تبیان، دستیار زندگی
امام جواد علیه السلام فرمودند : سه چیز است که بنده را به رضوان خدا می رساند : 1 - زیادی استغفار ، 2 - نرمخویی ، 3 - صدقه بسیار دادن.( مستند الامام الجواد، ص 247)
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کسب توفیق خواندن نماز شب


امام جواد علیه السلام فرمودند : سه چیز است که بنده را به رضوان خدا می رساند : 1 - زیادی استغفار ، 2 - نرمخویی ، 3 - صدقه بسیار دادن.( مستند الامام الجواد، ص 247)


ذکر دعا

1- شب زود بخوابید، خود به خود بیدار می‌شوید، باور کنید ندیدن سریال‌ و امثالش هیچ ضرری به شما نمی‌زند!

2- خستگی زیاد ناشی از گناه است، وگرنه خستگی کار با استراحت اندکی برطرف می‌شود. پس گناه نکنید تا بتوانید نماز شب بخوانید.

3- هنگام خواب با خود عهد کنید حتماً برای نماز شب بیدار شوید، مطمئن باشید بیدار می‌شوید. اگر نشدید ثوابش را برایتان می‌نویسند. البته این‌کار منافی ساعت کوک‌کردن نیست!

4- شاید امشب شب آخر زندگی‌تان باشد باز هم همین‌طور می‌خوابیدید؟

5- از رختخواب جدا شوید، مطمئن باشید با وضو گرفتن حالت خواب‌آلودگی از بین می‌رود. این را تجربه ثابت کرده!

6- از اول لازم نیست 11 رکعت نماز شب را با مستحباتش بخوانید. آهسته و پیوسته بروید. برای شروع همان دورکعت کافی است.

7 - سعی کنید با کلاس باشید. نماز شب را برای زیبایی، ازدیاد رزق و … نخوانید، شما نیت‌تان را برای خدا خالص کنید، خدا بلد است چه‌طور خدایی کند! خودتان هم گول نزنید.

سعی کنید کیفیت نمازتان را بالا ببرید. دورکعت نماز درست بهتر است از چندین رکعت نماز بی‌کیفیت

8- انتظار نداشته باشید بعد از شب چهلم باب کشف و شهود بر شما باز شود، باور کنید خواندن نماز شب یک کار ساده و معمولی عبادی است و از اولیات است. این مسیر 50-60 ساله است نه چند روزه! و چه بسا کلاً قرار نباشد در این دنیا به شما کرامتی داده شود. پس انتظار بی‌خودی نکشید.

9- سعی کنید کیفیت نمازتان را بالا ببرید. دورکعت نماز درست بهتر است از چندین رکعت نماز بی‌کیفیت.

10- اگر شبی بیدار نشدید در روز قضای نماز شب را به جا آورید! این‌طوری نفس‌تان می‌فهمد همان شب بیدار شود بهتر است.

11- اگر توانستید قرآن هم به برنامه‌تان اضافه کنید. می‌توانید به جای سوره‌های کوچک و معمول بعد از حمد از روی قرآن سوره‌های مختلف و بلندتر را تلاوت کنید. گفته‌اند خانه‌ای که در آن قرآن تلاوت شود برای اهل آسمان، مانند ستاره‌ای درخشان است برای اهل زمین.

12- از قنوت و سجده غافل نشوید. همچنین دعا برای دیگران! احیا و اموات! مادی و معنوی!

امام جواد علیه السلام فرمودند : سه چیز است که بنده را به رضوان خدا می رساند : 1 - زیادی استغفار ، 2 - نرمخویی ، 3 - صدقه بسیار دادن

13- انجام این‌ها در ماه رمضان خیلی ساده‌است، سعی کنید در بقیه سال هم ادامه دهید.

14- شما کار عجیب و غریبی نمی‌کنید که اطلاع دیگران موجب «ریا» شود. ریا امری درونی است و به قضاوت دیگران ربطی ندارد. حتی می‌توانید فرزندتان، همسرتان، خواهر یا برادرتان یا دوست‌تان که با هم صمیمی هستید با خودتان همراه کنید. برخی ساعات شب را تقسیم می‌کردند بین اهل خانه، تا ساعتی از شب خانه‌شان خالی از ذکر الله نباشد.

15- بگذارید خداوند به خاطر شما به ملائکه‌اش افتخار کند. جواب دادن به منادی آسمانی کجا و بول کردن شیطان کجا؟

16- شام را سعی کنید زود و کم بخورید، مایعات زیاد هم در بیدار نشدن تاثیر دارد. پس شب کمتر آب و دوغ و نوشابه و چای و … بخورید!

17- یک راه بیدار شدن از خواب، خواندن آیه آخر سوره کهف «قل انّما انأ بشر مثلکم…» است. امکان ندارد فرد از خواب بیدار نشود؛ مگر اینکه بیدار شود و  دوباره بخوابد.

امام جواد علیه السلام فرمودند : سه چیز است که بنده را به رضوان خدا می رساند : 1 - زیادی استغفار ، 2 - نرمخویی ، 3 - صدقه بسیار دادن.( مستند الامام الجواد، ص 247)

گروه دین تبیان


منبع :

معجونی بود برگرفته از آیات، احادیث، سفارش بزرگان و گاه تجربیات شخصی و غیرشخصی!

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.