سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
فضانوردان سفر به مریخ قلابی پس از 520 روز با چهره‌هایی رنگ‌پریده، ماموریت خود را به پایان رسانده و از تاسیات فضایی مستقر در مسكو خارج شدند...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فضانوردان از مریخ برگشتند


فضانوردان سفر به مریخ قلابی پس از 520 روز با چهره‌هایی رنگ‌پریده، ماموریت خود را به پایان رسانده و از تاسیات فضایی مستقر در مسكو خارج شدند.

فضانوردان از مریخ برگشتند

" شش داوطلب شجاع، شش مرد از اتحادیه اروپا، فدراسیون روسیه و کشور چین خود را برای مدت یک سال و نیم در کپسول آب‌بندی شده بزرگی زندانی کردند، تا دانش بشر برای اردوکشی به سیاره سرخ به حد کافی افزایش پیدا کند. آنها قرار است به مدت 520 روز از همه امتیازات زندگی در سیاره آبی رنگ زمین محروم شده و با تکیه بر تجهیزات حمایت از بقا و سرویس‌های داخل کپسول شبیه‌سازیی "مارس 500" به زندگی خود ادامه دهند و بدین‌شکل سفر انسان به مریخ را از نقطه نظر پزشکی و روانپزشکی شبیه‌سازی نمایند.

یک ایتالیایی، یک فرانسوی، سه روس و یک چینی درب‌های کپسول شبیه‌سازی " مارس 500" را که در موسسه تحقیقاتی مسکو قرار دارد، به روی خود بستند تا برای همیشه تاریخ، بشر نام آنها را به نیکی یاد کند. بی‌شک نوادگان ما که روزی از پنجره اقامتگاه مریخی خود شاهد طلوع سیاره زمین از افق سیاره خواهند بود، نام این شش مرد شجاع را در ذهن به بزرگی یاد خواهند کرد."

2 پاراگرافی که در بالا خواندید در تاریخ 22/3/1389 در بخش دانش و زندگی منتشر شد. شاید خیلی ها گمان می کردند این پروژه با شکست مواجه شود اما نتیجه کار چیزی به جز تصورات آن ها بود. اکنون مدت ماموریت این فضانوردان قلابی! به اتمام رسیده است و بشر یک گام به سفر به مریخ نزدیک تر شده است.

تیم پروژه 15 میلیون دلاری «مریخ 500»‌ که توسط سازمان فضایی اروپا و موسسه روسی مشكلات زیست‌پزشكی با هدف شبیه‌سازی یك ماموریت كامل، به مریخ سفر کرده بودند جمعه هفته گذشته پس از ماه ها آزمایش از تاسیساتی فضایی كه تقریبا همه شرایط سفرهای بین‌سیاره‌ایی چون حبس، تنش و خستگی به جز حالت بی‌وزنی را شبیه‌سازی می‌كرد خارج شدند. این گروه، مغرور از دستیابی به ركورد طولانی‌ترین سفر فضایی شبیه‌سازی شده، آمادگی خود را برای سفر واقعی به سیاره مریخ اعلام كردند.

محققان امیدوارند كه بتوانند از داده‌های جمع‌آوری شده در این سفر برای درك بهتر چالش‌های فیزیكی و روانشناسی كه فضانوردان در یك سفر واقعی به فضای عمیق با آنها روبرو خواهند بود، استفاده كنند

رومیان چارلز، مهندس فرانسوی حاضر در این ماموریت در خاطرات خود نوشته است: تیم بین‌المللی ما با موفقیت ماموریت مریخ 500 را به پایان رساند. ما با خوشحالی و غرور به سوالی كه یك سال و نیم پیش در مورد قابلیت انسان برای تحمل فیزیكی و روانشناسی حبس طولانی مدت برای سفر به مریخ مطرح شد پاسخ مثبت دادیم.

به گفته ویتالی دیویدوف، معاون رییس سازمان فضایی روسیه، این تجربه به هموار شدن مسیر برای یك ماموریت واقعی به مریخ كه تا نیمه دهه 2030 امكان‌پذیر خواهد شد و باید با همكاری نزدیك بین‌المللی صورت بگیرد كمك می‌كند.  آناتولی گریگوریوف، نایب رییس آكادمی علوم روسیه كه بر این تجربه نظارت داشته اعلام کرده است این افراد در سلامت كامل بوده و سیستم‌های پشتیبانی از حیات كار خود را به خوبی انجام داده‌اند.

فضانوردان از مریخ برگشتند

این گروه طی دوره این ماموریت طولانی از طریق اینترنت كه گهگاه برای شبیه‌سازی تاثیرات سفر فضایی با اختلالاتی روبرو بود، با خانواده خود و سازمان دهندگان این برنامه ارتباط داشتند. به گفته مدیران این برنامه، هر كدام از اعضای این ماموریت حدود 100 هزار دلار جایزه دریافت كردند به جز فضانورد چینی كه میزان جایزه وی توسط مقامات چینی افشا نشده است.

این فضانوردان كه در ماه ژوئن سال گذشته وارد این ماموریت شدند، به انجام آزمایش‌هایی مانند راه رفتن بر روی مریخ كه در حقیقت یك پاركینگ خودرو در مسكو بود، پرداخته و بر سلامت و تندرستی خود نظارت می‌كردند. برای واقعی‌تر كردن این ماموریت، این تیم تاخیری 20 دقیقه‌ای را در زمان ارتباط با كنترلرهای ماموریت در برخی نقاط خاص از سفر تجربه می‌كردند. غذای این فضانوردان انواع غذاهای کنسروی مشابه آنچه در ایستگاه فضایی بین المللی سرو می شود بوده است. سرنشینان کپسول برای سه روز در قرنطینه پزشکی به سر خواهند برد تا میزان احتمال ابتلا به بیماری های عفونی در آنها پایین بیاید.

محققان امیدوارند كه بتوانند از داده‌های جمع‌آوری شده در این سفر برای درك بهتر چالش‌های فیزیكی و روانشناسی كه فضانوردان در یك سفر واقعی به فضای عمیق با آنها روبرو خواهند بود، استفاده كنند. اگر چه از جمله كاستی‌های این ماموریت عدم توانایی مهندسان برای بازسازی تاثیرات گرانشی یا تابشی بود كه خلاء هایی را در نتایج آنها ایجاد كرد. اقامت چند ماهه در گرانش صفر می‌تواند به تغییرات قابل توجهی در عضلات منجر شود. تابش‌های بین‌ستاره‌ایی نیز بر سلامت فضانوردان تاثیرگذار خواهند بود.

فضانوردان از مریخ برگشتند

انتظار می‌رود كه بررسی نتایج این ماموریت برای تعیین اقدامات بعدی توسط دانشمندان مدت یك سال به طول بینجامد. تا اجرای واقعی چنین ماموریتی هنوز مدت زمان زیاد باقی مانده است زیرا انسان برای اجرای چنین ماموریتی باید با چالشهای بزرگ مالی و تکنیکی مواجه شود که یکی از مهمترین آنها ساختن لایه محافظ سبکی برای محافظت در برابر تابشهای کیهانی است.

صرف نظر از این که برای اولین بار چه کسی به طور واقعی قدم بر مریخ خواهد گذاشت  قطعا نام این 6 نفر در تاریخ اکتشافات فضایی جاویدان خواهد شد چرا که آن ها حاضر شدند 520 روز از عمر خود را در یک محیط بسته و ایزوله شده برای نزدیک شدن انسان به رویای سفر به مریخ صرف کنند.

 

 

فرآوری: م.ح.اربابی فر

بخش دانش و زندگی تبیان


به نقل از ایسنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین