وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
. بسته به نیاز، می‌توان یک بلندگوی استریوی جمع‌و‌جور که روی میز کار به خوبی جا می‌شود و صدای مناسبی هم دارد را تهیه کرد یا آن‌که به سراغ بلندگویی با چند اسب بخار قدرت رفت و دیوارها را هم لرزاند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راهنمای خرید اسپیكر كامپیوتر


بسته به نیاز، می‌توان یک بلندگوی استریوی جمع‌و‌جور که روی میز کار به خوبی جا می‌شود و صدای مناسبی هم دارد را تهیه کرد یا آن‌که به سراغ بلندگویی با چند اسب بخار قدرت رفت و دیوارها را هم لرزاند.


خرید بلندگو برای کامپیوتر، به‌ویژه وقتی صدای فعلی سیستم‌تان خوب نیست، کاملا ساده است. ممکن است از خود بپرسید که چرا باید به خود زحمت داد و در مورد خرید بلندگو حتی به آن اندیشید. اما بهتر است به‌یاد داشته باشیم که شناسایی دقیق نیازها پیش از بیرون کشیدن کیف پول از جیب، می‌تواند در خرید بهینه بسیار مؤثر باشد. بسته به نیاز، می‌توان یک بلندگوی استریوی جمع‌و‌جور که روی میز کار به خوبی جا می‌شود و صدای مناسبی هم دارد را تهیه کرد یا آن‌که به سراغ بلندگویی با چند اسب بخار قدرت رفت و دیوارها را هم لرزاند.

علاقه‌مندان به موسیقی، سینما و همچنین بازی‌خورها، دیدگاه‌های مختلفی درباره صدا دارند. بنابراین اول سراغ نکات کلیدی می‌رویم که هر شخصی باید آن‌ها را در ذهن خود مرور کند:

استریو، 1/2 یا صدای فراگیر؟

راهنمای خرید بلندگو

درک این موضوع نقطه خوبی برای آغاز است. بلندگوهای استریو تنها از دو بلندگوی چپ و راست تشکیل شده‌اند. بلندگوهای 1/2 به نوعی از بلندگوها گفته می‌شود که یک ساب‌ووفر هم دارند و صدای فراگیر از پنج یا هفت بلندگو به‌علاوه یک ساب‌ووفر تشکیل شده است.

هدف ساب‌ووفر توانایی پخش صدای بیس (Base) به صورت عمیق است و صداهایی را پخش می‌کند که زیر یك‌صدهرتز فرکانس دارند. یک ساب خوب می‌تواند صداهای انفجار در فیلم‌ها و همچنین صدای طبل (Kick)، گیتار بیس، سینتی‌سایزرها و... را به خوبی پخش کند.

برخی از بلندگوهای استریو بدون حضور ساب‌ووفر هم کیفیت خوبی دارند؛ چرا که بلندگوهای داخلی‌شان می‌توانند صدای بین یك‌صدهرتز تا یك کیلوهرتز را پخش کند.

بلندگوهای کوچک‌تر استریو، کیفیت بیس کمتری دارند. بلندگوهای صدای فراگیر از یک بلندگوی استریو، یک ساب‌ووفر، یک کانال مرکزی که دیالوگ‌ها را در فیلم کنترل می‌کند و دو یا چند بلندگو در پشت تماشاچی دارند که صدای محیط را در آن کانال قرار می‌دهند.

اگر علاقه‌مند به فیلم هستید، یک اتاق دارید و برای‌تان مهم نیست چه مقدار سیم از زیر دست و پایتان رد شود، سیستم صدای فراگیر می‌تواند بهترین تجربه را برای‌تان به ارمغان بیاورد. از سوی دیگر، بیشتر سیستم‌های فراگیر مخصوص کامپیوتر، با هدف کاربران بازی‌ها طراحی شده‌اند.

اگر مایل هستید تنها صداهای عمیق انفجار و شلیک در فیلم را بشنوید، قاعدتا یک سیستم 1/2 برای‌تان مناسب خواهد بود و خوشبختانه گزینه‌های ارزانی هم هستند. در صورتی که سیستم‌های 1/2 برای‌تان گران هستند، سراغ بلندگوهای استریو بروید.

چقدر باید هزینه کرد؟

حتی اگر از نظر میزان بودجه در تنگنا هستید، بلندگوهای ارزان می‌توانند تجربه شنیدن صدا را بهبود بخشند. برای شنیدن یک صدای خوب با هزینه پایین می‌توان تا پنجاه‌هرازتومان هزینه کرد؛ اما برای شنیدن بهترین صدا، بهتر است حداقل پانصد‌هزارتومان داشته باشید، اما خبر خوب این است که رنج عظیمی از صداهای مناسب را می‌توان با یک‌صدهزارتومان تهیه کرد. به هرحال واضح است که هر چه بیشتر هزینه کنید، از نظر سخت‌افزاری بلندگوهای بهتری خریداری خواهید کرد و صدای محشری خواهید داشت.

آیا قابلیت‌های اضافی مهم است؟

وقتی بحث بلندگوهای کامپیوتری می‌شود، نیاز نیست به قابلیت‌های اضافه یک بلندگو بیندیشید. اما برخی ویژگی‌ها هستند که باید به آن‌ها دقت کنید: آیا بلندگو، کنترل‌کننده بیس و تریبل دارد؟

دکمه سکوت (Mute) دارد؟ آیا برای اتصالِ یک پخش‌کننده‌ی ام‌پی‌تری به‌صورت مجزا، ورودی AUX وجود دارد؟ کنترل از راه دور چطور؟ گران بودن یک بلندگو الزاما دلیل وجودی تجهیزات جانبی نیست. و بسیاری از مدل‌های گران‌قیمت حتی ریموت‌کنترل هم ندارند.

کجا بلندگو قرار می‌گیرد؟

راهنمای خرید بلندگو

اینکه بلندگوها را کجا می‌خواهید قرار دهید، نقش بسیار مهمی در انتخاب بلندگوها دارد. قطعا نمی‌توانید یک ساب‌ووفر به‌اندازه ماموت را در محل کارتان قرار دهید و انتخاب خردمندان، بلندگوهای کوچک با صدای واضح و اندک خواهد بود. برای استفاده در منزل، استفاده از بلندگوهای بزرگ‌تر انتخاب بهتری است و اگر کامپیوتر شما مرکز رسانه شما در منزل است، بلندگویی انتخاب کنید که با بلندتر شدن صدا، صدا را تخریب نکند.

 

 

تعداد پورت‌ها در کامپیوتر

اگر کامپیوتر شما تعداد پورت یو‌اس‌بی محدودی دارد، بهتر است بلندگوهای با سوکت 5/3 میلی‌متری تهیه کنید. بلندگوهایی که پورت یو‌اس‌بی دارند قادر هستند برخی از نرم‌افزارها از جمله Windows Media Player و iTunes را از طریق دکمه‌های فیزیکی روی خود بلندگو کنترل کنند.


باشگاه كاربران تبیان ـ ارسالی از: rohi1346

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین