هایی است که گاه انسانند؛مانند درویش خداجوی،و طبیعت دوست بیابان گرد و پسرکی یتیم که درویش با کاشتن هسته خرمایی در روستایی سردسیر (حرفی تازه و کاری غیر متعارف) دریچه ای از امید ،محبت ،آگاهی ،کار و شکیبایی در برابر او می گشاید و... گاه درخت اند؛مانند نخل که نمادی از برکت ،ایمان و سرسبزی است و در جای جای قصه های دینی از آن به عنوان درختی پرثمر ،مفیدو مقاوم یاد شده است . ( داستان زندگی حضرت مریم که خداوند در بیابان برای تغذیه او و کودکش حضرت عیسی علیه السلام نخلی رویاند )...

و سروی پیر که هویتی عرفانی و زیبا در ادبیات پربار فارسی ما دارد.

سرانجام، قهرمان آبادی است که همچنان زیر ضربه های طبیعت مقاومت می کند و زنده و سر سبز در پس کوه ها و در حاشیة کویر خشک پایدار می ماند،نفس می کشد و خاطره ها رادر سینه خود نگه میدارد.

این کتاب  مناسب گروه سنی د (راهنمایی) و سال های اولیه دبیرستان می باشد.


مرکز یادگیری سایت تبیان - تهیه: شکوفه باصری

تنظیم : نوربخش