سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
جهان پر از راز و رمزهای مختلفی است که بشر هنوز به آن ها دست نیافته است. میل به شناخت ناشناخته ها انسان را وادار می کند تا به مناطقی که به آن ها دسترسی ندارد نظر اندازد و از طریق تجاربی که تا کنون به دست آورده است حدس و گمان هایی درباره آن ها ارائه کند...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

این عکس کجای عالم است!


جهان پر از راز و رمزهای مختلفی است که بشر هنوز به آن ها دست نیافته است. میل به شناخت ناشناخته ها انسان را وادار می کند تا به مناطقی که به آن ها دسترسی ندارد نظر اندازد و از طریق تجاربی که تا کنون به دست آورده است حدس و گمان هایی درباره آن ها ارائه کند.

خیال و علم؛ گرچه در نگاه اول این دو از هم جدا هستند اما مانند دو بال پرنده در طول تاریخ توانسته اند انسان را تا جایگاهی که اکنون در آن قرار دارد به پیش ببرند و به پیش خواهند برد. گاهی اوقات علم در مقابل خیال سرکشی کرده و بعضی مواقع این خیال بوده است که بر علم چیره گشته. اما شکوفایی هر دو زمانی اتفاق افتاده است که در کنار یکدیگر بودند و با هم حرکت کرده اند.

 

حال شما نیز قوه تخیلتان را به پرواز دربیاورید و به تصاویر پیش رو با دقت نگاه کنید:

این عکس کجای عالم است!
این عکس کجای عالم است!
این عکس کجای عالم است!

به نظر شما سه تصویر بالا مربوط به چه چیزی یا چه مکانی هستند؟ آیا می توانید حدس بزنید که نخستین عکس چه چیزی را نمایش می دهد؟ نظرتان درباره دومین عکس چیست؟ لطفا قبل از خواندن شرح کامل تصاویر، حدس های خود را در قسمت نظرات وارد کنید تا ما و دیگران با تراوشات ذهنی شما بیشتر آشنا شویم!

فراموش نکنید که درست یا غلط بودن حدس های شما مهم نیست آنچه که ارزشمند است تنها تفکر بر روی خالق این زیبایی هاست.

 

تصویر اول: ردِ ستارگانِ سحرآمیز!

این عکس کجای عالم است!

رد ستاره‌ها در این شب، نمایی خیال‌انگیز از گذر زمان در Roque de los Muchachos  در رصدخانه‌ی لاپالما در جزایر قناری خلق کرده است. رد ستاره‌ها، انعکاس حرکت روزانه‌ی زمین در محورش، بر یکی از جفت تلسکوپ‌های 17 متری و چند آینه‌ای MAGIC افتاده است. تلسکوپ MAGIC آشکارساز اشعه‌ی گاما است و فوتون‌های این اشعه انرژی‌ای 100میلیارد برابر انرژی فوتون نور مرئی دارند. هنگامی که فوتون‌ها به سطوح بالایی جو بر‌خورد می‌كنند، بارشی از ذرات پرانرژی ایجاد می‌‌شود. با نگاه سریع دوربین جزئیات تلالو نور مرئی در این سطح چند آینه‌ای ثبت شده است. بارش ذرات، رد نورها را، که به آن نور چِرِنکوف هم می‌گویند، ایجاد کرده است. اخترشناسان می‌توانند با این ردهای نور، سرچشمه‌ی کیهانی اشعه‌ی گاما را بیابند.

 

تصویر دوم:  ابرهای برساوش

این عکس کجای عالم است!

ابرهای کیهانی گاز و غبار در این تصویر پانورامای باشکوه محدوده‌ای به وسعت 17 درجه در مرزهای جنوبی صورت‌فلکی برساوش را دربرگرفته‌اند. این نمای به هم پیوسته از ستاره‌ا‌ی آبی رنگ از سوی چپ تصویر آغاز می‌شود. اما در این تصویر همه‌ی نگاه‌ها به NGC 1499 سرخ‌رنگ خیره می‌ماند. این سحابی سرخ‌رنگ به سحابی کالیفرنیا هم مشهور است. اتم‌های هیدروژنِ آن با درخششی متمایز تحت‌تأثیر نور فرابنفشِ ستاره‌ی آبی، Xi- برساوش، برانگیخته شده‌اند. خوشه‌ی ستاره‌ای جوان و فریبنده‌ی IC 348 و سحابی روح تقریباً در میانه‌ی تصویر قرار دارند. در لبه‌ی منطقه‌ای تاریک و غبارآلود اما سرشار از ابرهای عظیم مولکولی، سحابی NGC 1333، گسترده شده است که می‌توان آن‌را در قسمت راست – بالای تصویر یافت. ابرهایی کم‌نور و پراکنده از غبار، در فاصله‌ی چندین سال نوری بالاتر از صفحه‌ی کهکشانی نور کهشکان راه‌شیری را باز می‌تابانند. 

 

تصویر سوم: دنباله‌های جراد

این عکس کجای عالم است!

دنباله‌دار جراد (C/2009 P1) که اکنون در آسمان‌های شامگاهی سیاره زمین می‌درخشد، با نمایشی مداوم، اما اندکی کم‌فروغ‌تر از قدرت دید چشم غیر مسلح، سوژه خوبی برای دوربین‌های دوچشمی و تلسکوپ‌های کوچک است. از 15 اکتبر در تصاویر تلسکوپی شبیه این ترکیب، این دنباله‌دار را می‌توان با گیسوی دلفریب سبز رنگی یافت که دنباله‌های چندگانه‌اش را در برابر زمینه ستارگان کم فروغ به آرامی گسترانده است. میدان دید این تصویر بیش از 1 درجه یا حدود دو قرص کامل ماه را، در مرزهای جنوبی صورت فلکی جاثی، در بر می‌گیرد. P1 جراد، که دنباله‌داری با هسته‌ای بزرگ است، هم اینک حدوداً 16 دقیقه نوری (2 واحد نجومی) دورتر از زمین قرار دارد، هرچند در این عبورش از منظومه خورشیدی داخلی، هرگز گذر خیلی نزدیکی از کنار زمین و یا خورشید نخواهد داشت. یکی از نتایج آن این است که دنباله‌دار در حالی که به آرامی در آسمان حرکت می‌کند، تقریبا در تصاویر تلسکوپی در یک نمای ثابت قرار دارد و برای ماه آینده نیز در جاثی باقی خواهد ماند.

 

فرآوری: م.ح.اربابی فر

بخش دانش و زندگی تبیان


منبع:

پایگاه ماهنامه نجوم

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین