تبیان، دستیار زندگی
ندا جناب جلوی کارگاه جواهر سازی مظفریان به انتظار ایستاده ، پس از مدتی ماشین مدل بالای مشکی رنگی جلوی پایش توقف می کند و آقای مظفریان از آن پیاده شده و احوال پرسی گرمی با ندا می کند ، سپس وارد کارگاه شده و لباس های مخصوص طلا سازی را می پوشند و وارد بخش
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : آزاده مرنی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

افشای برنامه ای دیگر از من‌وتو

"چرا که نه"جدید را اینجا ببینید


"ندا جناب" جلوی کارگاه جواهر سازی مظفریان به انتظار ایستاده ، پس از مدتی ماشین مدل بالای مشکی رنگی جلوی پایش توقف می کند و آقای مظفریان از آن پیاده شده و احوال پرسی گرمی با "ندا" می کند ، سپس وارد کارگاه شده و لباس های مخصوص طلا سازی را می پوشند و وارد بخش اصلی کارگاه می شوند.

چرا که نه

چرا که نه ؟ ، ندا جناب ، سبک زندگی انگلیسی و ... ؛ اینها عناوینی هستند که همه جا در کنار نام شبکه ی ماهواره ای "من و تو" به چشم می خورد . برنامه ی "چرا که نه؟" ، برنامه ای مستند و سرگرم کننده از سلسله برنامه های شبکه ی "من و تو" است . این برنامه از منظر مدیران شبکه ی "من و تو" ، جزو موفق ترین برنامه ها محسوب می شود و بزرگترین عامل این موفقیت ، گزارشگری "ندا جناب" می باشد که طیِ هر قسمت از آن ، به سراغ یکی از خانواده های انگلیسی رفته و یک روز کامل را به واکاوی زندگی آنها ، اعم از محل سکونت ، قدمت و تاریخچه ی محل ، دارایی ها ،  فرهنگ ، شغل و ... می پردازد ؛ در تعدادی از برنامه های سری جدید مجری مستقیم به سراغ فرهنگ های اصیل انگلیسی می رود . در واقع برنامه نیز با این عنوان آغاز می شود -"چرا که نه"آاشنایی با فرهنگ های اصیل انگلیسی- در این نوع برنامه ها "ندا جناب" به میان خانواده های اصیل انگلیسی می رود و همراه با آنان ، به تجربه ی آداب و رسوم زندگی به سبک انگلیسی می پردازد و در این میان نچه حائز اهمیت است ، شنایی ایرانیان با فرهنگی تازه می باشد که در بسیاری از بخش ها با فرهنگ بومی ایرانی تفاوت دارد که به یقین منجر به تاثیرات سویی می شود.

در برنامه ای از این سری برنامه ها مجری به خانه یک زن انگلیسی می رود و تصمیم می گیرند با هم به یک مهمانی( دید و بازدید) زنانه بروند. ابتدا مجری همرا با زن به اتاق وی رفته و خود را از نظر پوشش آماده می کند تا با توجه به آداب پوشش انگلیسی به این مهمانی وارد شود . همه چیز مطابق پوشش یک خانم انگلیسی پیش می رود از نوع آرایش تا جزییات پوشش و در نهایت زن انگلیسی به مجری برنامه چند کلاه مخصوص حضور در این نوع بازدیدها را می دهد و بالاخره او یکی را انتخاب می کند. در صحنه های بعد نشان می دهد که آن دو نفر با چند بانوی انگلیسی دیگر دور یک میز نشسته و چای سرو می کنند و در اینجا نیز آداب چای خوری و شرکت در این نوع مهمانی ها به سبک انگلیسی به نمایش در می آید ، سپس باز لوکیشن خانه زن انگلیسی به نمایش درمی آید و این بار ندا و وی در حال خوردن غذا با همان آداب هستند و باز....

البته باید توجه داشت که فرهنگ قالب در این برنامه با فرهنگ جامعه ی ایرانی نه تنها تناقضات و تفاوت های فاحشی دارد بلکه با توجه به فرهنگ لیبرال - سکولاریسمی انگلستان ، به نوعی جنگ نرم نیز محسوب می شود

اما به عنوان مثال در برنامه ای با محوریت انواع مشاغل در انگلستان ؛ "ندا جناب" مثل همیشه به سراغ شغل های مختلف می رود .  در یکی از قسمت های این برنامه با موضوع "طلا سازی" ، مجری برنامه به سراغ جواهر سازی به نام آقای "مظفریان" می رود :

"ندا جناب" جلوی کارگاه جواهر سازی مظفریان به انتظار ایستاده ، پس از مدتی ماشین مدل بالای مشکی رنگی جلوی پایش توقف می کند و آقای مظفریان از آن پیاده شده و احوال پرسی گرمی با "ندا" می کند ، سپس وارد کارگاه شده و لباس های مخصوص طلا سازی را می پوشند و وارد بخش اصلی کارگاه می شوند . روی میزهای کنار دیوار ، مملو از قطعات الماس، سنگ های قیمتی رنگارنگ و پایه های طلا است و چشم "ندا" با مشاهده ی این همه جواهر برق می زد ، وی که علاقه ی شدیدی به جواهرات دارد آن ها را در دست گرفته و لمس می کند و گاهی انگشتر های آماده شده را به دست می کند و با سوال از نحوه ی ساخت آنها زمان را غنیمت می شمارد ! ، کمی بعد آقای "مظفریان" انگشترها را از وی گرفته و به دست خود کرده و ندا را به بخش دیگری هدایت می کند . بخش هایی که جوانان انگلیسی و ایرانی با ظرافت دست به شکل دهی طلا مشغول هستند و مجری برنامه با پشت میز نشستن ، قسمتی از این کارها را تجربه می کند تا جایی که پا بند شکسته ی خود را ، شخصا جوش می دهد و در نهایت با حالتی شعار گونه به بینندگان می گوید : آنچه را که از جواهرات در ذهن دارید ، به تصویر کشیده و در این کارگاه به واقعیت برسانید زیرا "اینجا همه چیز ممکن است" و با قدر دانی از آقای "مظفریان" روز کاری خود را به پایان می رساند.

حائز اهمیت آن که ، اکثر اشخاص منتخب در این برنامه ، ایرانیان ساکن انگلیس می باشند که این نوع انتخاب نیز بنا به دلایل ذکر شده ، حائز اهمیت است . اما موضوع به همین نقطه ختم نمی شود زیرا مجری این برنامه سعی دارد تا با به تصویر کشیدن این نوع زندگی (زندگی به سبک انگلیسی) و بیان آزادی زنان و گاهی هم برتربینی (Brtrbyny) آنها نسبت به آقایان (افکار فمینیسم گرایانه) در مشاغل مختلفی همچون ، طلا سازی ، رانندگی‌ ، رستوران ‌داری ، گل‌ فروشی ، تعمیر خودرو ، اسب سواری و ... تفاوت های فرهنگی و اجتماعی دو کشور ایران و انگلیس را برجسته نموده و برتری انگلیس نسبت به ایران را به مخاطب القا کند.

چرا که نه

جالب آن است که ، از ظاهر برنامه ی "چرا که نه ؟" این طور به نظر می آید که مجری آن ، تنها در پی کسب تجربه‌ هایی جدید می باشد و در هر قسمت از این برنامه ی تلویزیونی برای انجام یک شغل ، آموزش کوتاه‌ مدت می ‌بیند و آن شغل را تجربه می ‌کند . در حالی که با اندکی ریز بینی و استفاده از سواد رسانه ای (واکاوی و دریافت پیامی فراتر از آنچه به ظاهر و آشکارا دریافت می شود) به سهولت می توان به اهداف پشت پرده ی این برنامه آگاه شد . زیرا این برنامه پروسه ای بلند مدت را در نظر دارد ، چنان که شاهد آن هستیم که در سری اول "چرا که نه ؟" ، مجری برنامه با حضور در مشاغلی خشن و مردانه ، همچون مکانیکی ، ورزش های سنگین ، رانندگی ماشین های سنگین و ... سعی در به اثبات رساندن برابری توانایی های مردان و زنان را داشت اما همانطور که اشاره شد در سری جدید علاوه بر آنچه در گذشته بدان ها پرداخته بود  و مشاغل جدید ، با مراجعه به خانواده های اصیل و قدیمی انگلیسی ، به بررسی آداب ، رسوم و فعالیت های روزانه آنها پرداخته و در تلاش است با واکاوی فرهنگ انگلیسی ، این نوع از سبک زندگی را به رخ ایرانیان داخل کشور بکِشد و به طور ناخودآگاه برخی از خرده فرهنگ های انگلیسی که نامتناسب با  فرهنگ بومی ما می باشد را وارد زندگی ایرانی می کند.

در واقع در سری دو این برنامه ها رویکرد ترویج سبک زندگی انگلیسی و متفاوت با فرهنگ بومی ما نسبت به گذشته، مستقیم تر و بیشتر شده است، به خصوص با برنامه هایی که با موضوع آشنایی با فرهنگ های اصیل انگلیسی پخش می شوند.

در واقع برنامه ی "چرا که نه؟" ، به مخاطب اینچنین القا می کند که شما هم می توانید اینگونه زندگی کنید ، چرا که نه ؟ زندگی به سبک انگلیسی هزاران مرتبه بهتر از زندگی با فرهنگ بومی ایرانی است

البته باید توجه داشت که فرهنگ قالب در این برنامه با فرهنگ جامعه ی ایرانی نه تنها تناقضات و تفاوت های فاحشی دارد بلکه با توجه به فرهنگ لیبرال - سکولاریسمی انگلستان ، به نوعی جنگ نرم نیز محسوب می شود زیرا این برنامه با بیان این مهم که خانواده های ایرانی ساکن در کشور انگلیس از زندگی فوق العاده بهتر و برتری نسبت به ساکنین ایران اسلامی برخوردار هستند ، فرهنگ جامعه ی ایرانی را ، فرهنگی بسته و قدیمی می پندارد و با این روند ، در پی ایجاد اِعمال راه کارهایی هنجار شکنانه در اذهان عمومی می باشد ، برخی از این دستور کارها عبارتند از :

1- بی دینی به جای دین.

2- تجمل گرایی به جای زندگی معقول.

3- بی بند و باری به جای چهار چوب ها.

4- روابط آزاد به جای قید و بند.

در واقع برنامه ی "چرا که نه؟" ، به مخاطب اینچنین القا می کند که شما هم می توانید اینگونه زندگی کنید ، چرا که نه ؟ زندگی به سبک انگلیسی هزاران مرتبه بهتر از زندگی با فرهنگ بومی ایرانی است و همین جا است که جای این سوال پیش می آید که تمام مردم انگلستان از چنین رفاهی برخوردار می باشد ؟! و اینکه چرا کشور انگلیس برای اینچنین برنامه ای انتخاب شده ؟ ، آیا تمام افراد مقیم در این کشور چنین زندگی دارند ؟ و هزاران سوال بی جواب دیگر می تواند دست های پشت پرده ی این برنامه را برملا کند.

آزاده مرنی

بخش ارتباطات تبیان