وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
بزرگترین موزه فرش جهان اسلام در مشهد افتتاح شد. مدیركل روابط عمومی آستان‌ قدس رضوی با اعلام این خبر گفت: «این موزه یكی از بزرگ‌ترین موزه‌های فرش منطقه و جهان اسلام است که در موزه مركزی آستان قدس رضوی قرار دارد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

افتتاح بزرگ‌ترین موزه تخصصی فرش
افتتاح بزرگ‌ترین موزه تخصصی فرش


بزرگترین موزه فرش جهان اسلام در مشهد افتتاح شد. مدیركل روابط عمومی آستان‌ قدس رضوی با اعلام این خبر گفت: «این موزه یكی از بزرگ‌ترین موزه‌های فرش منطقه و جهان اسلام است که در موزه مركزی آستان قدس رضوی قرار دارد و آثار نفیس تاریخ فرش بافی ایران در آن به نمایش در آمده است.»

 

 

این موزه در صحن كوثر واقع در ضلع جنوب شرقی حرم مطهر قرار گرفته است و ساختمان آن با مساحت 6 هزار600 متر مربع در چهار طبقه مطابق با آخرین استانداردهای لازم برای نگهداری فرش و منسوجات ساخته شده تا ده‌ها تخته فرش نفیس و منحصر به فرد و خزانه اشیای نفیس متعلق به دوره‌ها و اساتید بنام در آن نگهداری شود. در این گنجینه كم‌نظیر نمونه فرش‌هایی از دوران صفوی تا عصر حاضر متعلق به مهم‌ترین مراكز بافت با طرح‌های مختلف در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است.

افتتاح بزرگ‌ترین موزه تخصصی فرش

پیش از این، گنجینه تخصصی فرش به منظور حفظ و ارج نهادن به هنرهای اصیل، در سال 1377 در آستان قدس رضوی مورد بهره‌برداری قرار گرفته بود. این گنجینه در دو طبقه با زیر بنا 970 متر مربع با فضای نمایشی هر طبقه 400 متر مربع یكی از بزرگترین مجموعه‌های فرش ایران بشمار می‌رفت كه در آن 60 تخته قالی، قالیچه و انواع سوزن دوزی‌های گلابتون، قلابدوزی، ده یك دوزی ، معرق دوزی از دوره صفویه تاكنون نگهداری می شد.

 

اما به منظور ارج نهادن این هنر اصیل ایرانی و اسلامی، طرح ساخت موزه تخصصی فرش توسط سازمان عمران و توسعه حریم حرم حضرت رضا (ع) در فضای بزرگ‌تر و در عین حال مناسب‌تری برای نمایش فرش‌ها به اجرا درآمد تا ایران صاحب بزرگترین موزه فرش جهان اسلام باشد.

 

 

فراوری:الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان


برگرفته از مهر، موزه آستان قدس

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین