تبیان، دستیار زندگی
بر اساس اعلام راهنمایی و رانندگی مبنی بر این كه ماشین‌های پلیس از این زمان به بعد با خود دستگاه‌های تست الكل حمل خواهند كرد ، بر آن شدیم تا این موضوع را بیشتر تبیین كنیم .
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : فاطمه رئیسی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گشت سلامت، چرا؟


بر اساس اعلام راهنمایی و رانندگی مبنی بر این كه ماشین‌های پلیس از این زمان به بعد با خود دستگاه‌های تست الكل حمل خواهند كرد ، بر آن شدیم تا این موضوع را بیشتر تبیین كنیم .


پلیس

اولین تداعی این موضوع در بین مردم این است كه مگر چنین اتفاقی در كشور ما می‌افتد؟ مگر چنین موضوعی آنقدر رواج دارد كه نیاز شده پلیس مجهز به چنین تستی شود؟ بنابراین بهتر است این موضوع توسط متخصصان امر بیشتر بررسی شده و نوع بیان آن تغییر كند .

در كشور ما، مصرف الكل در حین رانندگی هم دارای جرایم قانون رانندگی می‌باشد، هم نوعی جرم قانونی و قضایی حساب می‌شود. بنابراین باید راهنمایی و رانندگی هدف خود را از این كار برای مردم مشخص كند. یعنی آیا می‌خواهند جریمه نقدی برای این افراد در نظر بگیرند و یا قصد دارند آن‌ها را به منابع دیگر قانونی معرفی كنند ؟ بنابراین بهتر است راهنمایی و رانندگی هدف خود را اعلام كند . اعلام چنین موردی بدون توضیحات لازم از سوی مسئولان امر، نشان دهنده این است كه فقط قرار است جریمه نقدی بدهند و بعد از آن هیچ اتفاقی نیفتد. بنابراین چنین كاری به هیچ عنوان باعث كاهش جرایم راهنمایی و رانندگی نخواهد شد . چنان كه هر ساله میزان جرایم رانندگی در كشور ما زیاد می‌شود اما مشكلات و تخلفات رانندگی كاهش نمی‌یابد .

البته بسیار طرح خوب و مناسبی است زیرا تمام كشورهای دنیا مجهز به چنین سیستم‌هایی خصوصاً در بزرگراه‌ها هستند . مصرف الكل موجب بسیاری از مشكلات و نا بهنجاری های اجتماعی است . در بیشتر جرایم ثبت شده در دنیا ، به نوعی الكل دخیل بوده است . بنابراین همانطور كه بر روی جرایم اجتماعی موثر است می‌تواند بر امكان ارتكاب به جرایم رانندگی هم تأثیر بگذارد .

لذا افرادی كه مصرف زیاد الكل یا مواد دیگر را دارند ، آستانه تحمل كمتری نیز داشته و كمتر می‌توانند در پشت ترافیک‌های طولانی مدت شهری دوام بیاورند و ممكن است مشكلات دیگری پدید آید از جمله زد و خورد ها و مشاجرات بین فردی كه اغلب بر سر مسائل بی اساس و پیش پا افتاده می‌باشند و حتی ممكن است  كار به چاقو كشی و قتل هم بكشد

مضرات مصرف الكل علاوه بر تغییرات زیاد در وضعیت جسمانی ، شناختی و ... تمركز حواس را مختل می‌کند و در افرادی كه مصرف بالایی را دارند ، بیشتر موجب توهم می‌شود . و این افراد قادر نمی‌باشند حدود اشیاء دور و نزدیك را تشخیص دهند .

باید خاطر نشان كرد كه به غیر از مصرف الكل ، مصرف مواد مخدر و محرك ممكن است همین تأثیرات را داشته باشند . بنا بر ابن بهتر است خودروهای پلیس مجهز به دستگاه‌های تشخیصی مواد محرك و مخدر هم باشند . زیرا می‌توان گفت احتمال مصرف این دو ماده در كشور ما بالاتر از مصرف الكل است . به طور قطع ، افراد خمار كه در واقع مواد مصرفی به آن‌ها نرسیده است و یا آن كه مصرف بالایی دارند ، مانند مصرف كنندگان الكل حدود و ثغور اشیاء را تشخیص نمی‌دهند و دچار توهمات دیداری شدیدی هستند .

روزه خواری-نیروی انتظامی-پلیس

مصرف مواد محرك و الكل احتمال خطر جویی  را در زمان رانندگی افزایش می‌دهد و افراد مصرف كننده چون دچار توهم هستند احساس می‌کنند كه بر روی ابرها در حركت هستند. احتمال بالای خطر پذیری و ریسك كردن بالا در ایشان وضع را بدتر می‌کند . در این حالت امكان دارد كه فرد در زمان رانندگی كارهای بسیار خطرناكی از جمله لایی كشیدن، سرعت زیاد و ....  انجام دهد . زیرا توان فكر منطقی در فرد از بین رفته و بدون توجه به تخلفات رانندگی و علی رغم هزینه‌های بالایی كه برای ایشان توسط دوربین‌های راهنمایی و رانندگی ثبت می‌شود، به صورت نامناسبی رانندگی كنند و حتی موجب تصادفات وحشتناك و زیادی شوند كه عوارض جبران ناپذیری خواهد داشت .

با شرایط كنونی در شهرهای بزرگ ، مصرف الكل وضع را وخیم‌تر خواهد كرد زیرا حجم خودروهای داخل شهر بسیار زیاد است و حتی با وجود شرایط طرح زوج و فرد و دیگر برنامه ها، میزان ترافیك و تصادفات بالا است . لذا افرادی كه مصرف زیاد الكل یا مواد دیگر را دارند ، آستانه تحمل كمتری نیز داشته و كمتر می‌توانند در پشت ترافیک‌های طولانی مدت شهری دوام بیاورند و ممكن است مشكلات دیگری پدید آید از جمله زد و خورد ها و مشاجرات بین فردی كه اغلب بر سر مسائل بی اساس و پیش پا افتاده می‌باشند و حتی ممكن است  كار به چاقو كشی و قتل هم بكشد ، همانطور كه در قتل مرحوم داداشی همین امر دیده شد كه فرد قاتل مست بوده و تحمل خود را در زمان رانندگی از دست داده است .

مصرف مواد محرك و الكل احتمال خطر جویی  را در زمان رانندگی افزایش می‌دهد و افراد مصرف كننده چون دچار توهم هستند احساس می‌کنند كه بر روی ابرها در حركت هستند

ایجاد چنین تمهیداتی از سوی راهنمایی و رانندگی بسیار خوب و شایسته است ، اما در مورد رانندگی در شهرهای بزرگ نمی‌تواند پاسخگوی مشكلات رانندگی باشد بلكه بیشتر در راه‌های بین شهری مناسب می‌باشد. چنان كه گفته شد ، شهرهای بزرگ در وضع كنونی تبدیل به پارکینگ‌های بزرگی شده‌اند كه بیشتر تخلفات رانندگی مربوط به زیاد بودن ماشین‌ها در شهرها می‌باشد .

اعلام به انجام رساندن تست الكل، نمی‌تواند میزان مصرف آن را برای رانندگان داخل شهر كاهش دهد و اغلب بزرگراه‌ها ومسیرهای داخل شهری با دوربین‌های پلیس راهنمایی و رانندگی پوشش داده شده اند و هر خلاف رانندگی با درج تاوان نقدی در پرونده ماشین آنان و یا از طریق پست شدن به درب منزلشان صورت می‌گیرد، بدون این كه پلیس در این محل‌ها حضور فیزیكی داشته باشد ، لذا مست، خمار و یا مصرف زیاد فرد نهان می‌ماند. بنابراین این طرح نمی‌تواند به خوبی در مسیرهای درون شهری پاسخگو باشد و بیشتر برای رانندگی در جاده‌ها و ... كاربرد دارد .

فاطمه رئیسی

بخش اجتماعی تبیان