سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سرقت اطلاعات مانند هر سرقت دیگری برای سارق از منفعت زیادی برخوردار است و در طول تاریخ، جرایم اطلاعاتی زیادی رخ داده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بزرگترین سرقت‌های اطلاعاتی تاریخ!


سرقت اطلاعات مانند هر سرقت دیگری برای سارق از منفعت زیادی برخوردار است و در طول تاریخ، جرایم اطلاعاتی زیادی رخ داده است.

سایت «پاپیولار ساینس» در گزارشی به بررسی برخی از جرایم اصلی اطلاعاتی در طول تاریخ پرداخته است.

دوران باستان: جاسوسان رومی و یونانی

پیش از ورود اینترنت و حتی زبان نوشتاری، جاسوسانی وجود داشتند كه با سرقت اطلاعات از افراد به گروههای مخالف آنها كمك می‌كردند. جاسوسی از قدیمی‌ترین مشاغل جهان محسوب می‌شود. به نوشته كتاب «از الف تا ی اطلاعات خاورمیانه»، نوشته‌های هیروگلیف و پاپیروس مصری نشان‌دهنده حضور جاسوسان درباری بوده كه از  یكهزار سال پیش از میلاد بر روی جمع‌آوری اطلاعات خارجی در مورد توان سیاسی و نظامی رقبایی مانند روم و یونان تمركز داشتند.

بزرگترین سرقت‌های اطلاعاتی تاریخ!

سال 1606: دزدی شكلات برای همه

جدای از قلمرو جمع آوری اطلاعات نظامی، حوزه‌های بسیار جالب‌تری تحت عنوان جاسوسی صنعتی، جاسوسی شرکتهای بزرگ، سرقت مالکیت معنوی، و سرقت اسرار تجاری شناخته شده‌اند كه تمامی آنها با عنوان سرقت ایده یاد می‌شود.

یكی از جالبترین سرقتها، سرقت شكلات است. این گیاه كه بومی آمریكا بوده توسط فرهنگهای قبل از کلمبیایی‌ها به خصوص آزتكها و مایاها پرورش داده می‌شد كه از دانه كاكائو به عنوان پول رایج خود استفاده می‌كردند. هرناندو كورتس در سفر خود به این قاره با فكر استفاده از منافع اقتصادی این نوشیدنی، چندین صندوق از آن را با خود به اسپانیا برد.

كورتس و همكارانش سپس در سال 1550 مزارع كاكائو را در مكزیك ایجاد كرده و داستانهایی در مورد تاثیرات درمانی پزشكی جالب آن در اطراف پیچید. شهرت شكلات بزودی به اروپا رسید، اگرچه اسرار تولید آن تا یك قرن در میان طبقه نجبای اسپانیا پنهان ماند.

اما در سال 1606 یك كاوشگر ایتالیایی موسوم به آنتونیو كارلتی موفق به شكستن این راز شده و به سرعت یك دستورالعمل موسوم به شكلات شیرین را به زبان محلی خود منتشر كرد.

پیش از ورود اینترنت و حتی زبان نوشتاری، جاسوسانی وجود داشتند كه با سرقت اطلاعات از افراد به گروههای مخالف آنها كمك می‌كردند

سال 1708: سرقت اسرار ماده پرسلان توسط اروپا

در یكی از داستانهای «رابرت لودلوم» نام یك كشیش فرانسوی موسوم به فرانسوا خاویر دنتركولس آمده كه به جاسوسی صنعتی پرداخته و یكی از فرایندهای تولید برتر یعنی ساخت پرسلان كه یكی از مواد سرامیك بوده را سرقت كند.

شیوه ساخت این پرسلان سخت در قرن 9 در دست چین بود كه تا چندین قرن از سایر كشورها پنهان نگه داشته می‌شد. این در حالی بود كه این ماده سفید سخت و شفاف، توسط اروپاییان كشف شده بود؛ اما حتی ترکیب دقیق کائولن، فلدسپار و کوارتز را نمی‌دانستند، چه برسد به فرایند پیچیده پخت در كوره كه به این ماده، سختی و زیبایی می‌دهد. این ماده در اوایل قرن 18 از ارزش بسیاری برخوردار بوده و حتی به آن طلای سفید می‌گفتند.

در ابتدا، یك مخترع آلمانی موسوم به ارنفراید والتر توانست چند گام اولیه فرایند پرسلان را مهندسی معكوس كند كه بعدها توسط یوهان فردریش بوتگر، كیمیاگر آلمانی دنبال شد كه پس از سفر به چین توانست برخی اجزای تركیبی اصلی این ماده را شناسایی كرده و در سال 1708 اولین نمونه خود را بسازد. كار این دو محقق، منجر به ساخت كارخانه میسن شد؛ اما این كارخانه نیز با پنهان كردن اسرار موجب شد تا دنتركولس به چین رفته و دستورالعمل اصلی را دزدیده و در دهه 1730 منتشر شود.

سال 1789: پدر جاسوس انقلاب صنعتی آمریكا

ساموئل اسلاتر كه به عنوان پدر انقلاب صنعتی آمریكا شناخته شده، یكی از بالا رتبه‌ترین جاسوسان صنعتی زمان خود بود. در اواخر قرن 18، انقلاب صنعتی در انگلیس در نوسان کامل قرار داشت. سالها تلاش آنها منجر به تولید ماشین‌آلاتی مانند چرخهای ریسندگی نخهای پنبه‌ای شد كه انگلیس كاركرد این دستگاهها را به دلیل كمبود منابع طبیعی، مخفی نگه می‌داشت.

یكی از جالبترین سرقتها، سرقت شكلات است

سالتار در كودكی به عنوان كارگر با ماشین‌آلات آرك‌رایت كار می‌كرد كه كار خود را بطور مستقیم از رییس كارخانه یاد می‌گرفت. وی در سن 21 سالگی با اخباری در مورد تلاش شهرهای ساحلی آمریكا مانند نیویورك و بوستون روبرو شد و با اتكا به تجربیات كاری خود و حافظه عالی در به خاطرسپاری جزئیات تا ریزترین پیچیدگی‌های دستگاه ریسندگی نخ در سال 1789، انگلیس را به مقصد آمریكا ترك گفته و در سال 1790 یك ماشین ریسندگی در نیویورك ساخت. همسر سالتار نیز در آن زمان از فرصت استفاده كرده و با اختراع یك نمونه نخ دوزندگی پنبه‌ای توانست اولین زن آمریكایی باشد كه اختراع خود را به ثبت رسانده است.

جاسوس

 1848: سرقت بزرگ چای

غربی‌ها در سال 1848 مجذوب چای شده و آن را برای بیش از دو قرن استفاده می‌كردند؛ اما چینی‌ها بیش از دو هزاره قبل‌تر آن را تولید كرده و ساخت آن را مخفی نگه می‌داشتند. حتی كارل لینه، گیاه‌شناس و پزشک سوئدی و پایه‌گذار نظام امروزی طبقه‌بندی جانوران و گیاهان نیز در طبقه‌بندی گیاه چای اشتباهات اساسی و بارزی انجام داده و از یك طبقه اشتباه استفاده كرده و چای سبز و سیاه را متعلق به دو گیاه متفاوت دانسته بود.

این درحالی بود كه چینی‌ها در تولید چای از فرایندهای پخت، خشک کردن، بررسی، نورد و مرتب‌سازی استفاده كرده و این شیوه را بطور مخفیانه برای خود حفظ می‌كردند. از آن جا كه انگلیس در آن زمان با داشتن هند به عنوان مستعمره خود قصد داشت از اسرار چین آگاه شده و از كارگران هندی برای تولید این محصول استفاده كند. از این رو با استخدام یك جاسوس و اعزام وی به چین توانست از راز تولید چای آگاه شود. وی دریافت كه چای سبز و سیاه دو فرآورده مختلف از یك گیاه بوده و همچنین مراحل فرآوری چای را فراگرفت.

 1932-1940: هك كردن نازی‌ها

با گذر از عصر صنعتی و ورود به عصر اطلاعات، در اوایل دهه 1930 نیروهای متحدین به شدت بر ماشین‌آلات انیگما برای كدگذاری و ارسال پیامهای مورس در میان خود تكیه داشتند. انیگما در آن زمان دستگاه بسیار معتبری بود كه تصور هك شدن آن به مخیله كسی خطور نمی‌كرد اما طی سالها ریاضیدانانی از لهستان مانند ماریان رجوسكی و آلان تورینگ انگلیسی به كار بر روی آن پرداختند و توانستند تا حدی پیامها را بشكافند.

در عصر پس از اینترنت، ‌سرقت از حالت كوچك مانند سرقت اسرار صنعتی، درآمده و به شكل سرقتهایی مانند سرقت كلمه عبور درآمد

1983: عصر اینترنت

در عصر پس از اینترنت، ‌سرقت از حالت كوچك مانند سرقت اسرار صنعتی، درآمده و به شكل سرقتهایی مانند سرقت كلمه عبور درآمد. یكی از بزرگترین سرقت‌های اینترنتی در سال 1983 اتفاق افتاد كه در جریان آن یك شركت آمریكایی موسوم به سرویس‌های اطلاعاتی TRW با حجم زیادی از اطلاعات در مورد تاریخچه اعتبارات، شماره‌های امنیتی اجتماعی و تاریخچه مالی افراد مورد حمله هكرها قرار گرفت. این درحالی بود كه این شركت تا سال 1984 از ضعف سیستم خود آگاه نبوده و هكرها به سادگی با پایگاه داده تاریخچه مالی بیش از 90 میلیون انسان دسترسی داشتند كه می‌توانستند به راحتی از آنها سوء استفاده شود.

 2008: هك شدن شركت هارت‌لند

یكی از بزرگترین شكافهای اطلاعاتی در اواخر سال 2008 در یك شركت در نیوجرسی اتفاق افتاد كه اطلاعات بیش از 130 میلیون مشتری را در دسترس هكرها قرار داد. شركت سیستمهای پرداخت هارت‌لند ماهانه بیش از 100 میلیون معامله را ثبت می‌كرد. در سال 2008 هكرها یك نرم‌افزار مخرب را بر روی سرور این شركت نصب كرده و آنرا هك كردند. البته هكر مسئول این خرابكاری موسوم به آلبرت گونزالس از میامی در سال 2209 دستگیر شد.

گوگل و چین

 2009: حمله چین به گوگل

در سال 2009 گوگل با تلاشهای اخلالگری در سیستم خود روبرو شده و در سال 2010 چین را مسؤول آن معرفی كرد. همچنین طی بیانیه‌ای از تصمیم شركت برای لغو امتیاز سانسور در بخش نتایج جستجوگر این سایت خبر داد كه از سال 2006 به این كشور تعلق گرفته بود.

پس از این ادعا شركتهای دیگری مانند Adobe، نورثروپ گرومن و ساهو نیز چنین ادعایی را مطرح كردند. البته هیچ اطلاعاتی در مورد چگونگی حمله افشا نشد. چین نیز هرگونه دخالت در چنین حمله‌ای را انكار كرد و خواستار ارائه آشكار اطلاعات برای چنین ادعایی توسط گوگل شد.

 2010: هك شدن شركت رسانه‌ای گاوكر

در سال 2010 شرگت گاوكر كه یكی از بزرگترین ناشران وبلاگ در جهان است، هك شده و هكرها كه خود را «Gnosis» نامیده بودند، توانستند به سرورهای این شركت دست یابند. این هكرها اطلاعات ورودی 1.3 میلیون كاربر را در این جریان دزدیده و 200 هزار داده را هك كردند. البته گاوكر سریعا این شكاف را بسته و از عموم عذرخواهی و درخواست كرد تا افراد كلمات عبور خود را تغییر دهند.

2011، 2011 و 2011: سه حمله به سونی

شركت سونی امسال با سال سختی روبرو بود. این شركت با دو شكاف همزمان اطلاعاتی روبرو شد كه یكی از آنها شبكه پلی‌استیشن را كاملا به زانو درآورد و عملكرد آن را تا یك ماه مختل كرد.

سونی در زمانی بین 17 تا 19 آوریل 2011 قربانی یك هك در اطلاعات كارتهای اعتباری كه 77 میلیون كاربر را در زیر مجموعه خود داشت، قرار گرفت. چند هفته بعد در 25 مه این شركت با دومین حمله هكری روبرو شده كه 10 هزار كاربر را در كانادا و یونان تحت تاثیر قرار داد و در دوم ژوئن همین سال طی سومین حمله به این شركت، داده‌های بیش از یك میلیون كاربر به سرقت رفت.

بخش تاریخ ایران و جهان تبیان


منبع :تابناک

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین