سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
آهن رباها می توانند به یكدیگر نیرو وارد كنند. نیروی بین قطب های مغناطیسی از قاعده خاصی پیروی می كند. قطب های هم نام یكدیگر را دفع و قطب های غیر هم نام یكدیگر را جذب می كنند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مجید محسنی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نیروی بین آهن‌رباها

    آهن‌رباها می‌توانند به یكدیگر نیرو وارد كنند. نیروی بین قطب‌های مغناطیسی از قاعده‌ خاصی پیروی می‌كند. قطب‌های هم نام یكدیگر را دفع و قطب‌های غیر هم نام یكدیگر را جذب می‌كنند.

 

نیروی بین آهن‌رباها

 

برای مشاهده فیلم اینجا را کلیک کنید.

نیروی بین آهن‌رباها

 

 

برای مشاهده فیلم اینجا را کلیک کنید.

نیروی بین آهن‌رباها

 

 

برای مشاهده فیلم اینجا را کلیک کنید.

نیروی بین آهن‌رباها

 

    این رفتار شبیه نیروی بین بارهای الكتریكی هم نام و غیر هم نام است. اما مراقب باشید قطب مغناطیسی را با بار الكتریكی اشتباه نگیرید. بطوركلی این امكان وجود دارد كه بار منفی از ماده‌ای جدا شود و آن ماده دارای بار خالص مثبت گردد. اما تاكنون، هیچ كس تك قطبی‌های مغناطیسی را مشاهده و كشف ننموده است.

به‌عبارتی نمی‌توان یك قطب مغناطیسی را از آهن‌ربا جدا نمود.

تلاش برای جدا كردن قطب‌ها بروش برش آهن‌ربای میله‌ای نیز، نتیجه‌ای در بر ندارد، زیرا هر تكه باقی مانده، آهن‌ربایی با دو قطب N و S خواهد بود. این آهنرباهای كوچك را دو قطبی مغناطیسی می‌نامند ؛ زیرا هر یك همواره دو قطب N و S دارند.

 

نیروی بین آهن‌رباها

 

   تنها آهن و چند ماده دیگر مثل نیكل، كبالت و گادولیوم اثرات مغناطیسی از خود نشان می‌دهند. این مواد به عنوان فِرومغناطیس شناخته می‌شوند. (فِرو به زبان لاتین به معنی آهن است)
نیروی بین آهن‌رباها

 

    سایر مواد اثرات مغناطیسی جزئی از خود نشان می‌دهند. اما اثر مغناطیس آن ها به حدی ضعیف است كه تنها دستگاه های ویژه توان آشكار سازی آن را دارند. با این حال نیروی مغناطیسی از اكثر اجسام عبور می‌كند. به عبارتی دو آهن ربا می‌توانند به یكدیگر نیرو وارد كنند حتی اگر بین آن ها ماده غیر مغناطیسی باشد.

 


مرکز یادگیری سایت تبیان - تهیه: مجید محسنی

تنظیم: نسیم گنجی منش

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین