تبیان، دستیار زندگی
یار طبق صحبت های پیترولاپان، در آسیا بازی جوانمردانه از استانداردهای بالاتری نسبت به سایر مناطق برخوردار است. بر این اساس ما هم در ایران باید در صدد بالا بردن روحیه بازی جوانمردانه در جامعه فوتبال باشیم. Fair در زبان انگلیسی ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

Fair play و ضرورت آن در فوتبال امروز ایران

تیم فوتبال نوجوانان

دکتر پرویز سیار

طبق صحبت های پیترولاپان، در آسیا بازی جوانمردانه از استانداردهای بالاتری نسبت به سایر مناطق برخوردار است. بر این اساس ما هم در ایران باید در صدد بالا بردن روحیه بازی جوانمردانه در جامعه فوتبال باشیم.

Fair در زبان انگلیسی و آلمانی به معنای زیبا و انصاف است. بازی منصفانه نیز اولین بار حدود 12 سال پیش درجامعه فوتبال جهان مطرح و برای گسترش و بسط ، در دوره دوم ریاست ناصر نو آموز به ایران ابلاغ شد.

"پله" بازیکن افسانه ای برزیل در خصوص این جمله که بسیاری از تماشاگران از بازی جوانمردانه "پله" لذت بردند می گوید: این سخن از هزار گلی که به ثمر رسانده ام ارزشمند تر است.

همچنین "بکن بائر"می گوید: تمام جوایز موجود درعرصه فوتبال ذره ای ارزش نخواهد داشت، اگر جامfair play را نتوانیم کسب کنیم.

ازاهم وظایف داور، قضاوت عادلانه و به کارگیری صحیح قوانین برای به تماشا گذاشتن یک بازی لذت بخش برای تماشاچیان است وبرخورد شدید با تمام کسانی که با قانون حریف و تیم داوری درست برخورد نمی کنند و همچنین حفظ بازی از دست بازیکنان خشن و داشتن ظاهری آراسته و تمیز.

با پوزش از همه مربیان، غم انگیز و دردناکترین بخش، مربوط به مسائل مربیان است. انتشارمطالب تکان دهنده ای که از طرف رئیس کمیته داوران اروپا و جهان، طی دو سال تحقیق و بررسی مخفیانه و از طریق دوربین ومیکروفن مخفی ضبط شده ، بیانگر حقایق تلخی دردنیای امروزاست . به طوری که مربیان فوتبال دائم در حال خلق روشهای ناجوانمردانه هستند.

فدراسیون جهانی فوتبال میلیونها دلار و ساعت ها وقت صرف بازی جوانمردانه می کند، آنگاه مربیان به فکر ابداع روشهایی هستند که از نظر داوردورباشد.

به طورمثال به بازیکن مواردی از جمله ارعاب داور، تظاهر به مصدومیت، اتلاف وقت و... را آموزش می دهند.