سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
معرفی کتاب های «خلاصه‌ی 15 روز تا سلامتی»، «الفبای طب روانشناختی» و «ماتریکس».
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زهره سمیعی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 برای سلامت تن و روان


معرفی کتاب های «خلاصه‌ی 15 روز تا سلامتی»، «الفبای طب روانشناختی» و «ماتریکس».


خلاصه‌ی 15 روز تا سلامتی»
«خلاصه‌ی 15 روز تا سلامتی»

جمشید خدادادی

با مقدمه دکتر محمدهادی مؤذن جامی

مؤسسه نشر شهر وابسته به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران

شمارگان 10000 نسخه / قیمت: 25000 ریال

«پانزده روز تا سلامتی» که پیشتر توسط مؤسسه نشر شهر منتشر شده است، حاصل بخشی از تحقیقات و تجربیات مؤلف است که با الهام از آیات و روایات و برپایه اصول طب قدیم و جدید سامان یافته است.

در کتاب حاضر نویسنده کوشیده است با تلخیص استدلال‌ها، مضامین اصلی در شناخت اعضای بدن و طبایع انسانی، و نیز توصیه‌ها و راه‌حل‌ها برای حفظ سلامت از طریق رژیم غذایی را برجسته نماید.

 

الفبای طب روانشناختی
«الفبای طب روانشناختی»

نویسندگان: ریچارد مایو، میشل شارپه و آلن کارسون

مترجمین دکتر احمد علی‌پور و مژگان آگاه‌هریس

انتشارات ارجمند

88 صفحه/ 1100 نسخه/ بها: 43000 ریال

این اثر مروری عملی و مبتنی بر شواهد جنبه‌های روانشناختی طب دارد و با هدف راهنمایی پزشکان منتشر شده است.

این کتاب علاوه بر ارایه اطلاعات مناسب به پزشکان بر نحوه طبابت و کنار آمدن آنها با مشکلات نیز تاکید دارد. نوشتار حاضر بر پایه درمان، پژوهش و ارزیابی پزشکی تدوین شده است.

در بخشی از پیش‌گفتار کتاب آمده است که طب روانشناختی تاریخچه‌ای طولانی دارد. پیش از آنکه درمان‌های دارویی و سایر درمان‌های اختصاصی ابداع شوند، این روش‌ها اساس کار پزشکان بودند. پس از آن، موفقیت‌های مدل زیستی ـ طبی در قرن بیستم باعث از دست دادن علاقه به جنبه‌های روانشناختی طب شد و حتی گاهی از مهارت‌های بالینی اساسی غفلت می‌شد.

کتاب «الفبای طب روانشناختی» دارای 14 فصل است که سه فصل نخست با عناوین «مشاوره»، «آغاز درمان» و «سازماندهی مراقبت از بیماری مزمن» به توصیف اصول کلی این حوزه می‌پردازد.

«افسردگی در بیماران جسمی»، «اضطراب در بیماران دارای اختلالات جسمی»، «نشانگان و نشانه‌های کارکردی _ بدنی»، «نشانه‌های چندگانه بدنی ـ کارکردی مزمن»، «سرطان»، «خستگی مفرط»، «درد عضلانی ـ اسکلتی»، «درد شکمی و اختلال‌های کارکردی دستگاه گوارش»، «درد قفسه سینه» و «دلیریوم» دیگر فصول کتاب را تشکیل داده است.

ماتریکس
«ماتریکس»

مترجم: سعید کفراشی

انتشارات تیمورزاده

100 صفحه/ قیمت 5هزار تومان

برای درمان اختلالات ناشی از وابستگی به شیشه لازم است بیمار، مهارت‌های لازم برای حل مشکلاتش را یاد بگیرد تا بعد از اتمام درمان بتواند با مهارت‌هایی که آموخته است از پس مشکلاتش برآید.

کتاب «ماتریکس» ترجمه مباحث مهارت‌های اولیه بهبود و پیشگیری از عود کتاب Matrix Intensive Outpatient Treatment for People with Stimulant Use Disorders یا به اختصار IOP ( درمان چندجانبه فشرده سرپایی) است. درمان چند جانبه فشرده سرپایی (IOP) رویکردی است ساختاریافته برای درمان افرادی که دچار سوء مصرف یا وابستگی به مواد محرک هستند. این رویکرد توسط انستیتو ماتریکس لوس آنجلس کالیفرنیا تهیه شده و توسط برنامه کاربرد دانش (Knowledge Application Program) مرکز درمان سوء مصرف مواد وابسته به اداره خدمات سلامت روانی و سوء مصرف مواد (SAMHSA) به شکل بسته درمانی آماده شده است. این درمان همه جانبه، برای متخصصان شاغل در درمان سوء مصرف مواد، مدل درمان سرپایی فشرده‌ای ارائه می‌کند که جهت این دسته از بیماران و خانواده‌های آنان تدوین شده که شامل16 هفته برنامه‌ریزی ساختاریافته و 36 هفته ادامه درمان است.

درمان چند جانبه فشرده سرپایی (IOP) در حال حاضر در مراکز درمان سوء مصرف مواد با نام ماتریکس شناخته می شود. در طول دوره درمان، در جلسات درمانی، مباحث مهارت های اولیه بهبود (Early Recovery Skills) یا به اختصار (ERS) و مباحث پیشگیری از عود (Relapse Prevention) یا به اختصار (RP) با بیماران کار می شود. در کنار این جلسات درمانی چند جلسه آموزش خانواده و حمایت اجتماعی نیز گنجانده شده است. مطالب این کتاب شامل دو قسمت مهارت های اولیه بهبود و پیشگیری از عود است.

مطالب مربوط به مهارت های اولیه بهبود از ERS1 شروع و به ERS8 ختم می شوند و مطالب مربوط به پیشگیری از عود از RP1 شروع و به RP33 پایان می‌یابند. این کتاب در حقیقت قسمتی از پرونده بیمار محسوب می شود و لازم است در درمانگاه و در پرونده بیمار نگهداری شود. و درمانگر در طول هر جلسه مطالب همان جلسه از کتاب را با بیمار کار کند.

هر جلسه درمانی ماتریکس الگوی مشخصی دارد که نحوه برگزاری جلسات در دوره های ماتریکس که توسط مرکز ملی مطالعات اعتیاد برگزار می شود، آموزش داده می‌شود.

فرآوری: رویا فهیم

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان


منابع: خبرگزاری فارس، خبرگزاری کتاب ایران

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین