سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
هنگامی که شخصی در حال دروغ گفتن است، بی‌اختیار دستش را جلوی دهان خود می‌گیرد و شما تکان خوردن لب‌های او را به هنگام صحبت کردن نمی‌بینید! طوری که انگار او می‌خواهد با دستش جلوی خروج کلمات را بگیرد. او مدام دستش را در موهای خود می‌کند یا با دست بینی‌اش را
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شناخت مردم از روی رفتارهایشان

رفتار سالم برای زندگی سالم


هنگامی که شخصی در حال دروغ گفتن است، بی‌اختیار  دستش را جلوی دهان خود می‌گیرد و شما تکان خوردن لب‌های او را به هنگام صحبت کردن نمی‌بینید! طوری که انگار او می‌خواهد با دستش جلوی خروج کلمات را بگیرد. او مدام دستش را در موهای خود می‌کند یا با دست بینی‌اش را لمس می‌کند!


صورت:

بعد از چشم‌ها، تاثیرگذارترین نقطه در چهره هر شخص، فیگور صورتش است.

مثال: در حین یک ملاقات برای این‌که نشان دهید از این ملاقات رضایت دارید، یک لبخند زیبا بر لب داشته باشید. اما مواظب باشید در این کار افراط نکنید. مثلا در تمام دقایق یک ملاقات نخندید؛ اجازه دهید مخاطب‌تان چهره‌تان را بدون خنده نیز مشاهده کند.

چشم‌ها:

با کمک چشم‌هایتان می‌توانید  یک رابطه مستقیم و آزاد را با مخاطب برقرار  کنید.

به چشم‌های مخاطب‌تان نگاه کنید؛ اما نه این‌که زل بزنید و در تمام دقایق نگاه‌های او را دنبال کنید؛ زیرا در این صورت دید مثبتی را از خود به طرف مقابل‌تان منتقل نمی‌کنید.

به طور نرمال و معمولی به چشم‌های طرف مقابل خود نگاه کنید.

هیچ‌گاه چشم‌هایتان را به زمین ندوزید یا این‌که به پاهای خود یا شخص مقابل زل نزنید! زیرا این کار بیان‌گر کمبود اعتماد به نفس و نمایان‌گر خجالتی بودن شماست.

حرکات متنوعی که با دست‌ها انجام می‌شود:

دست‌ها تنها نقاطی هستند که می‌توانند حرکات بسیاری را انجام دهند! مثلا حرکات تند و اضطراب‌آوری داشته باشند یا این‌که آرام باشند یا مدام باز و بسته شوند یا ... .

افرادی که اضطراب و استرس زیادی دارند، معمولا حرکات تند و سریعی را در دست‌هایشان می‌بینیم. شخصی که مدام انگشتان دستش را باز و بسته می‌کند، نشانه بارزی از معذب بودن و کم‌رو بودن اوست.

برخی حرکاتی که نشان از خسته شدن مخاطب از صحبت‌های مطرح‌شده است:

مرد خسته

صحبتی در جریان است که برای شما جالب نیست؛ اما به خاطر شرایطی که دارید، نمی‌توانید آن‌جا را ترک کنید.

مثال: شما در یک جلسه خسته‌کننده در محیط اداری خود هستید و به خاطر موقعیت شغلی خود مجبور به ماندن و گوش دادن به صحبت‌های رییس و همکاران خود هستید. چه حرکاتی را از خود بروز می‌دهید؟ شما ناخودآگاه و به طور متناوب پاهای خود را تکان می‌دهید یا به طور ناخودآگاه به صورت شخصی زل می زنید یا به پوشه‌ای که پیش‌روی‌تان است، یا بطری آبی که کنارتان است یا ...

اما موقعیت ایده‌آل در ملاقات‌ها چه حالتی است؟ حالتی که خسته‌کننده و مضطرب به نظر نرسد!

هنگامی که بر روی مبل یا صندلی می‌نشینید، خود را رها نکنید؛ بلکه حالت رسمی را حفظ کنید. برای مثال یک پای خود را بر روی دیگری بیندازید و با چهره‌ای معقول بنشینید؛ نه چهره مضطرب یا کم‌رو. دستان خود را بر روی پاهای خود بگذارید تا از حالت آویزان بودن آنها جلوگیری کنید.

یا اگر برای این دیدار مضطرب هستید و دستان شما لرزش دارند، لرزش دستان خود را از نگاه مخاطب‌تان مخفی کنید.

خیلی زود و سریع با مخاطب خود رابطه دوستانه‌ای برقرار نکنید؛ حتی اگر او این رویه را در پیش گرفته باشد. با لحنی کاملا رسمی و مؤدبانه در طول ملاقات صحبت کنید.

فاصله شصت سانتی‌متری را نیز  حائل بین خود و شخص مقابل قرار دهید؛ نه خیلی نزدیک او بنشینید نه خیلی دور.

حرکاتی که شخص دروغ‌گو از خود بروز می‌دهد:

 

شاید از سخنان و صحبت‌های شخص مقابل‌تان نتوانید تشخیص دهید که او به راستی حقیقت را به شما می‌گوید یا خیر! اما می‌توانید با کمی درایت از روی حرکات او، به صحت گفته‌هایش پی ببرید؛ اما چگونه؟

حرکات گفته شده در این قسمت، با توجه به تحقیقات روان‌شناسان نوشته شده است:

* هنگامی که شخصی در حال دروغ گفتن است، بی‌اختیار  دستش را جلوی دهان خود می‌گیرد و شما تکان خوردن لب‌های او را به هنگام صحبت کردن نمی‌بینید! طوری که انگار او می‌خواهد با دستش جلوی خروج کلمات را بگیرد. او مدام دستش را در موهای خود می‌کند یا با دست بینی‌اش را لمس می‌کند!

* اگر بر روی صندلی یا مبل نشسته باشد، مدام تکان می‌خورد و جای خود را بر روی صندلی تغییر می‌دهد؛ گاهی دست خود را روی دسته مبل می‌گذارد یا گاهی دست خود را روی پاهایش قرار می‌دهد و ...

منبع: سیمرغ


باشگاه كاربران تبیان ـ ‌ارسالی از: baharrrrr88

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین