آیا تا به حال واژه کمربند حیات به گوشتان خورده؟ نه اشتیاه نکنید این کمربند با آن کمربند فرق دارد! این کمر بند به محدوده ای از فضا در اطراف یک ستاره گفته می شود که در آن شرایط مناسب جهت تشکیل حیات وجود داشته باشد.اما اینکه این شرایط چه هستند و در کجای ..
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : سارا قیصری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ایده های برگزیده فیزیک ششمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان (1)

امسال در ششمین دوره از پروژه های دانش آموزی، با سیلی از طرح ها و ایده های بسیار جالب شما دوستان در منوی "پیشنهاد موضوع " مواجه شدیم.

 در این صفحه ایده های برگزیده با زمینه کاری فیزیک را کنار هم آورده ایم تا علاقه مندان بتوانند از آن ها جهت انجام پروژه های خود ایده بگیرند. همچنان منتظر ایده های خلاقانه و نو شما هستیم.

 

نام ایده: حیات فرا زمینی

نام ارائه دهنده: فرزانه ماهرانی، فرح سادات احمدی، مائده سادات عاملی

زمینه و نوع پروژه: فیزیک/زیست/شیمی - تحقیقاتی

درجه سختی: دشوار

ایده های برگزیده فیزیک ششمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان (1)

     آیا تا به حال واژه"کمربند حیات" به گوشتان خورده؟ نه اشتیاه نکنید این کمربند با آن کمربند فرق دارد!  این کمر بند به محدوده ای از فضا در اطراف یک ستاره گفته می شود که در آن شرایط مناسب جهت تشکیل حیات وجود داشته باشد.اما اینکه این شرایط چه هستند و در کجای عالم می توان آن را یافت و همچنین اینکه اصلا تعریف از حیات چیست، همگی توسط این گروه از دوستان به طور دقیق مورد بررسی قرار گرفته اند.

 

     از آنجایی که کربن عنصر اصلی سازنده مولکول های آلی است و این عنصر از محصولات اصلی فرآیند همجوشی هسته ای در هر ستاره است، بنابراین تقریبا در اطراف هر ستاره ماده اولیه برای شکل گیری حیات آلی وجود دارد. اما مسلما به عنوان موجوداتی زنده می دانیم که چرخه زندگی با کربن به تنهایی نمی چرخد! از طرفی درست است که ما موجوداتی زنده هستیم ولی آیا هر گردی گردو است؟! آیا هر موجود زنده ای می بایست همچون ما باشد؟! تعریف اولیه ای که برای موجود زنده می شود عبارتست از ساختاری که دارای متابولیسم و همانند سازی باشد. اما متابولیسم یعنی چه و همانند سازی چگونه تعریف می شود، خود داستانی مفصل است.

 

     مطالعه در باب چگونگی شکل گیری حیات بر روی کره زمین و نیز احتمال وجود آن در نقاط دیگر عالم هستی، می تواند شما را با شگفتی های بسیاری در زمینه های زیست شناسی، شیمی و فیزیک و حتی فلسفی روبرو کند. فراموش نکنید که این قصه طولانی فقط مربوط به شکل گیری یک حیات بدوی می باشد و تا خلق تمدن های مدرن راه بسیار اما پرماجرا است!


نام ایده: ستاره های دوتایی

نام ارائه دهنده: مرضیه عزت پور

زمینه و نوع پروژه: فیزیک - تحقیقاتی

درجه سختی: دشوار

ایده های برگزیده فیزیک ششمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان (1)

در این عالم هستی فقط انسان ها نیستند که گاه دوقلو می شوند بلکه گاه ستارگانی یافت می شوند که تمام عمرشان را با خواهر دوقلوی خود زندگی می کنند. این حرکت این ستارگان که با نام ستاره های دوتایی معروف هستند، تحت تاثیر گرانش یکدیگر بوده که تحلیل آن به کمک روابط کپلر می تواند تجربه ای جالب باشد که منجر به نتایج زیبایی می شود. ستارگان دوتایی در اخترفیزیک بسیار مهم هستند زیرا مدار آنها جرمشان را مشخص می‌کند. جرم بسیاری از ستارگان تکی از روی برون‌یابی جرم ستارگان دوتایی بدست می‌آید.

 

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان، تهیه: سارا قیصری

تنظیم: نسرین صادقی