سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
خبرنامه دانشجویان ایران: معاون پارلمانی رئیس جمهور با بیان اینکه رهبر انقلاب راه را برای بررسی نظام پارلمانی باز کردند، گفت که جای بررسی این طرح در مجامع علمی است و نباید آن را سیاسی کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بررسی نظام پارلمانی نباید ‌سیاسی شود


معاون پارلمانی رئیس جمهور با بیان اینکه رهبر انقلاب راه را برای بررسی نظام پارلمانی باز کردند، گفت که جای بررسی این طرح در مجامع علمی است و نباید آن را سیاسی کرد.

میرتاج الدینی

حجت الاسلام سید محمد رضا میر تاج الدینی معاون پارلمانی رئیس‌جمهور درگفت‌وگو با خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، معایب و مزایای نظام پارلمانی را تشریح کرد.

وی در ابتدای گفت‌وگوی خود به وضعیت کنونی نظام سیاسی کشور اشاره کرد و گفت : نظام جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر نظام پارلمانی ریاستی است و سه قوه هم استقلال دارند.

میرتاج الدینی افزود: در 10 سال اول انقلاب اسلامی ما یک شکل از نظام حاکمیتی اسلامی را تجربه کردیم و آن وجود رئیس جمهور و نخست وزیر در نظام سیاسی بود.

وی با یادآوری اینکه نخست وزیر را مجلس و رئیس جمهور به طور مستقیم از سوی مردم انتخاب می‌‌کرد، متذکر شد: پس از 10 سال به این نتیجه رسیدند که یکی از اینها نباید باشد چرا که تعارض و تضادهای در مقام‌های عمل به وجود می‌آمد.

معاون رئیس جمهور در امور مجلس ادامه داد: آنچه که مردم به آن رای دادند و برگزیدند رئیس جمهور بود. اما عملا هیچ چیز را در دست نداشت و در مقابل آنچه را که پارلمان انتخاب کرد، نخست وزیر بود که همه کارها را در دست داشت.

وی افزود: در اصلاح بعدی مقرر شد که رئیس دولت همان رئیس جمهور باشد که طبق رای مردم انتخاب می‌شد؛ در حال حاضر پارلمان همان نقش خود را دارد و کابینه را پارلمان انتخاب می‌کند و تنها رئیس جمهور است که به طور مستقیم از سوی مردم انتخاب می‌شود.

نظام پارلمان ریاستی یک سری نواقص و مشکلات دارد؛ رئیس جمهور مستقیم از طرف مردم انتخاب می‌شود و در مقام مدیریتی کشور باید مشکلات اجرایی را حل کند اما با یک سری موانع روبه رو می‌شود.

میرتاج الدینی با بیان اینکه یک روش دیگر این است که رئیس جمهور توسط نخبگان جامعه یعنی همان پارلمان انتخاب شود، اظهار داشت: بر این اساس نخبگان یا پارلمان تک مجلس و یا دو مجلس رئیس جمهور را انتخاب می‌کنند که این نوع دیگری است.

وی تاکید کرد که باید مزایای همه این موارد را بررسی کرد و نباید این موضوع به بحث‌های سیاسی کشیده شود. چرا که این موضوع نیاز به بحث علمی آکادمیک داشته و در حد کلان نظام است.

معاون پارلمانی رئیس جمهور با تاکید بر اینکه مقام معظم رهبری با طرح نظام پارلمانی راه را باز کرده‌اند و در آینده دور می‌توان آن را پیاده کرد، افزود: این موارد تاکتیکی‌های مدیریتی جامعه ما است و می‌توان درباره آنها فکر کرد. روش درست این است که نظام پارلمانی ابتدا در محافل علمی اعم از دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه بررسی و کنکاش و مزایای و معایب آن سنجیده شوند و در مجموع آسیب شناسی بر روی آن صورت بگیرد.

میرتاج الدینی

وی بر همین اساس به نظام پارلمانی و ریاستی اشاره کرد که در حال حاضر وجود دارد و اظهار داشت: نظام پارلمان ریاستی یک سری نواقص و مشکلات دارد؛ رئیس جمهور مستقیم از طرف مردم انتخاب می‌شود و در مقام مدیریتی کشور باید مشکلات اجرایی را حل کند اما با یک سری موانع روبه رو می‌شود.

میر تاج الدینی در ادامه گفت و گوی خود با فارس تاکید کرد: باید این موضوع بررسی شود که اگر رئیس جمهور از طرف پارلمان انتخاب شود این موانع کمتر می‌شود یا بیشتر؟ نقش مردم بیشتر می‌شود یا کمتر؟ از هر نوع اقدامی که این نقش مردم را کمرنگ کند، باید پرهیز شود.

معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت که اگر بنا باشد درخصوص نظام پارلمان تصمیم گرفته شود، آیا بهتر است تک مجلسی باشد یا دو مجلسی؟ یعنی دو مجلس به صورت مشترک رئیس جمهور را انتخاب کنند یا خیر؟ آیا مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی باید با هم باشند. یا مجلس دیگری را پیش بینی کنیم؟ این ها از جمله مواردی است که باید درخصوص آن فکر شود.

وی بر همین اساس ادامه داد: در بسیاری از کشورها به این شکل است که مجلس دیگری پیش بینی می‌شود حتی در مقام قانون گذاری نیز یک قانون از یک مجلس بیرون نمی‌آید. چرا که در آن صورت استحکام قانون هم بیشتر می‌شود؛ از این رو در حال حاضر هر نوع نظر دادن قبل از بررسی‌های کامل درست نیست.

میر تاج الدینی تصریح کرد: مهم این است که مقام معظم رهبری با نگاه جامعی که دارند راه را برای بررسی این موضوع باز گذاشته‌اند و این بسیار مهم است. از این رو باید برنامه ریزی صورت گرفته و از پراکنده کاری اجتناب کرد.

مهم این است که مقام معظم رهبری با نگاه جامعی که دارند راه را برای بررسی این موضوع باز گذاشته‌اند و این بسیار مهم است. از این رو باید برنامه ریزی صورت گرفته و از پراکنده کاری اجتناب کرد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور در خاتمه یادآور شد: بهترین مکان‌ها برای بررسی این موضوع محافل علمی است؛ چرا که این موضوعات بحث‌های سیاسی و مدیریتی است و دانشگاه‌ها و حوزه‌ها می‌توانند در این زمینه نشست‌های تخصصی را برگزار و در آن اساتید نظر بدهند تا جامعه برای تاثیر گذاری آنچه در قانون اساسی منعکس می‌شود، آماده شود.

بخش سیاست تبیان


منبع :خبرنامه دانشجویان ایران

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین