تبیان، دستیار زندگی
شاید شما هم جزو کسانی باشید که علاقه‌مند هستند پا به درون این دنیای بزرگ برای رقابت و پیشرفت بگذارید. اگر چنین است بد نیست با دوازده فرمول مهم برای پیشرفت در این مسیر آشنا شوید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چگونه مانند افراد موفق فکر کنیم؟

معروف‌ترین سخنرانی استیو جابز

استیو جابز، لری پیچ، بیل گیتس و… همه این‌ها افراد موفق و هوشمند در دنیای فناوری به حساب می‌آیند. تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که این افراد چگونه فکر کرده‌اند و چطور توانسته‌اند به موفقیتشان برسند؟

شاید شما هم جزو کسانی باشید که علاقه‌مند هستند پا به درون این دنیای بزرگ برای رقابت و پیشرفت بگذارید. اگر چنین است بد نیست با دوازده فرمول مهم برای پیشرفت در این مسیر آشنا شوید.

برای فکر کردن وقت بگذارید:

اگر می‌خواهید بهتر فکر کنید باید روی آن کار کنید و وقت بگذارید. باید در هفته یک زمان مشخص برای فکر کردن داشته باشید. اکثر افراد موفق و مدیران خوب بخشی از زمانشان را به فکر کردن اختصاص می‌دهند. برای مثال آقای دن کتی هر دو هفته یک بار، یک زمان حدوداً نیم روزی را به فکر کردن اختصاص می‌دهد و در هر ماه، یک روز کاملش را مخصوص این کار گذاشته است. همچنین او هر سال هم دو یا سه روز را به صورت کامل به فکر کردن اختصاص می‌دهد.

انرژی‌تان را در جای درست مصرف کنید:

از قانون «هشتاد ـ بیست» استفاده کنید. یعنی باید هشتاد درصد از انرژی‌تان را روی بیست درصد کارهای مهم‌تر صرف کنید. فراموش نکنید که شما نمی‌توانید به همه چیز و همه کار برسید و مهم این است که درست انتخاب کنید.

مهم‌ترین کارها و اهداف را در زندگی‌تان مشخص کنید و هشتاد درصد از وقت و انرژی‌تان را به آن اختصاص دهید.

افراد باهوش خودشان را در مقابل تفکرات متفاوت قرار می‌دهند:

این مهم است که خودتان را در مقابل تفکرات و عقاید مخالف خودتان قرار بدهید. سعی کنید با کسانی ارتباط داشته باشید که تفکرات و ایده‌های شما را به چالش می‌کشند و با آن‌ها مخالفت می‌کنند. این موضوع سبب می‌شود که اشکالات کار خودتان را بهتر پیدا کنید و تفکر منطقی‌تری داشته باشید.

ایده داشتن و عمل کردن: تفاوت از زمین تا آسمان

داشتن فکر خوب و ایده‌های زیاد شاید سخت نباشد. اما تمام آن‌ها زمانی ارزش دارند که به آن‌ها عمل کنید. رویاپردازی به تنهایی ارزش زیادی ندارد و کار شما وقتی ارزشمند است که به آن‌ها عمل کنید. در طرف دیگر باید بدانید که هر ایده‌ای طول عمر خودش را دارد. اگر دیر برای اجرایش بجنبید ممکن است تاریخ مصرفش گذشته باشد.

اسرار موفقیت شما

ایده‌های خام نیاز به پخته شدن دارند:

هیچ وقت دنبال ایده‌ای که ناگهانی به ذهنتان رسیده، نروید. کمی زمان بگذارید و روی آن فکر کنید. بسیاری از ایده‌های ناگهانی که در ابتدا طلایی به نظر می‌رسند، با ساعاتی تفکر به نظر خنده‌دار و غیرمنطقی می‌آیند. هر ایده‌ای را باید تحت بررسی قرار بدهید و نکات مثبت و منفی‌اش را بررسی کنید. اگر در نهایت نتیجه مثبت بود، آن وقت می‌توانید دنبالش بروید.

افراد باهوش با افراد باهوش می‌چرخند!

اگر می‌خواهید خوب فکر کنید، سعی کنید در ارتباطات اجتماعیتان با افرادی زندگی کنید و سروکار داشته باشید که آن‌ها هم خوب فکر می‌کنند و انسان‌های باهوش به شمار می‌آیند. کمک آن‌ها سبب می‌شود که شما هم ایده‌ها و تفکرات بهتری را پرورش بدهید.

این جمله معروف را شنیده‌اید که «هر انسانی را می‌توان از روی دوستش شناخت؟» واقعیت این است که اطرافیان روی فکر کردن شما تأثیر می‌گذارند؛ بنابراین آن‌ها را با دقت انتخاب کنید.

عقاید عمومی را قبول نداشته باشید:

اگر عموم مردم چیزی را قبول داشته باشند، دلیل نمی‌شود که شما هم آن را قبول کنید. در بسیاری از موارد اکثراً مردم موردی را بدون فکر کردن قبول می‌کنند. چون افراد زیادی آن عقیده را قبول دارند. (که آن هم نتیجه فکر نکردن است) بسیاری از ایده‌های نو و محصولات با قبول نکردن تفکرات عامه به موفقیت رسیده‌اند. بنابراین در مورد هر ایده و عقیده‌ای خودتان فکر کنید و به تفکرات عامه توجه نداشته باشید.

برای این که متفاوت فکر کنید، کارهای متفاوت انجام بدهید:

روش‌های متفاوتی برای انجام کارهایتان امتحان کنید. با افراد جدیدی آشنا شوید و کتاب‌های مختلفی بخوانید. حتی کتاب‌هایی که ممکن است به نظرتان خسته‌کننده بیایند. نکته در این جاست که خودتان را در برابر جریان ایده‌ها و تفکرات مختلف قرار بدهید تا یک بعدی فکر نکنید.

ایده‌های شما همیشه درست نیست:

نباید این تفکر را داشته باشید که همیشه درست فکر می‌کنید و کار درست را انجام می‌دهید. برای نظرات دیگران هم ارزش قائل شوید و سعی کنید از اشتباه‌هایتان درس بگیرید. همه ما در زندگی مرتکب اشتباه‌های زیادی می‌شویم.

اسرار موفقیت شما

برای روزتان برنامه‌ریزی کنید:

افراد زیادی برای هر روزشان برنامه‌ریزی می‌کنند. اما افراد باهوش برای روز، هفته، ماه و آینده طولانی‌مدت‌شان برنامه مشخص دارند. کسی که دارای هدف و برنامه است، هیچ کاری را بدون دلیل انجام نمی‌دهد. آن‌ها حتی در مهمانی و تفریح هم به دنبال یادگیری و نزدیک شدن به هدف‌هایشان هستند.

«انجام می‌دهم» و «می‌توانم» افعال شما هستند:

افراد خلاق خودشان را صرف ایده‌ها می‌کنند؛ آن‌ها از سختی کشیدن لذت می‌برند. از شکست ترسی ندارند و سعی می‌کنند با دیگر افراد خلاق ارتباط داشته باشند. می‌توان روی حرف آن‌ها حساب کرد؛ آن‌ها منفی فکر نمی‌کنند. از نظر آن‌ها مشکلات به راحتی قابل حل شدن است. هنری فورد جمله مشهوری دارد که می‌گوید: «انجام دادن هیچ کاری واقعاً سخت نیست. اگر آن را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کنی»

افراد خوش‌بین، واقع‌گرا نیستند:

اگر ذاتاً انسان خوش‌بینی باشید، باید مراقب خودتان باشید. اگر فکر کنید که همه چیز به خوبی و درستی پیش می‌رود، کاملاً در اشتباهید و وقتی متوجه می‌شوید که اتفاق‌های جبران‌ناپذیری افتاده است.

داشتن یک دیدگاه واقع‌گرا سبب می‌شود که هر چه سریع‌تر مشکلات را پیدا کنید و برای رفع آن‌ها بکوشید. برای این که انسان واقع‌گرایی باشید، باید ?- واقعیت‌ها را قبول کنید ?- به سختی تلاش کنید ?- به مزایا و معایب هر چیزی فکر کنید ?- به بدترین حالت ممکن در هر کاری فکر کنید و برایش برنامه‌ریزی کنید و نهایتاً ?- بر اساس منابع موجود و واقعیت‌ها فکر کنید و برنامه‌ریزی کنید.


باشگاه کاربران تبیان ـ ارسالی از: baharrrrr88