تبیان، دستیار زندگی
رئیس شرکت ساماندهی مشاغل شهر تهران با اشاره به فعالیت 1200 کیوسک در سطح شهر گفت: به تمام کیوسک‌های سطح شهر در مورد نفروختن مواد دخانی اخطار داده شده است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فروش مواد دخانی ممنوع!


رئیس شرکت ساماندهی مشاغل شهر تهران با اشاره به فعالیت 1200 کیوسک در سطح شهر گفت: به تمام کیوسک‌های سطح شهر در مورد نفروختن مواد دخانی اخطار داده شده است.


کیوسک

کمال علی پور روز دوشنبه در نشست خبری که در برج میلاد برگزار شد با بیان این که در راستای طرح جامع شهر تهران ساماندهی جدی در خصوص کسب و کار و فعالیت در شهر تهران نیاز بود که این موضوع نیازمند همکاری با اصناف شهر تهران بود تا طرح جامع شهر تهران در این موضوع به نحو احسن تهیه شود و هم اکنون لایحه آن به شورای شهر ارائه شده است .

وی افزود: ایجاد بانک جامع اطلاعات ساماندهی شهر تهران به جهت کاهش شمال و جنوب شهر صورت گرفته تا فاصله‌ها کم شود و در لایحه ساماندهی مشاغل موضوعات اجتماعی و فرهنگی اصناف و همچنین ایجاد مجتمع‌های جامع در شهر تهران دیده شده است و سعی کردیم در غالب این کار سرمایه گذاری خصوصی را نیز لحاظ کنیم.

رئیس شرکت ساماندهی مشاغل شهر تهران تصریح کرد:  در شهر تهران 400هزار واحد صنفی وجود دارد که به صنوف سبز، زرد و قرمز تقسیم شده که صنوف قرمز صنایعی هستند که باید از سطح شهر تهران خارج شوند که در این رابطه تا کنون 17 هزار واحد به طور کامل انتقال یافته است.

وی افزود: صنوف زرد نیز که با تمهیداتی در سطح شهر باقی می‌مانند 75 هزار واحد است و صنوف سبز که وجود آن‌ها در شهر تهران بدون اشکال است 300 هزار واحد است که تحت کنترل و نظارت هستند.

به گفته علی پور، در خصوص صنایع زرد 12 هزار واحد تا کنون در شهرک‌های صنفی، خدماتی مستقر شدند مانند خاوران، چاردانگه و تالاب بهرام و 40 هزار واحد دیگر بر اساس هدف گذاری‌های ما انتقال خواهد یافت. به طور کلی در این خصوص 17 هزار واحد انتقال یافته و 5 هزار واحد در سطح شهر باقی مانده که انتقال می‌یابد.

وی در ادامه در مورد  بحث ساماندهی کیوسک‌های مطبوعاتی در سطح شهر اظهار کرد: هم اکنون 1200 کیوسک در تهران وجود دارد که از نظر ما کاملاً ساماندهی شده است و افزایش نخواهد یافت. چرا که همین تعداد جوابگوی مسائل فرهنگی سطح شهر است اما از نظر زیبایی و بحث زیبا سازی شهر طراحی‌هایی توسط سازمان زیباسازی انجام و به تایید اتحادیه رسیده است. همچنین سرمایه گذار آن نیز مشخص شده است .

به تمام کیوسک‌های سطح شهر اخطار دادیم که از فروش مواد دخانی جلوگیری کنند و در کیوسک‌های جدید مکانی برای بحث تبلیغات در نظر گرفته شده تا این کیوسک‌ها که مواد دخانی نمی‌فروشند بتوانند از این راه کسب درآمد کنند.

علی پور با بیان اینکه در قالب اجرای این طرح ابتدا سه کیوسک در پارک شهر نصب خواهد شد که ابعاد 9 ، 6 و 4 متری دارند  گفت: همچنین به تمام کیوسک‌های سطح شهر اخطار دادیم که از فروش مواد دخانی جلوگیری کنند و در کیوسک‌های جدید مکانی برای بحث تبلیغات در نظر گرفته شده تا این کیوسک‌ها که مواد دخانی نمی‌فروشند بتوانند از این راه کسب درآمد کنند.

وی با بیان اینکه تغییر پیکره کیوسک‌های سطح شهر در سه فاز تا پایان سال آینده انجام می‌شود  از انتقال مشاغل و تمهیداتی برای مشاغل زرد منطقه 12 از قبیل کارگاه طلا سازی، مراکز تفت آجیل و کارگاه‌های آبکاری  خبر داد.

به گفته وی، این موارد شناسایی شده و در حال پیگیری تمهیدات لازم برای انتقال آن‌ها هستیم و در این خصوص با اتحادیه آبکارها جلساتی برگزار شده و چند زمین مشخص شده که چنانچه راهکاری قانونی و مصوبات شورای شهر را نیز داشته باشیم اعمال قانونی این اقدام سریع‌تر انجام شود .

دخانیات

رئیس شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران در ادامه در مورد تالاب بهرام گفت: مجتمع تالاب بهرام در منطقه 20 قرار دارد که مصوبه شورای شهر را نیز دارد که بنا بر آن صنوف متعلق به شهرستان ری باید به این مجتمع منتقل شود اما صنوف شهر ری تمایل چندانی ندارند تا به این مکان انتقال یابند و ادعا می‌کنند این زمین اوقافی است و ما با همکاری شهردار منطقه و کمک‌های بانکی در نظر داریم به این افراد وام داده تا آن‌ها به این مجتمع انتقال یابند .

وی افزود: بر اساس مصوبه شورای شهر در مجتمع تالاب بهرام هزار و 18 واحد دیده شده در حالی که این اصناف 600 واحد هستند و قرار است 400 واحد دیگر به صنوف اوراق فروشان تعلق یابد.

علی پور اظهار داشت: در فاز اول مجتمع تالاب بهرام 70 واحد آماده شده و در قالب سه فاز بعدی که سه سال به طول می انجامد تمامی واحدهای این مجتمع به بهره برداری می‌رسد .

وی در خصوص مرکز پرنده فروش‌ها گفت: مشکل این مرکز نبود پارکینگ است که در فاز دو لحاظ شده است و فاز 2 این مرکز تا سه ماه اول سال 91 به بهره برداری می‌رسد.

علی پور در مورد شیمیایی فروشان سطح شهر تهران نیز اظهار کرد : مشکل اصلی این صنف انبارهای آن‌ها بوده که به طور کامل هم اکنون از سطح شهر جمع آوری شده و در حال پیگیری هستیم تا فروشندگان خیابان ناصر خسرو را نیز ساماندهی کنیم.

مجتمع‌های خدمات موتوری با همکاری شهرداری مناطق ایجاد می‌شود که در این خصوص یک مجتمع خدمات موتوری در منطقه 19 ایجاد شده و در منطقه 4 نیز زمینی برای ایجاد مجتمع خدمات موتوری در نظر گرفته شده و سرمایه گذار آن نیز مشخص شده است.

وی در ادامه به احداث مشاغل سیار و فصلی در سطح شهر اشاره کرد و افزود: مشاغل سیار در ساعاتی از شبانه روز در سطح شهر مستقر خواهد شد تا شهروندان بتوانند در شبانه روز از آن‌ها برای خرید مورد نیازشان بهره مند شوند .

علی پور همچنین به وجود مجتمع‌های خدمات موتوری در سطح مناطق اشاره کرد و گفت: مجتمع‌های خدمات موتوری با همکاری شهرداری مناطق ایجاد می‌شود که در این خصوص یک مجتمع خدمات موتوری در منطقه 19 ایجاد شده و در منطقه 4 نیز زمینی برای ایجاد مجتمع خدمات موتوری در نظر گرفته شده و سرمایه گذار آن نیز مشخص شده است.

عباس عباس زادگان

بخش اجتماعی تبیان