وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مقامات کانادایی تحقیقاتی را درباره چگونگی شهروند شدن رئیس سابق بزرگترین بانک ایران آغاز کرد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دردسرهای تازه خاوری در کانادا


مقامات کانادایی تحقیقاتی را درباره چگونگی شهروند شدن رئیس سابق بزرگترین بانک ایران آغاز کرد


خاوری

خاوری در حالی در كانادا تحت بازجویی قرار خواهد گرفت كه پرونده او در تهران نیز باز شده و در پی عدم بازگشت او هر روز در مظان اتهام بیشتری قرار می‌گیرد

پرونده محمدرضا خاوری،‌مدیرعامل‌سابق و‌فراری‌بانك ملی پس از مدتی سكوت خبری بار دیگر خبرساز شد. در جدیدترین تحول، رسانه‌های كانادایی خبر داده‌اند كه پلیس این كشور تحقیقات خود درباره روند تابعیت كانادایی او را آغاز خواهد كرد. بدین ترتیب پرونده خاوری این بار از سوی كانادا بازگشایی خواهد شد. در این زمینه یك روزنامه كانادایی از گشوده شدن پرونده‌ای قضایی علیه «محمودرضا خاوری» رئیس سابق بانك ملی ایران در مورد چگونگی دریافت حق تابعیت این كشور و همچنین پاك بودن دارایی‌های او خبر داده است. به گزارش خبرگزاری مهر روزنامه تورنتو سان، این مطلب را تایید كرده كه تحقیقاتی علیه خاوری كه از سال 2005 شهروند كانادا بوده آغاز شده است. در همین رابطه یكی از گروه‌های دفاع از حقوق بشر كانادا اعلام كرد: ما خواهان اطلاع از این موضوع هستیم كه آیا خاوری در كانادا مرتكب خلافی شده یا خیر؟ پول‌های خاوری از كجا آمده؟ و اینكه او چگونه توانسته خانه‌ای به ارزش 3 میلیون دلار در محله «بریدل پس» تورنتو خریداری كند؟ 

علاوه بر این موارد مقامات كانادا خواهان اطلاع از این موضوع هستند كه آیا خاوری در گرفتن تابعیت این كشور خلافی را مرتكب شده‌یا آنكه این تابعیت را جعل كرده یا خیر؟ در این گزارش همچنین آمده است: از تمامی كسانی كه در سال‌های اخیر خواهان اخذ تابعیت كانادایی بوده‌اند خواسته شده تا در مواردی چون احترام به ملكه‌‌و و فادار بودن به وی و كانادا سوگند یاد كنند و حال باید مشخص شود كه آیا خاوری این سوگند را خورده و اگر خورده آیا به آن وفادار بوده یا خیر؟ خاوری در حالی در این كشور تحت بازجویی قرار خواهد گرفت كه پرونده او در تهران نیز باز شده و در پی عدم بازگشت او هر روز در مظان اتهام بیشتری قرار می‌گیرد.

مطابق گزارش این رسانه کانادائی نحوه ورود و تابعیت خاوری در این کشور مورد سوال مقامات امنیتی قرار گرفته است و بزودی خاوری در کانادا مورد بازپرسی و تعقیب قضائی قرار خواهد گرفت.با این وجود هنوز زمانی برای آغاز تحقیقات از خاوری اعلام نشده است

حجت‌الاسلام محسنی اژ ه‌ای دادستان كل كشور و مسئول رسیدگی به پرونده اختلاس در اولین روزها پس از فرار وی گفته بود تا زمانی كه خاوری به كشور بازنگشته و نتواند از خود دفاع كند در مظان اتهام بوده و بسیاری از اتهامات به پای او نوشته می‌شود. اگر هم اتهامی به رئیس سابق بانك ملی وارد نبوده در صورت عدم برگشت ایشان این اتهامات تقویت خواهد شد. محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به‌ این سوال كه چه اقدام قضایی برای بازگشت خاوری صورت گرفته، گفته است: اگر خاوری در مدت زمانی به كشور بازنگردد و اتهاماتی كه به او وارد می‌شود افزایش یابد و نیاز به حضور او در كشور احساس شود، یقینا اقدامات قانونی در دستور كار قرار خواهد گرفت. اكنون باید دید خاوری به ایران برمی‌گردد و به ابهامات و اتهامات خود دراین پرونده پاسخ می‌دهد یا ابتدا ترجیح می‌دهد در كانادا درباره سوالات پلیس درباره میزان وفاداری خود به كانادا رفع ابهام كند.

بخش سیاست تبیان

 


منابع:صراط نیوز

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین