تبیان، دستیار زندگی
سنجابها در مناطق وسیعی از زیستگاههای دنیا از جنگلهای استوایی تا بیابان های نیمه خشک پیدا می شوند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سنجاب ها
سنجاب ها

سنجابها در مناطق وسیعی از زیستگاههای دنیا از جنگلهای استوایی تا بیابان های نیمه خشک پیدا می شوند .

سنجابها دارای بدنی کشیده،دم بلند و پر مو ، دستهایی کوتاه و در عین حال پاهایی بلند میباشند.

دستها دارای 4 انگشت و انگشت شست تحلیل رفته و پاها دارای 5 انگشت میباشند.این پاهای بلند جهت پایین آمدن از شاخه های درختان و پنجه ها مانند قلابی جهت جلوگیری از افتادن از روی شاخه ها به کار می آیند.

آرایش دندانی در سنجاب به صورت زیر است:

الف- یک جفت دندان پیش در هر آرواره که به رنگ زرد متمایل به نارنجی است

ب- عدم وجود دندانهای نیش

ج- وجود دندانهای آسیای قوی و محکم

دندانهای پیش همیشه در حال رشد میباشند ولیکن در اثر استفاده مکرر از این دندانها ، ساییده می شوند.اگر به هر دلیلی سنجاب برای مدتی عمل جویدن را انجام ندهد ، دندانهای پیش بیش از حد رشد نموده و مانع از بسته شدن کامل دهان میگردد.

سنجابها دارای دم بلند و پر مو میباشند، که از این دم برای چندین کار مهم استفاده می کنند:

برای حفظ تعادل در هنگام بالا و پایین آمدن از درختان

این دم مانند یک چتر نجات در پرشهای بلند استفاده میشود

درهنگام خواب زمستانی مانند یک پتو برای گرم کردن بدن استفاده میشود

گروهی اعتقاد دارند که سنجابها کوررنگ هستند و عده ای دیگر فکر می کنند که آنها رنگهای سبز و قرمز را نمی بینند.

سنجابها با یکدیگر ارتباط صوتی برقرار میکنند، که در این هنگام صدایی شبیه صدای جیرجیرک از خود خارج می کنند. اما مهمترین وسیله ارتباطی انها دمشان است، که در هنگام بالا بردن دم به دیگر سنجابها اعلام دور شدن از محیط را میکنند.

سنجابها در هنگام پرش از دم خود به عنوان یک چتر نجات و در هنگام فرود به عنوان بالشتکی جهت فرود راحت تر استفاده می کنند. پرش در این حیوان کوتاه است و در صورتی که از ارتفاع بلندی پرش نماید احتمال آسیب دیدگی و شکستگی پاها بسیار زیاد است.

سنجابها دارای توانایی پرش درجا از روی زمین میباشند،به حدی که میتوانند 50-30 سانتیمتر از جای خود پرش نمایند که در این عمل دم نقش زیادی دارد .

سنجابها توانایی پرواز ندارند،اما گروهی از آنها به دلیل داشتن پوستی مابین بدن و بازوها توانایی سر خوردن روی هوا را دارند. این پوست در هنگام پرش باز شده و مانند یک بال به نظر میرسد،که به این گروه از سنجابها ، سنجابهای بالدار میگویند.

سنجابها دارای سرعت بسیار زیادی در هنگام دویدن هستند. میانگین سرعت در آنها 16-13 کیلومتر در ساعت است که به نسبت وزن و جثه حیوان در حد بسیار بالایی است .

سنجابها دارای توانایی شنا کردن هستند و از دم خود مانند پارویی جهت حرکت رو به جلو استفاده می کنند،ولیکن سنجابها تا وقتی که مجبور به شنا نباشند ، شنا نخواهند کردچون ذاتا با اب میانه خوبی ندارند.

سنجابهای درختی برای زندگی سوراخهایی بر روی تنه درختان به وجود می آورند و کف این سوراخها را با برگ درختان و خاشاک می پوشانند. اندازه این سوراخها به حدی است که دو سنجاب در آن جای میگیرند.

سنجابها دارای خواب زمستانی بوده و در محیط طبیعی در اواخر زمستان و اوایل بهار از خواب زمستانی بیدار شده و از سوراخ خود خارج میشوند. البته مدت خواب زمستانی بستگی به دما و شرایط محیطی دارد.

طول عمر سنجاب میتواند تا 20 سال باشد که این در صورتی است که عوامل محیطی و بیماریها باعث مرگ آنها نشود. به هر حال عمر متوسط سنجاب 6-5 سال در نظر گرفته میشود.

تغذیه سنجابها:

بهترین غذا برای سنجاب دانه های روغنی ، سبزیجات و میوه جات است در عین حال گروهی از سنجاب ها همه چیز خوارند و حتی می تواند از پیتزا و اسنکهای گوشتی استفاده کنند.

گاهی سنجابها از تخم پرندگان نیز به عنوان غذا استفاده می کنند. به هر حال وقتی سنجاب غذاهای اصلی خود را پیدا نکند هر چیزی را که ممکن است خاصیت غذایی داشته باشد را به عنوان غذا مصرف می کنند .

لازم به ذکر است مصرف نمک در این حیوان به دلیل اینکه باعث مرگ زودرس میگردد ممنوع است.

جایگاه و شرایط نگهداری سنجاب :

سنجابها جزء حیوانات وحشی بوده و به راحتی رام نمی شوند و به دلیل رشد دندان های پیش بصورت مداوم ، نگهداری این حیوان بصورت آزاد دردسرآفرین است ، به حدی که سنجاب در این حالت آسیب جدی به لوازم منزل بخصوص وسایل چوبی می زند.

بخش کودک و نوجوان تبیان


منبع: اردلان انلاین

مطالب مرتبط:

خورشید نیز روزی خواهد خوابید!

ماه زیبای آسمان

چرا گیاهان میوه دارند؟

چرا نفس می کشیم؟

من چگونه حرکت می کنم؟

چرا پنگوئن‌ها دسته‌جمعی حركت می‌كنند؟

کشف قطب نما در مغز پروانه ها

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.