تبیان، دستیار زندگی
ورزش و داشتن تحرک به عنوان یکی از اولین اصول داشتن سلامت جسمانی شناخته شده است. ممکن است این نکته بدیهی به نظر برسد اما بدون شک بسیاری نمی دانند که فعالیت ورزشی حتی برای کودکان ضرورت دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ضرورت ورزش برای كودكان


ورزش و داشتن تحرک به عنوان یکی از اولین اصول داشتن سلامت جسمانی شناخته شده است. ممکن است این نکته بدیهی به نظر برسد اما بدون شک بسیاری نمی دانند که فعالیت ورزشی حتی برای کودکان ضرورت دارد.

ورزش کودکان

بیشتر والدین فکر می کنند کودکی که به قول خودشان از صبح تا شب مشغول بازی است، به ورزش کردن نیازی ندارد در صورتی که جست و خیز و فعالیت زیاد از مشخصه های دوران کودکی است و با افزایش سن کودک تحرک کمتری خواهد داشت.

اگر کودکان به طور منظم به ورزش نپردازند، عادت به این کار پیدا نخواهند کرد و هرچه بزرگ تر می شوند به نشستن پای تلویزیون یا انجام بازی های رایانه ای عادت می کنند.

ورزش یکی از مهمترین بخشهای زندگی و یکی از اصلی ترین روشهای حفظ سلامتی درتمام سنین به شمار میرود. بیشتر افرادی که از دوران کودکی به فعالیت و ورزش عادت می کنند، در سنین بزرگسالی نیز، علی رغم مشغله و نوع کار خود، زمانی را به ورزش اختصاص خواهند داد.

بنابراین اطلاع رسانی و آگاهی دادن به والدین درباره مزایای ورزش در دوران کودکی به فرهنگ سازی در این امر کمک می کند و به داشتن نسلی شاداب و سالم منجر می شود.

اهمیت پرداختن به بازیهای ورزشی برای کودکان

. آمادگی جسمانی را افزایش دهد -

. کسب مهارت و موفقیت اعتماد به نفس شخص را افزایش میدهد-

. به کودکان می آموزد که چگونه محرکهای آنی را در خود کنترل کنند - که این توانایی نه تنها در ورزش که در مناسبات اجنماعی نیز مفید خواهد بود.

به یافتن دوستان تازه کمک میکند.-

. در کشف علایق و شیوه صحیح زندگی به کودک کمک میکند-

. به کودک می آموزد که قوانین را رعایت کرده و منصفانه عمل کند-

کنار آمدن با پیروزی و شکست را به او می آموزد.-

توصیه ما این است که کودکان قبل از ورزش 2 لیوان آب بنوشند و هر 20 دقیقه پس از ورزش یک لیوان آب بنوشند، قبل از فعالیت ورزشی وعده غذایی سنگین نخورند و اگر ورزشی مثل فوتبال قرار است 60 تا 90 دقیقه طول بکشد حتما یک وعده غذایی حاوی کربوهیدرات میل کنند

تعیین نوع ورزش

سوال بسیاری از والدینی که کودکان خود را به انجام ورزش تشویق می کنند این است که از چه سنی باید کودکان را به سمت یک ورزش خاص سوق داد.

بهتر است تا 6 یا 7 سالگی کودکان را به انجام هر ورزشی که دوست دارند، تشویق کنیم. پس از این سن کم کم ورزش آن ها را برنامه ریزی کنیم و براساس استعداد، علاقه و توانایی آن ها اجازه دهیم در رشته ورزشی مورد علاقه خود فعالیت کنند. پس از سن 16 یا 17 سالگی هم نوجوان می تواند به صورت اختصاصی روی یک ورزش خاص متمرکز شود و به صورت تخصصی ورزش کند.

بنابراین تا قبل از 7 سالگی مجبور کردن کودک به یک ورزش خاص مثل فوتبال یا ژیمناستیک کار صحیحی نیست و بهتر است که او به هر ورزشی که علاقه مند است بپردازد و خودش در این باره تصمیم بگیرد.از سوی دیگر بحث تغذیه در ورزش بسیار مرتبط به هم است.

ورزش کودکان

توصیه ما این است که کودکان قبل از ورزش 2 لیوان آب بنوشند و هر 20 دقیقه پس از ورزش یک لیوان آب بنوشند، قبل از فعالیت ورزشی وعده غذایی سنگین نخورند و اگر ورزشی مثل فوتبال قرار است 60 تا 90 دقیقه طول بکشد حتما یک وعده غذایی حاوی کربوهیدرات میل کنند.کودکان باید پس از فعالیت ورزشی مواد حاوی کربوهیدرات مصرف کنند تا بتوانند گلیکوژنی را که توسط فعالیت ورزشی از دست رفته است جایگزین کنند. بهتر است این مواد 2 ساعت پس از فعالیت ورزشی مصرف شود. امروزه آسیب تاندون و لیگمان ها بسیار شایع است ,این امر به علت نداشتن تحرک جسمانی کافی و ورزش نکردن است. در گذشته کودکان لی لی و گرگم به هوا بازی می کردند, اما کودکان امروزی پای تلویزیون می نشینند و یا بازی های رایانه ای انجام می دهند. این بی تحرکی باعث ضعف مفاصل شده و در نهایت باعث صدمه دیدن تاندون و لیگمان می شود.به این دلیل است که هر قدر فرد در کودکی ورزش کند در آینده سلامت مفصلی بهتری خواهد داشت و در واقع فرد از دردهای مفصلی در دوران بزرگسالی پیشگیری می کند.

بنابراین توصیه اکید ما به والدین این است که علاوه بر این که کودکان را به انجام ورزش تشویق می کنند، خودشان به ورزش رو بیاورند و الگوی مناسبی در اختیار فرزندان خود قرار دهند.

10 نکته برای پیشگیری از آسیب ورزشی

پیشگیری از آسیب‌های ورزشی در کودکان به علت رشد جسمی‌شان اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد.در هنگام ورزش کودکان باید به این 10 نکته اساسی توجه ویژه کرد:

1. بدن‌سازی مناسب برای ورزش

2. اجتناب از تمرین بیش از حد

3. محیط مناسب برای رقابت

4 .بهبود كامل آسیب قبلی

5 .نظارت مناسب و دقیق طی تمرین

6 .تغییر قوانین در شرایطی كه تكنیك‌ها یا تاكتیك‌ها بر خطر آسیب‌دیدگی می‌افزایند

7 .آموزش بیومكانیك صحیح حركات در ورزش مورد نظر

8 .استفاده از ابزار و وسایل مناسب

9 .ارزیابی جسمانی كامل قبل از شركت در فعالیت

10. همسان‌سازی مناسب رقابت‌كنندگان

فرآوری: طاهره رشیدی

بخش ورزشی تبیان


منابع : 1- روزنامه ی خراسان

2- باشگاه اندیشه