سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
چند روز پیش در مصاحبه‌یی آقای حسینی، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی فرموده بودند كه علت سرعت بخشیدن و به اجرا گذاشتن طرح «سازمان سینمایی» این بوده كه به دوره ما برسد. (البته منظورشان از ما باقیمانده دوره وزارت خودشان است.)
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

درد اصلی سینمای ما

انتقاد بهمن فرمان آرا از عملکرد معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی


چند روز پیش در مصاحبه‌یی آقای حسینی، وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی فرموده بودند كه علت سرعت بخشیدن و به اجرا گذاشتن طرح «سازمان سینمایی» این بوده كه به دوره ما برسد. (البته منظورشان از ما باقیمانده دوره وزارت خودشان است.)


بهمن فرمان آرا

آقای حسینی خوب است كه شما نگاهی به عملكرد معاونت سینمایی از بدو انتصاب آقای شمقدری بیندازید و ببینید در این مدت نه‌چندان كوتاه ایشان و زیرمجموعه‌شان چه تاجی بر سر سینمای ایران زده‌اند كه حالا به سازمان مستقل سینمایی كشور هم نیازمند هستند.ابتدا از كتاب اصول فیلمسازی ایشان بود كه همه راه‌ها را نشانه‌گذاری فرموده بودند و تعریف‌شان از سینمای فاخر، فیلم پرخرج بود یعنی فیلم فاخر فیلمی است كه بتوان از وسط بودجه‌اش یك مجموعه مسكونی نیز ساخت و كاری به درآمد آن فیلم هم اصلا نداشت.

بعد از چاپ این كتاب دستورالعمل، ایشان مبادرت به تشكیل شورای عالی سینمای ایران كردند كه وقتی نگاهی به لیست این شورا می‌اندازید جز چند مقام مهم دولتی، هیچ فیلمساز مهمی از جبهه نورچشمی‌ها هم حاضر به قبول عضویت در شورا نشدند و امروز دیگر خبری از آن شورا نیست.حالا صحبت سازمان سینمایی كشور پیش كشیده شده كه باید به قید دو فوریت به اجرا درآید.

 شما اگر نگاهی به معاونت سینمایی و زیرمجموعه آن بكنید متوجه می‌شوید كه همین معاونت سینمایی را هم می‌شود تعداد زیادی از شاخ و برگ‌هایش را هرس كرد و دور ریخت. مثلا دلیل تشكیل بنیاد سینمایی فارابی این بود كه بعد از پیروزی انقلاب معلوم نبود تكلیف تولید و پخش فیلم چه خواهد بود لذا بخش خصوصی آماده سرمایه‌گذاری در سینما نبود و آن را كار عاقلانه‌یی نمی‌دانست.

شما اگر نگاهی به معاونت سینمایی و زیرمجموعه آن بكنید متوجه می‌شوید كه همین معاونت سینمایی را هم می‌شود تعداد زیادی از شاخ و برگ‌هایش را هرس كرد و دور ریخت.

بنیاد سینمایی فارابی به مدیریت یكی از قابل‌ترین مدیران سینمایی مملكت آقای سیدمحمد بهشتی تشكیل شد كه در جهت فیلمسازی سرمایه‌گذاری كند.اكنون كه بخش خصوصی به راحتی در سینما سرمایه‌گذاری می‌كند، بنیاد سینمایی فارابی كار دیگری جز خرید نگاتیو برای كل سینما و اجاره وسایل فیلمبرداری ندارد. قسمت بین‌المللی آن نیز به راحتی می‌تواند با یك نفر در زیرمجموعه معاونت سینمایی خلاصه شود.دلیل واقعی سازمان سینمایی كشور فقط تسویه‌حساب با خانه سینما و اصناف آن زیرمجموعه است كه معاونت سینمایی سه سال و اندی است مشغول مبارزه برای تعطیل كردن آن است، باز هم باید بپرسید چرا؟ا

گر شما هم منصفانه به این فعالیت‌ها و بی‌نتیجه بودن آن توجه بفرمایید آن وقت شما نیز قبول می‌كنید كه ایجاد یك سازمان جدید از صفر درد اصلی سینمای ما را درمان نمی‌كند چون درد اصلی سینمای ما ندانم‌كاری معاونت سینمایی است و بس.

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منبع:سینمای ما

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین