تبیان، دستیار زندگی
در اوایل سال جاری میلادی یک ماهیگیر مکزیکی به‌نام «انریکه لاکرو لئون»، کوسه تیره بارداری را در خلیج کالیفرنیا صید کرد. «وای! این غیرقابل باور است.» این جمله را لئون هنگامی به زبان آورد که شکم شکار خود را باز کرد: در میان 10 جنین نر و ماده‌ای که در شکم ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کوسه دجال


در اوایل سال جاری میلادی یک ماهیگیر مکزیکی به‌نام «انریکه لاکرو لئون»، کوسه تیره بارداری را در خلیج کالیفرنیا صید کرد.


«وای! این غیرقابل باور است.» این جمله را لئون هنگامی به زبان آورد که شکم شکار خود را باز کرد: در میان 10 جنین نر و ماده‌ای که در شکم کوسه بودند، یک جنین نر ظاهری عجیب و غریب داشت. این جنینن کوچک 22 اینچ (56 سانتی‌متر)‌ طول داشت و فقط یک چشم در جلوی سرش، نشانه یک بیماری مادرزادی به نام cyclopia که در گونه‌های مختلف جانوری، از جمله انسان رخ می‌دهد.

خیلی زود تصاویری از این کوسه عجیب‌الخلقه در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شد و به این ترتیب دو زیست‌شناس از مرکز علوم دریایی در مکزیکو سراغ لئون آمدند و از او خواستند جنین مورد نظر را برای انجام تحقیقات به آن‌ها قرض دهد.

مطالعه این کوسه به‌وسیله اشعه ایکس و مقایسه نتایج حاصل از مطالعه بر روی این جنین با مطالعاتی که قبلا در مورد گونه‌های cyclopia انجام شده بود، ثابت کرد که این جنین واقعا مبتلا به cyclopia بوده و یک کوسه تک‌چشم است.

جیم گلسلیشتر، کوسه‌شناس دانشگاه کالیفرنیای شمای در این زمینه می‌گوید: «پیش از این هم چند بار کوسه‌های تک‌چشم شناسایی شده بودند، اما هربار در حالت جنینی. این واقعیت که چنین موجوداتی هیچ‌گاه خارج از شکم مادرشان پیدا نشده‌اند ثابت می‌کند که کوسه‌های تک‌چشم نمی‌توانند در حیات وحش به زندگی خود ادامه دهند.»

رژیم غذایی به ویژه کمبود ویتامین A در مادر می‌تواند منجر به cyclopia در پستانداران شود، اما در مورد کوسه تعیین علت قطعی این بیماری دشوار است. از آن‌جایی که این مورد اخیر در منطقه‌ای با آب عاری از آلودگی یافت شده است، زیست‌شناسان دریایی آلودگی را هم علت بروز این پدیده نمی‌دانند.

«پیدا کردن چنین حیوان غیر معمولی نشان می‌دهد که دانشمندان هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری دارند.» این را جیم گلسلیشتر می‌گوید.

چشم این کوچولو با عرض حدود 6/2 سانتی‌متر،‌ وسط پوزه‌اش قرار گرفته است. با وجود اینکه سوراخ بینی ندارد، اما شکاف‌های آبشش او طبیعی است و به خوبی شکل گرفته است و دندان‌های کوچک در دهانش دیده می‌شود.

داشتن یک چشم، تنها ناهنجاری این بچه کوسه نیست. فقدان رنگدانه در بافت بدن، نداشتن سوراخ‌های بینی، وجود برآمدگی بر روی پوزه و اختلالات ستون فقرات از دیگر مشکلات این جنین است.

کوسه دجال

این کوچولوی تک‌چشم حتی اگر به دنیا می‌آمد هم زیاد زنده نمی‌ماند. رنگ سفیدش او را طعمه‌ای آشکار برای صیادان می‌ساخت و دم ناقصش مانع از آن می‌شد که خوب و سریع شنا کند.

کوسه دجال
کوسه دجال

عدم وجود رنگدانه در میان کوسه‌ها یک مورد بسیار بسیار نادر است و این بیماری بیشتر در ماهی‌های استخوانی دیده می‌شود.

کوسه دجال

لئون صیاد این کوسه عجیب، صید خود را یک جایزه می‌پندارد و آن را در الکل نگهداری می‌کند.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی mohsen_yahoo