سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
انجمن بازیگران تئاتر درباره حضور هنرمندان سینما روی صحنه بیانیه‌ای منتشر و به این روند اعتراض کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تئاتری‌ها علیه بازیگران سینما


انجمن بازیگران تئاتر درباره حضور هنرمندان سینما روی صحنه بیانیه‌ای منتشر و به این روند اعتراض کرد.


تئاتر

متن کامل این بیانیه بدین شرح است: هنوز عطر پاک حرمت معلم و شاگردی، رایحه خوش پیش‌کسوتی و نو آموزی، رابطه مرید و مرادی در قلب جامعه تآتر برقرار است. هنر متعالی تآتر ترازوی کار ماست و نه گیشه و ستارگان و روابط پس و پنهان. میدان تنگ و تاریک حرفه ترد و شکننده تآتر به نهایت از سوی سیاستمداران ناآشنا و مدیران نوخاسته تنگ‌تر و تاریک‌تر شده است؛ چه رسد به آن که دوستان سینماگر ما نیز عرصه ما را تنگ‌تر کنند. امروز که صنف هنرمندان محترم سینما به تآتر اعتنایی نشان می‌دهند، ناگزیریم از امنیت شغلی هزار بازیگر حرفه‌ای تآتر، که زندگی و معیشت خود را در خطر می‌بینند دفاع کنیم. اگر زمانه با سینما و سینماگران سازگار نیست، چرا ایشان فرصت فراغت خود را در تآتر می‌جویند؟ یعنی عرصه تآتر این گونه بی‌بها و بی‌کس است که از سر تفنن و در ناچاری ناگزیر بی‌کاری به سراغش آیید؟

در خانواده تآتر حرفه‌ای جز دو سه تالار نمایش امکان دیگری نیست، یا اگر هست از ما دریغ می‌شود. خانواده گستردهء هنرمندان تآتر به طور متوسط سالی یک بار هم فرصت به صحنه رفتن ندارند. دست‌مزدهای کار حرفه‌ای هنوز پاسخگوی نیازهای خانواده‌های ما نیست. بی‌کاری، بی‌خانمانی، بی‌قانونی، عدم امکان تصمیم‌گیری‌های صنفی و هزار بلیه دیگر گریبان‌گیر خانواده تآتر است. قرارداد تیپ و آیین‌نامه‌های تعیین دستمزدها هنوز مورد تهاجم مدیران هنری است. ممیزی و بازدارندگی، هرهفته و هرروز و هر ساعت یک گروه را رنج می‌دهد. ما نه جاه‌طلبی می‌کنیم و نه تیول‌داری؛ و هرگز مخالف حضور هنرمندان پرتوان و ریشه‌دار و کار بلد سینما بر صحنه‌های تآتر نبوده و نیستیم؛ اما بنابر وظیفه‌ای که اساس‌نامه برعهده ما گذاشته، به اصولی پایبندیم که هر کس می‌تواند آن را در ترازوی عدالت خود سبک سنگین کند.

1. اگر بازیگران و هنرمندان سینما خواهان حضور بر صحنه‌های تآترند، کوبه خانه ما بکوبند و صنف بازیگران یا صنوف دیگر خانه تآتر را آگاه سازند و بعد بر صحنه تآتر حاضر شوند.

2. هنرمندان سینما بر مبنای قرارداد تیپ، این دستاورد بزرگ خانواده تآتر تشریف‌فرما شوند.

3. حضورشان تنها بهانه‌ای برای رونق بخشیدن به گیشه ـ این مدینه فاضله برخی مسؤولان نورسیده ـ نباشد؛ که ما چنان مخاطبی را که به جای جستجوی جوهر متعالی تآتر، تنها آرزومند دیدار چشم و ابرو و شهرت برخی ستارگان است نمی‌خواهیم.

4. تآتر، تآتر حرفه‌ای فرهنگ‌مدار، بنیان و قواعدی دارد که مباد ملعبه هوس کاسب‌کاران عرصه هنر شود و دیگر بار آن سرنوشتی برایش رقم بخورد که بر سر تآتر لاله‌زار، بعد از کودتای 28 مرداد 32 آمد.

5. اگر توانی در چنته دارید، از توان و استعداد خود برای احیای تالارهای ناشناخته بهره گیرید و این سه چهار تالار حرفه‌ای را که هنرمندان تآتر برای حضور در آن سال‌ها در صف می‌مانند به ایشان واگذارید.

اگر بازیگران و هنرمندان سینما خواهان حضور بر صحنه‌های تآترند، کوبه خانه ما بکوبند و صنف بازیگران یا صنوف دیگر خانه تآتر را آگاه سازند و بعد برصحنه تآتر حاضر شوند.

متأسفانه عدم رعایت اصول و شرایط یادشده در ماه‌های اخیر، نشان آن دارد که دستاورد ورود هنرمندان سینما، حتی فرزانگان آن عرصه، به تآتر بسیار ناموفق و ناامیدکننده بوده است و جز تا حدی موفقیت در گیشه دستاورد دیگری نداشته است.

عالیجنابان، مدیران محترم و اعضای هنرمند شورای انتخاب آثار در مراکز حرفه‌ای تئاتر! هشدار ما را جدی بگیرید، چرا که می‌دانید هر بازیگر و هنرمند تآتر برای رسیدن به صحنه‌های حرفه‌ای چه مرارت‌هایی را به جان خریده است؛ پیش از گذار و رسیدن به تآتر حرف‌ای، انواع فعالیت‌های دانشجویی، گروه‌های آماتور، تجربیات کارگاهی، گذار از کلاس‌های کلان بازیگری، سال‌ها خاک صحنه خوردن و به نقش‌های کوتاه بسنده پیموده شده است، تا که اگر صبور و خوش‌اقبال باشد و خود را اثبات کند؛ پس از سال‌ها سر از صحنه تآتر حرفه‌ای درآورد.

بگذارید مهمانان ما قوانین تدوین‌شده چندین سال رنج ما را مزمزه کنند. سلام هزاران هنرمند بیکار و کم‌کار خانواده تآتر تهران و شهرستان را پاسخ دهند و پس از آن بر سر سفره فقیرانه ما بنشینند. بگذارید اول الفبای حرفه ما را بیاموزند و بعد ردای سرداری بردوش بیندازند.

تآتر و سینما، خواهرانی از یک خانواده‌اند. عزت و ارزش بسیاری از آثار ارزشمند تاریخ سینما به اعتبار حضور هنرمندان تآتر به دست آمده و در دیگرسو، چه بسا که تآتر نیز، به مدد دستاوردهای تجربی هنر سینما، زبان و شیوه خود را غنا بخشیده است. آمد و شد هنرمندان تآتر و سینما به حریم یکدیگر چیز تازه‌ای نیست. اما بیایید به قواعد و اصول خانه‌های خود احترام بگذاریم.

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منبع:خبرآنلاین

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین