تبیان، دستیار زندگی
14 اکتبر مطابق با 22 مهر روز جهانی استاندارد است. بد نیست به این بهانه اثرات استاندارد را بر زندگی روزمره مان بررسی کنیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

استاندارد و زندگی ما


 14 اکتبر مطابق با 22 مهر روز جهانی استاندارد است. بد نیست به این بهانه اثرات استاندارد را بر زندگی روزمره مان بررسی کنیم.

استاندارد

امروزه استاندارد، در فرهنگ تجارت وکسب وکار به زبان مشترک انسان ها وملت ها تبدیل شده است. هر روز که می گذرد، لحظه به لحظه دایره شمول استاندارد گسترده تر وفراگیرتر می شود، تا آنجا که برای اغلب تولیدات و برون دادهای بشری ، استانداردی تعریف شده، می شود ویا در حال ارتقا است.

روز 14 اکتبر ( مصادف با 22 مهرماه ) در تقویم جهانی و 163 کشور عضو سازمان بین المللی استاندارد، روز استاندارد نامگذاری شده است. در این روز کشورهای عضو این سازمان، مراسم ویژه ای را با حضور مقامات کشوری، صاحبان صنایع و تلاشگران عرصه کیفیت و استاندارد برگزار می کنند تا نقش و اهمیت استاندارد را در زندگی مردم و توسعه اقتصادی کشور یادآور شوند.

هر چند توجه به استاندارد سازی و کیفیت انواع کالاها وخدمات در مفهوم مدرن و امروزی آن با تاخیری نسبی وارد ایران گردید، اما طی عمر بیش از80 ساله خود با تلاش‌های مدیران وکارشناسان دلسوز ایرانی دستاوردهای فراوانی از خود به جای گذاشته است. بررسی شاخص های استاندارد و اعطای نشان استاندارد و ایزو به انبوه فعالان خصوصی و دولتی در پهندشت ایران بزرگ، مرهون ممارست، کوشش، تلاش ودقت نظر متخصصانی است که گمنام و عاشقانه دراین حوزه فعالیت دارند.

به عنوان مصرف کنندگان کالاهای مختلف انتظار داریم هنگامی‌که گوشی تلفن را بر می‌داریم بتوانیم بی درنگ با دستگاه تلفن دیگری در این کره خاکی ارتباط برقرار کنیم. توقع داریم بلافاصله به اینترنت متصل شویم و اخبار و اطلاعات را به دست آوریم. زمانی که بیمار می‌شویم به تجهیزات و خدمات پزشکی که برای معالجه ما مورد استفاده قرار می‌گیرد اعتماد می‌کنیم. هنگامی‌که اتومبیل های خودمان را می‌رانیم، اطمینان داریم سیستم های کنترل موتور اتومبیل، فرمان، ترمز و سیستم های ایمنی کودک قابل اعتماد هستند. امیدواریم در مواقع قطع برق و در مقابل اثرات زیان بار مواد آلوده کننده محافظت شویم.

موسسه استاندارد ایران  باید با حمایت های مسوولان پروژه هایی را شناسایی و عملیاتی کند تا باعث رشد اقتصادی و ارتقای سطح رفاه عمومی و معیشت مردم شود

استانداردهای بین المللی به طور کلی این اعتماد را به ما عرضه می‌نمایند. در واقع یکی از اهداف اصلی استاندارد سازی ایجاد چنین اعتمادی است. سیستم ها، محصولات و خدمات آن چنان که انتظار داریم عمل می‌نمایند زیرا ویژگی های اساسی و بنیادی در استانداردهای بین المللی لحاظ شده است.

استانداردهای بین المللی زیر بنای کیفیت، بوم شناسی، ایمنی، قابلیت اطمینان، قابلیت همکاری، کارآیی و اثر بخشی را برای محصولات و خدمات تشکیل می‌دهند. در عین حال با پرداختن به همه این موارد، به تولید کنندگان اطمینان خاطر از توانایی دستیابی به بازارهای جهانی ایمن با آگاهی از کارکرد جهانی محصولات، می‌دهند.

قابلیت های همکاری با صرفه جویی در کاهش قیمت ناشی از افزایش تولید به کاربران اطمینان می‌دهـد به هر جای دنیا سفر نمایند از خدمات یکسـان بهــره مند خواهنــد شد. بنابراین، مصرف کنندگان، تولید کنندگان و ارایه دهندگان خدمات به تساوی از استانداردهای بین المللی بهره برداری می‌نمایند.

ایزو-استاندارد

استانداردهای بین المللی این اعتماد را با تدوین در فضایی سرشار از صداقت و شفافیت که هر ذی نفعی می‌تواند در آن مشارکت نماید، ایجاد می‌کنند.

این هدف نهایی شرکای جهانی استاندارد (WSC) یعنی کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک (IEC)، سازمان بین المللی استاندارد (ISO) و اتحادیه بین المللی ارتباطات راه دور (ITU) می‌باشد تا اعتماد سازی جهانی را تسهیل کرده و بهبود بخشند، به نحوی که جهان را با استانداردهای بین المللی پیوند دهند.به تولید کنندگان اطمینان خاطر از قابلیت دستیابی به بازارهای جهانی ایمن با آگاهی از کاربرد جهانی محصولات را برای تولید کنندگان فراهم می‌نماید.

مهم تر آن که، این استانداردها در کشورهای در حال توسعه زمینه افزایش تولیدات، ارایه خدمات جدید و حمایت از توسعه اقتصادی را فراهم می‌آورند.

خوشبختانه باتوجه به این ویژگی ها تلاش مضاعفی در امر استانداردسازی کشور به عمل آمده و موسسه استاندارد ایران به حوز ه های کاری جدیدی از قبیل تدوین استانداردهای حوزه خدمات، مدیریت واردات ( از طریق کنترل کیفیت کالاهای وارداتی) ، ارتقای کیفیت کالاهای تولید داخل ( از طریق شمولیت استاندارد برای همه کالاهای صنعتی تولیدی)، تدوین استانداردهای کارخانه ای، کنترل کالا در مراکز عرضه و بازار، تدوین و اجرای استانداردهای معیار مصرف انرژی، افزایش فعالیت های بین المللی با تقبل فعالیت پنج دبیرخانه تدوین استانداردهای بین المللی، تشکیل 70کمیته متناظر کمیته های فنی ( ISO ) و عضویت 164 کمیته فنی جهانی به طور فعال در ایران و طراحی رو شهای کاری روا ن تر و کارآمدتر و اصلاح فرآیندها در امسال ورود پیدا کرده است.

ولی این سازمان باید با حمایت های مسوولان پروژه هایی را شناسایی و عملیاتی کند تا باعث رشد اقتصادی و ارتقای سطح رفاه عمومی و معیشت مردم شود.در دنیای امروز انتظارات مردم از استانداردها افزایش یافته و امید است که سازمانهای استاندارد، چالش های موجود در دنیا مانند بحرانهای اقتصادی، تسهیل تجارت، تولیدات با کیفیت، مسائل زیست محیطی، مدیریت انرژی، فناوری اطلاعات، استفاده بهینه از منابع آب، غذا و آب سالم را با ارائه استانداردهای جدید حل و فصل کنند.

استانداردهای بین المللی زیر بنای کیفیت، بوم شناسی، ایمنی، قابلیت اطمینان، قابلیت همکاری، کارآیی و اثر بخشی را برای محصولات و خدمات تشکیل می‌دهند

امسال بزرگداشت این سالروز در کشور ما از چند ویژگی مهم برخوردار است. اول آنکه رهبر معظم انقلاب امسال را سال جهاد اقتصادی نامگذاری کرد ه اند. دوم آنکه امسال اولین سال اجرای برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران بوده و سوم آنکه امسال مصادف با اجرای بزرگترین برنامه تحول اقتصادی کشور یعنی هدفمند شدن یارانه هاست.

ما بر این باوریم که جامعه و کشور ما به عنوان یک کشور در حال توسعه مستقل، به مرحله نوینی از توسعه در زمینه فناور ی های جدید و علوم نوین رسیده و با هدفمند شدن یارانه ها نیز به یک تحول بزرگ اقتصادی دست یافته است و صنعتگران و تولیدکنندگان باید با تمسک به استانداردها و مدیریت کیفیت درصدد اصلاح فرآیندها، بازسازی و نوسازی خطوط تولید، استفاده از فناور یهای جدید و در نهایت دستیابی به بهره وری بیشتر و تولید کالاهای صادرات محور باشند؛ چرا که گردباد تحولات علمی و فنی و سرعت تغییرات اقتصادی، محیط های بیرونی و درونی تجارت و خدمات را به طور زیربنایی دگرگون ساخته است. در این شرایط رعایت استانداردها در سطح ملی و جهانی، اعتمادسازی را ایجاد کرده و برای ورود به بازارهای جهانی راهگشا خواهد بود.

این اعتماد سازی برای کشور ما که در مسیر دستیابی به بازارهای جهانی قرار دارد بسیار دارای اهمیت است. به ویژه اینکه در این شرایط رکود جهانی و توان کشورمان برای تولید کالاهای باکیفیت ارزان، جلب اعتماد جهانی با تولید کالاهایی با استاندارد بالا باعث تقاضای بالا برای کالاها و تثبیت موقعیت کشور شود.

فرآوری :ریحانه حمیدی فر

بخش اقتصاد تبیان


منابع :خبرآنلاین/ دنیای اقتصاد