وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تعجب نكنید گرچه چند كیلومتر تا بهشت بود اما با توجه به آثار سوء این برنامه از منظر اعتقادی و احكام و نیز از منظر آبرو و جان مردم بهتر است نام آن را به چند كیلومتر تا جهنم تغییر دهیم؛ گویا ما را بیشتر از اینكه به بهشت نزدیك كند به جهنم نزدیكتر نموده است!
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : رضا زهروی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چند كیلومتر تا جهنم ؟!

بررسی سریال از نظر احكام


تعجب نكنید گرچه چند كیلومتر تا  بهشت بود اما با توجه به آثار سوء این برنامه از منظر اعتقادی و احكام و نیز از منظر آبرو و جان مردم بهتر است نام آن را به چند كیلومتر تا جهنم تغییر دهیم؛ گویا ما را بیشتر از اینكه به بهشت  نزدیك كند به جهنم نزدیكتر نموده است!! این موضوع بهانه ای شد برای نقد مجدد این سریال از منظر احكام.


5کیلومتر تا بهشت

یكی از اخباری كه به سرعت پخش شد و موجب كمال تاثر و  آشفتگی گردید این بود كه پسری به نام محمدمهدی که علاقه زیادی به یکی از سریال‌های ماه رمضان با عنوان «پنج کیلومتر تا بهشت» داشت جانش را در راه تقلید از این سریال گذاشت، این کودک در بازی با برادر کوچک خود که عنوان کرده بود می‌خواهم روح شوم و ببینم بابا و مامان راجع به من چه می‌گویند، وقتی خودش و برادر 6 ساله‌اش را در خانه دید تصمیم گرفت همانند سریال مورد علاقه‌اش (سریال پنج کیلومتر تا بهشت) تبدیل به یک روح شود و به مکان‌های مورد علاقه‌اش سر بزند غافل از اینکه بازی او سرنوشت شومی به دنبال داشت و در نهایت با روسری خود را خفه کرد که بر اثر این حادثه دچار مرگ مغزی شد.

 

سوالات و ابهامات "پنج كیلومتر تا بهشت" از منظر اعتقادات و احكام شرعی

سوالات و ابهامات متعددی در این خصوص قابل طرح است زیرا ترویج اینگونه مسایل توسط صدا و سیما می تواند سبب ایجاد اعتقادات بی اساس در برخی مردم و خصوصا كودكان و نوجوانان شود .برخی از این سوالات عبارتنداز:

هرگونه برنامه ای كه سبب تحریف در اعتقادات یا مسایل شرعی شود حرام است

1. آیا واقعا با تصادف و امثال اینها انسان به عالم برزخ و... می رود؟

2. آیا انسان حق دارد از نظر شرعی با یك زن نامحرم در قالب نمایش، اینگونه ارتباط صمیمی، خنده و .... داشته باشد؟

3 . آیا پخش این سریال ها و امثال آنها توسط صدا و سیما مجوز شرعی محسوب می شود؟

4 . نظر مراجع عظام تقلید در خصوص اینگونه سریال ها و برنامه چیست؟

و ... كه پرداختن به هر یك از این موضوعات مقاله مربوط به خود و تفصیل خود را می طلبد؛ در این فرصت صرفا به سوال اخیر یعنی اینكه  "نظر مراجع عظام تقلید در خصوص اینگونه سریال ها و برنامه چیست؟" می پردازیم .

نظر مراجع در خصوص اینگونه سریال ها بسیار جالب است كه با مطالعه نظرات مراجع مختلف تقلید به این نتیجه می رسیم كه هر چند مراجع عظام تقلید در خصوص این موضوعات بیانات مختلفی دارند اما هر یك به نوعی به نقد و بیان اشكالات این مساله پرداخته اند؛ این نكات عبارتند از:

الف- پخش برنامه توسط صدا و سیما ابدا مجوز شرعی حلال بودن برای دیدن یا شنیدن برنامه نخواهد بود .

ب-  اختلاط و ترویج اختلاط و صمیمیت بین اشخاص نامحرم جایز نیست و معصیت محسوب می شود.

ج- هرگونه برنامه ای كه سبب تحریف در اعتقادات یا مسایل شرعی شود حرام است .

این امر سبب شده است تا اتفاقات ناگواری رخ دهد که خودكشی محمد مهدی 12 ساله در برابر آن تنها قطره ای در برابر دریاست چرا که انحراف در اعتقادات و احكام بسیار سخت تر بوده و گناه عظیم تری محسوب می شود

د. تمامی برنامه هایی كه به اخلاق و عفت جامعه لطمه می زنند حرام هستند .

ه. مشتمل بر خلاف شرع و معرض فساد است و جایز نیست و جای بسی تعجب و تاسف است كه سیمای جمهوری اسلامی كه باید منادی اسلام باشد هر روز برنامه های خلاف شرع جدیدی به معرض نمایش بگذارد و به اخلاق و عفت و عقیده جامعه اسلامی لطمه بزند. خداوند همه ما را از شرور و فتن آخرالزمان حفظ فرماید. [1]

 

نتیجه گیری و پیشنهاد

 هر چند تذكرات متعدد مراجع عظام تقلید و خصوصا مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت اصلاح و تصحیح برنامه های تلویزیون بارها و بارها تكرار گردیده[2] اما متاسفانه هنوز شاهد ترویج انحرافات در احكام و اعتقادات توسط صدا و سیما هستیم و این مساله از منظر احكام دارای حكم های مشخصی است كه عبارت است از حرام بودن و معصیت بودن این اختلاط های نامحرمان و ترویج خرافات یا مسایل فاقد دلیل معتبر؛ این امر سبب شده است تا اتفاقات ناگواری رخ دهد که خودكشی محمد مهدی 12 ساله در برابر آن تنها قطره ای در برابر دریاست چرا که انحراف در اعتقادات و احكام بسیار سختتر بوده و گناه عظیم تری محسوب می‌شود.                          

 

پی نوشت ها:

1- آیت الله صافی گلپایگانی  ص 176 مسایل جدید ازدیدگاه مراجع تقلید

2- حرکت مجموعه را تکمیل یا تصحیح نمائید. انتظار دارد نشانه های این تحول در اولین سال مسئولیت جنابعالی مشاهده شود . ... سید علی خامنه‌ ای 16/آبان/1388

                                               

     رضا زهروی    

بخش احکام اسلامی تبیان   


منابع ومآخذ:

 مسایل جدید از دیدگاه علما و مراجع تقلید .گرد آورنده : سید محسن محمودی ، انتشارات علمی فرهنگی صاحب الزمان (عج) مجموعه چهار جلدی .  قم  .

توضیح المسایل امام خمینی(ره) 

  اجوبة الاستفتاءات،  مقام معظم رهبرى، 

استفتاءات آیت‏الله سیستانى ، Sistani.org.

توضیح المسایل آیت‏الله وحید خراسانی. 

 جامع المسائل آیة‏الله فاضل لنكرانى، ج 1، ج 2،

استفتاءات آیت‏الله نورى ، ج 2 .

توضیح المسایل آیت‏الله صافى.

توضیح المسایل آیت‏الله تبریزى .

توضیح المسایل آیت‏الله بهجت.

1- آیت الله صافی گلپایگانی  ص 176 مسایل جدید ازدیدگاه مراجع تقلید

2- حرکت مجموعه را تکمیل یا تصحیح نمائید. انتظار دارد نشانه های این تحول در اولین سال مسئولیت جنابعالی مشاهده شود . ... سید علی خامنه‌ ای 16/آبان/1388

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین