وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
این نقاب را گاهی در اخبار مربوط به جنبش وال استریت دیده اید و گاهی در اخبار گروه هکری ناشناس؛ البته این نقاب برای خیلی ها تنها تداعی کننده این گروه هکری است. اما واقعا این نقاب و هکرهای ناشناس و موج ضدامپریالیستی مشهور به وال استریت در کشورهای غربی چه ارت
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

داستان نقاب رازآلود+عکس


این نقاب را گاهی در اخبار مربوط به جنبش وال استریت دیده اید و گاهی در اخبار گروه هکری ناشناس؛ البته این نقاب برای خیلی ها تنها تداعی کننده این گروه هکری است.


نقاب

اما واقعا این نقاب و هکرهای ناشناس و موج ضدامپریالیستی مشهور به وال استریت در کشورهای غربی چه ارتباطی با هم دارند؟!

ماجرا از چه قرار است؟

حدود 400 سال پیش فردی به نام "گای فاوکس" به همراه تعدادی از همفکرانش پروژه انفجار پارلمان انگلیس را طرح ریزی کرد، اما نتوانست نقشه خود را عملی کند. سرانجام هم به عنوان خیانتکار در 5 نوامبر سال 1605 دستگیر و اعدام شد. انگیزه او از این اقدام کاملا قابل حدس است؛ نارضایتی از سیستم حکومت انگلیس.

روز اعدام فاوکس به عنوان یک آنارشیست از سوی طرفدارن پارلمان روز جشن اعلام شد. چون آنها پنجم نوامبر را نشانه شکست تروریسم می دانستند. در این مراسم به طور نمادین دستگیری و اعدام فاوکس بازسازی می شد. کسی که در نقش فاوکس بود یک ماسک مخصوص داشت. بعدها این ماسک به نماد مخالفان حکومت تبدیل شد تا جایی که سالها زدن چنین ماسکی در انگلیس جرم به حساب می آمد. فاوکس برای خیلی از انگلیس ها یک قهرمان است. آنها در سال 2002 به ذکر نام فاوکس در فهرست بزرگترین بریتانیایی های شبکه بی.بی.سی، رای مثبت دادند.

اینها چه ربطی به این ماسک مشهور دارد؟

کارگردان فیلم "وی برای انتقام گیری" V for Vendetta، این فیلم را در ادامه این نوع نگاه به فاوکس و انگیزه هایش در سال 2006 و بر اساس رمان تصویری "آلن مور" ساخت. فیلم با یادآوری داستان فاوکس شروع می شود.

"وی" یا نقش اول این فیلم فردی است که در اعتراض به وضع موجود طرحی برای انتقام از سیاستمداران دارد. حوادث این فیلم در سال 2020 و در انگلستان، در حالی که حکومت بریتانیا از سلطنت به حکومت دیکتاتوری تبدیل شده است، رخ می دهد. نقابی که این قهرمان بر چهره دارد برگرفته از چهره فاوکس است که در ابتدای فیلم نشان داده شده می شود.

نقاب

داستان فیلم مفصل است و دیالوگ های قابل تاملی دارد که پرداختن به آن خارج از حوصله این نوشتار است. برای مثال در بخشی از فیلم "وی" هدف خود را اینطور توضیح می دهد:

“حقیقت این است که مشکلات وحشتناکی در این کشور وجود دارد. ظلم، بی عدالتی، تعصب و افسردگی... چه کسی را باید سرزنش کرد؟ یقینا افرادی هستند که مسئولیت بیشتری دارند. آنها جوابگو خواهند بود... اگر چیزی را که من میبینم شما هم می بینید در کنار من بایستید... ”‌

و در جای دیگر می گوید:

“این کشور بیش از این ساختمان (پارلمان) به "امید" احتیاج دارد.”‌

عدالتخواهی، مبارزه با ظلم و فساد آرمان فاوکس و V هستند که تمام مردم انگلیس را در فیلم مجذوب خود می کند. به گونه ای که مردم در پاسخ به دعوت از "وی" در صحنه آخر فیلم و انفجار پارلمان یکپارچه با نقاب او حاضر می شوند.

نقاب

نکته جالب توجه این است که بعد از انتشار این فیلم، استفاده از ماسک در میان گروه های اعتراضی رایج شد. به طور مثال عکس زیر مربوط به یک تجمع اعتراضی در انگلستان در سال 2008 است:

نقاب

نقابی بر نقاب هکرهای ناشناس

در میان گروه های اعتراضی که از این ماسک استفاده کردند حالا نقاب گای فاوکس به نماد گروهی تبدیل شده که ادعا می کند داعیه‌ دگرگونی دارند. هکتیویست هایی که آنها را با نام ناشناس یا anonymousمی شناسید. گروهی که اهداف مختلفی را در سراسر دنیا به عنوان هدف حمله هکری خود انتخاب می کند. از حمله به سایت های سرگرمی تا سرقت اطلاعات پنتاگون.

5 نوامبر، یعنی 14 آبان هم قرار بود فیس بوک را هک کنند. این وعده ای بود که اعضای این گروه در قالب یک ویدئو در یوتیوب منتشر کرده بودند. دلیل این کار هم نقض حریم خصوصی از سوی فیس بوک و همکاری آنها با آژانس‌های جاسوسی و دستگاه‌های دولتی اعلام کردند. البته این خبر خیلی زود با این توضیح همراه شد که کل گروه ناشناس از این اقدام حمایت نمی‌کند. به هر ترتیب 5 نوامبر گذشت و فیس بوک هنوز به ماموریت خطیر خود یعنی "جاسوسی" ادامه می دهد.

به گمان نگارنده اگرچه این گروه با این نقاب و اهداف آن شناخته می شود اما از کنار هم قرار دادن فعالیت این گروه، مانند انتشار اطلاعات خصوصی کاربران، می توان دریافت هکرهای ناشناس آن گونه که می نمایانند آرامان خواه نیستند.

نقابدران در جنبش اشغال وال استریت

اما بزرگترین و اثرگذارترین معترضان که گاهی ماسک مشهور را بر چهره دارند معترضان جنبش occupy wall st هستند.

نقاب

به نظر می رسد با توضیحاتی که تاکنون در مورد فاوکس و فیلم وی برای انتقام گیری ارائه شد، چرایی استفاده از این نقاب در جنبش اعتراضی و مردمی در کشورهای غربی مشخص شده است. مردمی که از فساد و ظلم سیاستمدارانشان و اقتصاد ضعیف کش سرمایه داری به تنگ آمده اند. معترضان مصممی که از هر نمادی برای رساندن پیامشان استفاد می کنند. قطعا این نقاب معترضان هم برای سیاستمداران یک پیام دارد. همان پیامی که صاحب نقاب در فیلم می گوید:

“پشت این نقاب چیزی بیش از جسم است. پشت این نقاب یک آرمان است و آرمان ها ضد گلوله هستند”‌

بخش سیاست تبیان


منبع : الف

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین