تبیان، دستیار زندگی
به راستی والدین برای داشتن کودکانی اقتصادی چه کارهایی باید بکنند؟ پدر و مادرها می توانند در تشخیص و درک پیام هایی که از طریق دستگاه های ارتباط جمعی کودکان را احاطه کرده اند، به آنها کمک کنند. یک کودک دو ساله پیام های بازرگان...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کلیدهای طلایی پرورش کودکان در درک ارزش پول


به راستی والدین برای داشتن کودکانی اقتصادی چه کارهایی باید بکنند؟

پدر و مادرها می توانند در تشخیص و درک پیام هایی که از طریق دستگاه های ارتباط جمعی کودکان را احاطه کرده اند، به آنها کمک کنند. یک کودک دو ساله پیام های بازرگانی تلویزیون را تشخیص می دهد و اسباب بازی ها و خوراکی هایی را از والدین خود می خواهد که در تلویزیون تبلیغ می شود.

حتی خردسال ترین بچه ها هنگامی که مادرشان در سوپرمارکت در حال خرید است، نظاره گر خرید مادر و دادن پول هستند؛ بحث های دیروقت شبانه بین والدین درباره صورتحساب های پرداخت نشده، علائم عجیبی برای کودک ارسال می کند؛ و ...

شما در جایگاه پدر و مادر، باید راه های جدیدی بیایید تا  ارزش پول  را به کودکان خود بشناسانید. اگر والدین برای پول خرج کردن ارزش قائل شوند، چشمان کنجکاو کودک نظاره گر خواهد بود و ذهنش آن را فرا می گیرد. شما ارزش پول را از طریق دادن پول توجیبی و آموزش پس انداز کردن به فرزندان خود می شناسانید. اما هنوز اولین قدم در پرورش کودکان مقتصد که بدانند چگونه پول خود را خرج کنند و در این زمینه تیزهوش باشند ، به تصمیم و عملکرد شما بستگی دارد. لازم است راجع به پول و مسائل اقتصادی و تجربیات واقعی خود در زندگی ، با فرزندتان صحبت کنید. تا او اهمیت این موضوع را متوجه شود.

یاد دادن جنبه های علمی و کاربردی مدیریت اقتصادی به کودک (از جمله پس انداز در کنار خرج کردن پول و خرید مطلوب) بسیار مهم است. دانش مدیریت صحیح پول به کودک شما کمک خواهد کرد که به اهداف زندگی خود برسد و آنها را به طور مناسب تنظیم کند. این قدرت پول نیست که انسان را ثروتمند می کند. بلکه تسلط داشتن بر آن و قدرت فرد در مدیریت پول و اقتصاد است که از او یک ثروتمند می سازد.

در اینجا پنج نکته مهم برای پرورش کودکانی در درک ارزش پول ، و اینکه بدانند چگونه آن را خرج نمایند، ذکر می شود:

1- تفاوت بین نیازها و خواسته ها را ، حتی به خردسال ترین کودکان آموزش دهید. توضیح دهید برخی از چیزهایی که کودک می خواهد، خیلی گران است، یا برای خرید بعضی چیزها باید منتظر باشد. این کار به کودک کمک می کند که در آینده استقلال و اعتماد به نفس  لازم را برای گفتن «نه» و انجام ندادن برخی کارها داشته باشد؛ از خرید لباس های مد روز تا سیگار کشیدن و مصرف مواد مخدر.

2- به فرزندان خود اجازه دهید تا از همان ابتدای کودکی تصمیمات مالی بگیرند. در بسیاری از خانواده ها، پول توجیبی فقط برای این است که از دادن هر روز پول به کودک خودداری شود. اما لازم است درباره چگونگی خرج این پول با کودک صحبت کنید. درست خرج کردن پول درس مهمی است که کودک فرا می گیرد. بچه ها باید پول توجیبیخود را به سه قسمت تقسیم کنند: پس انداز؛ خرج کردن؛ امور خیریه. توصیه می شود که کودک ماهی یک بار به همراه خانواده اش برای پس انداز قسمتی از پول خود به بانک برود.

3- یک انتخاب جذاب برای خرج پول و انگیزه لازم برای پس انداز کردن را در اختیار کودک بگذارید.

4- مطمئن شوید که فرزندتان ارتباط بین کار کردن و در پی آن پرداخت چک ها و مالیات را می فهمد. بگذارید کودکان بدانند پولی که خرج می کنید، حاصل ساعاتی است که کار کرده اید. به آنها بگویید که دولت ، بخشی از درآمد شما را به عنوان مالیات کسر می کند.

5- سرمایه گذاری را به کودک خود آموزش دهید. هیچ آموزگاری بهتر از تجربه نیست. از این رو اگر سهامی می خرید، با کودکتان درباره ارتباط بین مشتری بودن یا شریک بودن در یک شرکت صحبت کنید.

 HTTP://WWW.SAVINGSECRETS.COM/ 

لینک:

کتاب های « روان شناسی » ، « خانواده » ، « کودکان » و « متفرقه » در فروشگاه اینترنتی تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.