تبیان، دستیار زندگی
بهترین راه برای یخ‌زدایی شیرینی‌ها این است که آن‌ها را نیم ساعت تا 45 دقیقه پیش از مصرف، از فریزر خارج کنید و در دمای محیط آشپزخانه قرار دهید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چگونه یخ‌زدایی کنیم؟

33 پیشنهاد برای احیای گوشت، غذای آماده، رب، سبزی‌ها و میوه‌های یخ‌زده


بهترین راه برای یخ‌زدایی شیرینی‌ها این است که آن‌ها را نیم ساعت تا 45 دقیقه پیش از مصرف، از فریزر خارج کنید و در دمای محیط آشپزخانه قرار دهید.

یخ‌زدایی شیرینی‌ها با مایکروفر نه تنها باعث شل شدن‌شان می‌شود بلکه طعم آن‌ها را هم خراب می‌کند. اگر شما هم از آن خانم‌هایی هستید که دوست دارید با بهترین روش‌های یخ‌زدایی انواع خوراکی‌ها آشنا شوید، بد نیست نگاهی به توصیه‌های زیر بیندازید.

گوشت

گوشت‌ها

1- اگر قصد نگهداری طولانی‌مدت گوشت را دارید، باید بلافاصله و با حداکثر سرما آن را منجمد کنید تا کیفیت و ارزش غذایی آن در بالاترین سطح باقی بماند.

2- اگر روی بسته‌بندی گوشت، سوراخ یا پارگی وجود داشته باشد، ممکن است آب سطحی آن به سرعت بخار شود و لکه‌های سفیدی که سوختگی انجماد نام دارد، روی سطح بافتش دیده شود.

3- اگر لکه‌های سیاه، پیش از انجماد گوشت روی آن نباشد و پس از فریز کردن به وجود بیایند، احتمال آلودگی قارچی در آن قسمت گوشت دور از انتظار نیست.

4- بهتر است به علت خرد شدن بافت گوشت چرخ‌کرده، آزاد شدن آنزیم‌ها و انجام چند فرایند و دستکاری در این گوشت، آن را داخل فریزر نگهداری نکنید.

5- یخ‌زدایی گوشت باید خیلی آهسته و تدریجی انجام شود تا قطره‌های آب سوزنی از درون آن خارج شود و مواد مغذی‌اش به صورت خونابه هدر نرود.

برای پیشگیری از قهوه‌ای شدن قارچ در فریزر می‌توانید آن را با کمی آب‌لیمو

مخلوط و سپس فریز کنید

6- اگر 24 ساعت پیش از مصرف، گوشت قرمز را از داخل فریزر خارج کنید و آن را در طبقه‌های پایینی یخچال بگذارید، می‌توانید از باز شدن مناسب یخ آن مطمئن شوید.

7- اگر وقت کافی برای یخ‌زدایی گوشت ندارید، می‌توانید با قرار دادن مستقیم آن درون قابلمه، از هدر رفتن مواد مغذی‌اش به صورت خونابه پیشگیری کنید.

8- گوشت مرغ را 12 ساعت و ماهی و میگو را 8 ساعت پیش از مصرف از فریزر خارج کنید و برای یخ‌زدایی در طبقات پایین یخچال بگذارید.

9- استفاده از مایکروفر یکی از راه‌های ساده برای یخ‌زدایی انواع گوشت‌ها است.

10- قرار دادن انواع گوشت در آب، راه مناسبی برای باز کردن یخ آن‌ها نیست و باعث از بین رفتن مواد مغذی‌شان می‌شود.

مواد غذایی منجمد

سبزی‌ها

1- ساده‌ترین راه برای باز کردن یخ سبزی قورمه، آش، پلو، کرفس یا کوکو این است که آن‌ها را فقط 2 ساعت پیش از مصرف، از فریزر خارج کنید.

2- قرار دادن سبزی‌های یخ‌زده به مدت 2 تا 3 دقیقه درون مایکروفر هم می‌تواند تا حد زیادی یخ آن‌ها را از بین ببرد.

3- یک راه بسیار ساده برای باز شدن یخ سبزی‌های خام یا پخته‌ای که نیاز به پختن و گرم کردن دارند، قرار دادن آن‌ها داخل قابلمه بلافاصله پس از خارج کردن از فریزر است.

4- برای پیشگیری از قهوه‌ای شدن قارچ در فریزر می‌توانید آن را با کمی آب‌لیمو مخلوط و سپس فریز کنید. قارچ‌های یخ‌زده در صورت خارج شدن از فریزر، در زمانی کمتر از نیم ساعت باز می‌شوند.

5- بهتر است برای پیشگیری از تغییر رنگ یا طعم ذرت، نخودفرنگی و قارچ، آن‌ها را با دمای محیط و بدون استفاده از مایکروفر یخ‌زدایی کنید.

6- به هیچ‌وجه از ظرف پر از آب برای باز کردن یخ سبزی‌ها استفاده نکنید. این کار باعث از دست رفتن طعم طبیعی آن‌ها می‌شود.

7- بهتر است برای پیشگیری از تغییر طعم و رنگ هویج، آن را پیش از فریز کردن، کمی بخارپز کنید و یخ‌زدایی‌اش را هم در دمای محیط انجام دهید.

غذاهای آماده

1- اگر برنج پخته و آماده را داخل فریزر گذاشته‌اید، می‌توانید با قرار دادن ظرفش در محیط آشپزخانه به مدت 3 ساعت یخ آن را باز کنید.

به هیچ‌وجه برای باز کردن یخ خشکبار از مایکروفر استفاده نکنید. این کار باعث

سفت شدن آن‌ها می‌شود

2- انواع برنج‌های ساده و مخلوط را می‌توان با قرار دادن ظرف آن‌ها روی حرارت غیرمستقیم مانند بخار سماور یا کتری یا روی شعله پخش‌کن گاز، به راحتی یخ‌زدایی و گرم کرد.

3- خورش‌های پخته و یخ‌زده با قرار گرفتن داخل مایکروفر یا روی حرارت مستقیم گاز به راحتی یخ‌زدایی می‌شوند.

رب

رب و گوجه‌فرنگی

1- بهتر است رب را پیش از فریز کردن از قوطی‌اش خارج و آن را در نایلون‌های کوچک به صورت نازک بسته‌بندی کنید.

2- اگر بسته‌های کوچک رب را برای 10 تا 20 دقیقه در دمای محیط قرار دهید، یخشان به سادگی باز می‌شود.

3- بهتر است گوجه‌فرنگی را به صورت درسته و پوست‌کنده داخل فریزر بگذارید. برای یخ‌زدایی هم کافی است که آن را از یک ساعت قبل از مصرف، از فریزر خارج کنید.

4- انداختن گوجه‌های یخ‌زده داخل قابلمه خورش یا ماهیتابه املت هم روشی سریع برای باز کردن یخ آن‌ها است.

خشکبار

1- برای فریز کردن خشکبارهایی مانند انواع آجیل و میوه‌های خشک باید آن‌ها را درون نایلون ضخیم روشنی بریزید و پس از خارج کردن هوای داخل نایلون، درش را محکم گره بزنید. سپس نایلون را درون ظروف پلاستیکی مخصوص فریزر بگذارید و پس از بستن در آن، داخل فریزر بگذارید. بهترین و مناسب‌ترین راه برای باز کردن یخ خشکبار، قرار دادن آن‌ها به مدت 2 تا 3 ساعت در دمای محیط است.

انواع برنج‌های ساده و مخلوط را می‌توان با قرار دادن ظرف آن‌ها روی حرارت غیرمستقیم مانند بخار سماور یا کتری یا روی شعله پخش‌کن گاز، به راحتی

یخ‌زدایی و گرم کرد

2- می‌توانید میوه‌های خشک را به جای فریز کردن، داخل کابینت آشپزخانه نگهداری کنید چون مدت زمان ماندگاری این خوراکی‌ها بالاست.

3- در صورت امکان، آجیل‌های خام یا شور را با پوستشان فریز کنید. این کار باعث از دست نرفتن کیفیت طعم آن‌ها هنگام یخ‌زدایی می‌شود.

4- به هیچ‌وجه برای باز کردن یخ خشکبار از مایکروفر استفاده نکنید. این کار باعث سفت شدن آن‌ها می‌شود.

5- تفت دادن آجیل‌های خام یا شور یخ‌زده در ظروف چدنی بدون استفاده از نمک یا روغن هم برای یخ‌زدایی و خوش‌طعم کردن آن‌ها روش مناسبی است.

یخ‌زدایی

میوه‌ها

1- معمولاً میوه‌هایی مانند آلبالو، گوجه‌سبز و بِه را فریز می‌کنند. برای پیشگیری از قهوه‌ای شدن بِه، کمی شهد شکر با آن مخلوط کنید. بهتر است به آلبالو و گوجه‌سبز هم پیش از فریز شدن نمک نزنید زیرا امکان انجماد سریع آن‌ها را کاهش و امکان از دست رفتن مواد مغذی‌شان را افزایش می‌دهد.

2- برای مصرف میوه‌های فریز شده، لازم نیست حتماً یخ آن‌ها را باز کنید. خوردن میوه‌های یخ‌زده هم لذت‌بخش است.

3- اگر اصرار به باز کردن یخ میوه‌ها دارید، آن‌ها را روی یک دستمال نخی بچینید و اجازه دهید با دمای محیط، یخشان باز شود. این کار باعث جذب آب میوه‌ها و خوش‌طعم‌تر شدن آن‌ها می‌شود.

اگر وقت کافی برای یخ‌زدایی گوشت ندارید، می‌توانید با قرار دادن مستقیم آن

درون قابلمه، از هدر رفتن مواد مغذی‌اش به صورت خونابه پیشگیری کنید

4- نایلون میوه‌های یخ‌زده رنگی مانند آلبالو یا توت‌فرنگی را برای باز شدن یخشان روی کابینت یا داخل یخچال رها نکنید. آب این میوه‌ها می‌تواند باعث رنگ گرفتن سطح کابینت یا قفسه یخچال و دردسر شما برای پاک کردن آن‌ها شود. برای پیشگیری از این مشکل می‌توانید بشقابی زیر نایلون چنین میوه‌هایی قرار دهید.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: هفته نامه سلامت – شماره 341 - ترجمه:ندا احمدلو

مطالب مرتبط:

سوال‌هایی درباره انجماد غذاها

دانستنی‌هایی از انجماد مواد غذایی

رعایت چند نکته در انجماد مواد غذایی

میوه و شیرینی را فریز نکنید

روش صحیح انجماد نخود فرنگی و باقلا سبز

چند نکته برای فریز کردن مواد غذایی

روش صحیح فریز کردن مواد غذایی

تقویم برای فریزر

بررسی تأثیر دما بر مواد غذایی

مدت ماندگاری گوشت‌ها در فریزر

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.