وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
تحقیقات اخیر پژوهشگران نشان می دهد کسانی که روزانه حداقل دو ساعت مطالعه دارند نه تنها عمر طولانی دارند بلکه از سلامت جسمی و روانی بیشتری نسبت به کسانی که مطالعه ندارند برخوردارند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قرص کتابخوانی


تحقیقات اخیر پژوهشگران نشان می دهد کسانی که روزانه حداقل دو ساعت مطالعه دارند نه تنها عمر طولانی دارند بلکه از سلامت جسمی و روانی بیشتری نسبت به کسانی که مطالعه ندارند برخوردارند.


 کتابخوانی
كتاب خواندن درمانی شگفت انگیز

یکی از راه های درمان کسانی که از ناراحتی ها و مشکلات روانی مزمن رنج می برند مطالعه و کتاب خواندن است. تحقیقات اخیر پژوهشگران نشان می دهد کسانی که روزانه حداقل دو ساعت مطالعه دارند نه تنها عمر طولانی دارند بلکه از سلامت جسمی و روانی بیشتری نسبت به کسانی که مطالعه ندارند برخوردارند.

یکی از سرگرمی های دوران کودکی که والدین به آن زیاد هم توجه نمی کنند، مطالعه است. کتاب خواندن برای کودکان و آموزش مطالعه به آنها در هر روز به آنها کمک شایانی در حل مشکلات و کنار آمدن با سختی های دوران نوجوانی می کند.

اغلب دانش آموزان می توانند هر روز ساعتی را به مطالعه اختصاص دهند، اما اغلب این کار را نمی کنند و سرگرمی های دیگر از قبیل رایانه ،بازی یا تلویزیون را ترجیح می دهند.

این در حالی مطرح می شود كه محققان معتقدند علاقه به مطالعه ریشه در کودکی بچه ها دارد.تحقیقات نشان داده افرادی که مطالعه می کنند از زندگی احساس رضایت بیشتری دارند و کمتر به افسردگی دچار می شوند. در این تحقیقات از مطالعه به عنوان یکی از شیوه های مقابله با استرس نام برده شده و به کسانی که استرس دارند توصیه می شود تا بیشتر مطالعه کنند، چرا که هنگام مطالعه، مغز وقت کمتری برای رسیدگی به مسائل حاشیه ای دارد.

در دوران نوجوانی با توجه به تغییرات فیزیولوژیکی و روانی ،ذهن نوجوان بسیار درگیر مسائل حاشیه ای می شود، به همین دلیل خستگی ، بی قراری،اضطراب،افسردگی،انحراف،تمایل به مواد مخدر ، مواجه با تنش های روانی بسیار زیاد می شود و به همین خاطر محققان معتقدند که از کودکی باید به کودک انس و ارتباط با کتاب را آموخت تا در نوجوانی و هنگام مواجه با مشکلات مطالعه بتواند به او کمک کند.

مطالعه نوعی ورزش ذهن است. کسانی که ذهن آرام و سالمی دارند دارای جسم سالمی هم هستند. ذهن آرام باعث می شود تا هنگام مشکلات،ذهن شیوه ای منطقی را انتخاب کند. ذهن آرام به دنبال تنش نیست و اغلب به مشکلات به عنوان مسئله ای قابل حل نگاه می کند. مطالعه تمایل به کجروی ها و افکار منفی را از بین می برد. تحقیقات اخیر همچنین نشان داده حتی اشخاصی که مطالعه می کنند خواب راحت تری نسبت به کسانی که مطالعه نمی کنند دارند .

پس می توان از مطالعه به عنوان دارویی معجزه آسا در درمان بیماری ها و مشکلات روانی یاد کرد. 

مطالعه نوعی ورزش ذهن است. کسانی که ذهن رام و سالمی دارند دارای جسم سالمی هم هستند. ذهن رام باعث می شود تا هنگام مشکلات،ذهن شیوه ای منطقی را انتخاب کند.

قرص کتاب‌خوانی

من از مطالعه متنفرم و همیشه هم موقع صحبت کردن، لغت کم می‌آورم. مدام در ذهنم دنبال لغت می‌گردم و تازه بعضی‌وقت‌ها آنها را اشتباه ادا می‌کنم یا در جای اشتباه به کار می‌برم

معلم به من می‌گوید این مشکل به دلیل عدم مطالعه است. من هم یک روز تصمیم گرفتم کمی کتاب بخوانم. وقتی رفتم سراغ کتابخانه پدر و مادرم، مدت‌ها طول کشید تا کتابی پیدا کردم که از آن بدم نیامد و شروع کردم به خواندنش. اما فقط 30 صفحه از آن خواندم و بعد آن را کنار گذاشتم تا بعداً بخوانم. حالا سه ماه از آن روز گذشته و من اصلاً رغبتی به ادامه مطالعه این کتاب پیدا نکرده‌ام. نمی‌دانم چرا این‌قدر کتاب خواندن برایم سخت است. البته در این میان از خواندن نشریه شما لذت می‌برم.کاش قرصی بود که با خوردن آن می‌توانستیم در روز چهار تا کتاب بخوانیم! حالا که این‌طور نیست، لطفاً کمکم کنید.

اینها صحبت‌های «پی‌یر»، نوجوان 15 ساله‌ فرانسوی ا‌ست، که برای نشریه مورد علاقه‌اش نامه نوشته و از مشاور کمک خواسته است. پی‌یر با این‌که از خواندن خوشش نمی‌آید، اما از خواندن نشریه مورد علاقه‌اش لذت می‌برد. مشاور هم به او می‌گوید:

 کتابخوانی

از خواندن خوشت نمی‌آید، اما مجله ما را می‌خوانی؟

این یک صورت مسئله اشتباه است که تو را به راه حل اشتباه هدایت کرده است. اگر تو این‌قدر از مطالعه بدت می‌آید، پس چرا از خواندن یک نشریه خاص لذت می‌بری؟ حالا من صورت مسئله را برایت تصحیح می‌کنم و خواهی دید که جوابش هم چه‌قدر راحت است: تو از خواندن خوشت می‌آید، اما به شرطی که آنچه می‌خوانی باب سلیقه‌ات باشد و از آن خوشت بیاید.

خب این هم جوابش: به جای این‌که به سراغ کتابخانه پدر و مادرت بروی که پر از کتاب‌هایی هستند که با سلیقه تو جور در نمی‌آیند، به یک کتابخانه بزرگ برو و سری به کتاب‌های گروه سنی خودت بزن. من مطمئنم در آن‌جا کتاب‌هایی پیدا می‌کنی که حتی یک لحظه هم نمی‌توانی زمینشان بگذاری.

تو برای شروع انتخاب بدی داشته‌ای. اگر یک کتاب جذاب و پرماجرا به پستت می‌خورد، مطمئن باش کار‌هایت را با عجله تمام می‌کردی تا وقتی برای خواندن کتاب پیدا کنی. روح کتاب‌خوان تو هنوز خیلی ضعیف است و برای آن‌که آن را قوی کنی باید از غذاهای ساده و مقوی استفاده کنی؛ یعنی کتاب‌های ساده اما سرگرم‌کننده. می‌توانم کتاب‌های کمیک استریپ را برای این شروع به تو پیشنهاد بدهم. این‌گونه کتاب‌ها با حجم تصاویر جذابی که دارند، هر خواننده‌ای را مجذوب خودشان می‌کنند. وقت را دیگر بیش از این تلف نکن و هرچه سریع‌تر در یک کتابخانه عضو شو.

فرآوری: رویا فهیم

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان


منابع:خبرگزاری کتاب ایران به نقل از تایمز اند ترانسکریپت،  همشهری‌آنلاین

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین