سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
یك وكیل دادگستری در تحلیل نگاه قانون اساسی به حقوق زنان تاكید كرد كه قانون توجه ویژه‌ای به حقوق زن داشته است اما به نظر می‌رسد تاكنون متولیان اجرای قانون و رسانه‌ها به این مهم كمتر توجه كرده‌اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بررسی نگاه قانون به حقوق زنان


یك وكیل دادگستری در تحلیل نگاه قانون اساسی به حقوق زنان تاكید كرد كه قانون توجه ویژه‌ای به حقوق زن داشته است اما به نظر می‌رسد تاكنون متولیان اجرای قانون و رسانه‌ها به این مهم كمتر توجه كرده‌اند.

زنان

فرهاد پروین در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهاركرد: در ابتدای مقدمه قانون اساسی به نقش زن در پیروزی انقلاب اسلامی تاكید بسیاری شده است، بدین مضمون كه همبستگی گسترده زنان و مردان از همه اقشار و جناح‌های سیاسی و مذهبی در این راستا به طور چشم‌گیری تعیین كننده بوده است، مخصوصا زنان به شكل بارزی در تمامی صحنه‌های این جهاد بزرگ حضور فعال و گسترده‌ای داشته‌اند.

وی ادامه داد: در واقع نام بردن از زن در مقدمه قانون اساسی، نشان دهنده اهمیت حقوق زنان است، هم‌چنین در مقدمه قانون اساسی بخشی با عنوان زن در قانون اساسی درج شده است و در آن بیان شده كه طبیعی است زنان به دلیل ظلم بیشتری كه از سوی نظام طاغوتی متحمل شده‌اند، استیفای حقوق آنان بیشتر از مردان باشد.

این وكیل دادگستری با اشاره به وظیفه و نقش مهم مادری، عنوان كرد: همان طور كه در مقدمه قانون اساسی ذكر شده، زنان به دلیل وظیفه پرورش انسان‌های مفید، ار ارزش و كرامت بالایی نسبت به مردان برخوردارند و قانون اساسی وظیفه زن را تنها منحصرا به خانواده ندانسته، بلكه تاكید بسیاری دارد كه زنان علاوه بر فعالیت در خانواده، در فعالیت‌های اجتماعی نیز نقش به سزایی داشته باشند.

پروین خاطرنشان كرد: مردان به طور معمول انجام دادن یك وظیفه بر عهده‌شان است آن هم فعالیت در خارج از منزل است، اما بسیاری از زنان علاوه بر فعالیت در كانون خانواده به فعالیت در خارج از منزل نیز می‌پردازند، كه از ارزش و كرامتی والایی برخوردار است.

نقش رسانه‌ها در این مساله بسیار قوی و حائز اهمیت است. به خصوص نقش سیمای جمهوری اسلامی ایران. در واقع رسانه‌ها باید سعی كنند فیلم‌هایی در جهت تحقیر زن ساخته نشود، ‌به عنوان مثال در برنامه‌ها و مصاحبه‌هایی تلویزیونی به طور دایم از اصطلاح «زن ذلیل» استفاده می‌شود كه خود این اصطلاح در واقع نفی بند یك اصل 21 قانون اساسی است

این حقوقدان، در خصوص حقوق معنوی زن، اظهار كرد: مسوولان موظف‌اند كه حقوق معنوی زن را تامین كند، اما متاسفانه مدتی است كه از سوی قوه مقننه در زمینه حقوق بانوان، دچار توقف شده‌ایم و در این زمینه فعالیت خاصی انجام نشده است.

وی خاطرنشان كرد:‌ هم‌چنین با صادر شدن رای اخیر وحدت رویه كه در آن استفاده از وكالت بلاعزل در طلاق مشروط شده است، می‌توان این ادعا را مطرح كرد كه یك عقب‌گردی در زمینه حقوق معنوی بانوان داشته‌ایم.

این عضو هیات علمی دانشگاه بیان كرد: متاسفانه در صدا و سیمای جمهوری اسلامی چه در قالب طنز و چه به طور جدی،‌گاهی در جهت حفظ و ارتقای شخصیت زن گام برداشته نمی‌شود، بدین معنی كه به طور دایم در جهت تنزل شخصیت زن حركت می‌شود و این مساله اصلا صحیح نیست.

پروین بیان كرد: وظیفه دولت به معنی عام آن یعنی قوه قضاییه، مقننه و مجریه فقط اجرای قانون نیست، ‌بلكه حمایت‌هایی است كه باید به واسطه ارگان‌ها و سازمان‌های بهزیستی در قبال زنان انجام دهند. اما این اصل به معنای واقعی آن راهگشا نبوده است.

حقوق زن

وی اجرای نص صریح قانون را انجام دادن وظایف هر ارگان و سازمان دانست و بیان كرد: هر كدام از این سازمان‌ها باید تنها در جهت وظایف خود گام بردارند.

این حقوقدان هم‌چنین با اشاره به نقش رسانه‌ها در تقویت شخصیت زن، بیان كرد: نقش رسانه‌ها در این مساله بسیار قوی و حائز اهمیت است. به خصوص نقش سیمای جمهوری اسلامی ایران. در واقع رسانه‌ها باید سعی كنند فیلم‌هایی در جهت تحقیر زن ساخته نشود، ‌به عنوان مثال در برنامه‌ها و مصاحبه‌هایی تلویزیونی به طور دایم از اصطلاح «زن ذلیل» استفاده می‌شود كه خود این اصطلاح در واقع نفی بند یك اصل 21 قانون اساسی است.

این عضو هیات علمی دانشگاه اظهار كرد: قدم‌هایی در رابطه با ایجاد دادگاه‌های صالح برداشته شده است. البته منظور از دادگاه‌های صالح، دادگاه‌های قانونی است كه ویژه امور خانواده باشد،‌كه این گام سال‌ها پیش برداشته شده است اما اگر منظور از دادگاه‌های صالح دادگاه‌هایی است كه علاوه بر صلاحیت قانونی برای رسیدگی، دارای صلاحیت علمی و اجتماعی نیز باشد، ‌در این صورت كمبود این دادگاه‌ها را داریم. بدین معنی كه بدیهی است رییس دادگاه فردی حقوقدان است،‌ در حالی كه مسائل خانواده صرفا مسائل حقوقی نیست، بلكه مباحث اجتماعی و فرهنگی نیز در آن وجود دارد كه این دادگاه‌ها باید از مشاوران، روان‌شناس و جامعه شناس در زمینه تعلیم و تربیت، استفاده كنند.

وی در پایان خاطرنشان كرد: قوانین به خودی خود معجزه نمی‌كنند، بلكه این مجریان قانون هستند كه قوانین را در صحنه جامعه به حركت در می‌آورند و باید معجزه كنند، بدین معنی كه گاهی اوقات قوانین می‌توانند مرده و ناقص باشند، اما با یك تفسیر و اجرای خوب می‌توانند، مفید و كارآمد باشند.

بخش حقوق تبیان


منبع :ایسنا

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین