تبیان، دستیار زندگی
بشر پرحرف‌ترین موجود روی زمین است. این آمار اخیراً از سوی پزشکان روسیه منتشر شده است. این محققان حد متوسط عمر بشر را هفتاد سال گرفته‌اند که در این مدت، انسان سیزده سال حرف می‌زند، شش سال غذا می‌خورد و 23 سال نیز می‌خوابد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آمارهایی عجیب در مورد انسان‌ها

کبد انسان

بشر پرحرف‌ترین موجود روی زمین است. این آمار اخیراً از سوی پزشکان روسیه منتشر شده است.

این محققان حد متوسط عمر بشر را هفتاد سال گرفته‌اند که در این مدت، انسان سیزده سال حرف می‌زند، شش سال غذا می‌خورد و 23 سال نیز می‌خوابد.

هر نفر به طور متوسط صدها تن غذا می‌خورد. اگر وزن افراد را 75 تا 80 کیلوگرم بگیریم، باید گفت هر فرد در عمر خود 1250 تا 1335 برابرِ وزنش، غذا می‌خورد! در مدت یک روز یا 24 ساعت، یک هزار لیتر هوا تنفس می‌کند و قلبش در هر یک دقیقه، هشتاد تا یک‌صد بار می‌زند. با این شرایط، قلب انسان در طول زندگی‌اش دومیلیاردوپنجاه‌وهشت‌میلیون بار بدون وقفه و اغلب بدون کوچک‌ترین مشکلی می‌زند.

در بدن انسان، بین دو تا چهار میلیون نقطه درد وجود دارد که حساسیت آن نسبت به موقعیت پوست بدن، فرق دارد

انسان تنها موجودی است که راست قامت است و روی دو پا راه می‌رود. او در طول روز به طور متوسط بیست هزار قدم برمی‌دارد یعنی هفت میلیون قدم در سال. در هفتاد سالگی، تعداد این قدم‌ها به پانصد میلیون می‌رسد؛ یعنی پانصد هزار کیلومتر راه رفته است! با این محاسبات می‌توان نتیجه گرفت که هر فرد در طول زندگی‌اش می‌تواند نه بار کره زمین را دور بزند و با پای پیاده به کره ماه برود! ـ البته با توجه به این که فاصله زمین تا ماه سی‌صدونودهزار کیلومتر است! ـ

بدن انسان به وسیله پوشش شگفت‌انگیزی محافظت می‌شود. این پوشش پوست بدن است که در هر ساعت سی میلیون میکروب روی آن می‌نشیند و بیست‌ونه‌میلیونِ آن کشته می‌شود که پس از دو ساعت، از این سی میلیون، فقط هفت هزار تای آن‌ها باقی می‌مانند.

در بدن انسان، بین دو تا چهار میلیون نقطه درد وجود دارد که حساسیت آن نسبت به موقعیت پوست بدن، فرق دارد. بدن انسان قدرت مقاومت شگفت‌انگیزی دارد و می‌تواند گرمای 44 تا 45 درجه را تحمل کند و حتی اگر به تدریج گرم شود، در فضای خشک می‌تواند 150 تا 160 درجه حرارت را تحمل کند و بالاترین میزان برودت که بدن قادر به ایستادگی در برابر آن است، 27 درجه زیر صفر است.

انسان می‌تواند 52 روز تنها با خوردن آب زنده بماند. حساس‌ترین عضو بدن چشم است که می‌تواند ده هزار رنگ را تشخیص دهد و بالاخره این که نوزادان تا هشت ماهگی دنیا را سیاه‌وسفید می‌بینند!


باشگاه کاربران تبیان ـ ارسالی از: arefe60