تبیان، دستیار زندگی
افراد معمولا برای رسیدن به زندگی موفق رویا پردازی می کنند و رسیدن به مقام خاص یا دریافت مدرک خاص و ثروت فراوان را نشانه موفقیت می دانند، اما مقام و مدرک لزوما موفقیت را تضمین نمی کند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

موفقیت کپسول ندارد


افراد معمولا برای رسیدن به زندگی موفق رویا پردازی می کنند و رسیدن به مقام خاص یا دریافت مدرک خاص و ثروت فراوان را نشانه موفقیت می دانند، اما مقام و مدرک لزوما موفقیت را تضمین نمی کند.


موفقیت کپسول ندارد

نمونه های واقعی در زندگی می تواند نشان دهد که موفقیت در گرو بسیاری از موضوعاتی که می پنداریم نیست. با اینکه تعریف افراد از موفقیت متفاوت است، اما مشاهده زندگی افراد موفق نشان می دهد همه آنها نکات خاصی را برای رسیدن به موفقیت در نظر دارند که در اینجا به برخی از مهمترین آنها اشاره می شده است:

هرگز تسلیم نشوید

اگر تسلیم شوید شکست می خورید، انسان ترسو هرگزپیروز نمی شود،و انسان پیروز هرگز نمی ترسد. اگر صحنه را ترک کنید هرگز به آنچه می خواهید نمی رسید. اگر بی وقفه و بدون تسلیم شدن نیز ادامه دهید، ممکن است گاه به آنچه می خواهید نرسید، اما اگر تسلیم شوید، قطعا به آنچه می خواهید نمی رسید.

هیجانات خود را کنترل کنید

مسیر زندگی هیچ وقت هموار نیست و فراز و نشیب های فراوان دارد. بنابراین باید یاد بگیرید که احساسات و هیجانات خود را کنترل کنید. هر آنچه در زندگی روزانه خود انجام می دهید تحت تاثیر احساسات شما قرار دارد. این بدین معناست که اگر خلق تان منفی باشد کیفیت و کمیت کارتان پایین می آید، از خودتان شروع کنید تا به نتایج بهتری دست پیدا کنید.

همیشه آماده باشید

همان گونه که قبلا اشاره شد جاده موفقیت پر از دست انداز است! پیش از آنکه به نتیجه برسید مشکلات زیاری خواهید داشت. ممکن است بارها شکست بخورید، پس مطمئن که آمادگی غلبه بر مشکلات را دارید. اگر این گونه عمل کنید، یک گام به هدف ها و رویاهایتان نزدیک تر می شوید.

مسئولیت پذیر باشید

((شانس ندارم!))، ((فکر می کنی کار آسانی است؟))، ((این کار به درد نمی خورد))، این ها دلایل و بهانه هایی است که مطمئنا قبلا شنیده اید. یاد بگیرید که هرگز از آنها در زندگی استفاده نکنید.همه اینها ، عذر و بهانه های محدود کننده ای هستند که شما را به عقب باز می گرداند.

باید در مقابل زندگی خود مسئول باشید. اگر در رسیدن به هدفی شکست خوردید مسئولیت خود را بپذیرید. اگر در امتحان نمره خوبی نگرفته اید از سرزنش کردن استاد دست بردارید، به جای آن مسئولیت پذیر باشید و شیوه مطالعه کردن خود را تغییر دهید. با مسئولیت پذیری قدرت تغییر دادن را بدست می آورید

با مسئولیت پذیری قدرت تغییر دادن را بدست می آورید.

پر اشتیاق و پر شور باشید

شور و اشتیاق شما را در مسیر هدف قرار می دهد.اگر تمایل شما برای کسب موفقیت جدی نباشد، رسیدن به آن دشوارتر می شود. شور و اشتیاق شما را به درستی برای رسیدن به هدف جلو می راند.اگر تمایل و اشتیاق شما به اندازه کافی نباشد زندگی متوسط و معمولی خواهید داشت که پیشرفت در آن محدود است.

برای رسیدن به موفقیت، نقشه و برنامه داشته باشید

موفقیت کپسول ندارد

درست همانند ساختن یک خانه، به طرح اولیه نیازمندید.در این طراحی باید گام ها و مراحل رسیدن به هدف ها را مشخص کرد، راهکارها را روشن ساخت و آنها را به هدف های روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه خرد کرد.به یاد بسپارید که باید روی طرح خود کار کنید، اگر طرح نداشته باشید هرگز نخواهید دانست که چه گام هایی باید بردارید و چه کارهایی باید انجام دهید.

بر کار خود تمرکز کنید

متمرکز کار کنید. اگر قرار است یک فصل از کتابی را به اتمام برسانید، مقابل تلویزیون ننشینید. عوامل مزاحم زیادی در محیط اطراف وجود دارند که برای رسیدن به هدف باید آنها را کنترل کرد. اگر متمرکز کار کنید، کارآیی بسیاری خواهید داشت و بر موانع پیروز خواهید شد.

اهداف روشنی داشته باشید

داشتن هدف مانند یک چراغ عمل می کند و مانع انحراف شما از مسیر اصلی می شود. پس مطمئن شوید هدفتان به اندازه کافی شفاف و مشخص است.

باور داشته باشید همه منابع موفقیت درون خود شماست

شما استعداد و توانمندی های زیادی دارید و همه منابعی که برای موفقیت لازم است در زندگی در اختیار دارید. بسیاری از مردم شکایت می کنند دانش و مهارت کافی ندارند. در حقیقت شما قبلا ابزارهای قوی موفقیت را بدست آورده اید و این ابزار چیزی نیست جز خود شما. انیشتن هنگامی به معروف ترین دانشمند جهان بدل شد که فقط قسمت اندکی از هوش خود را استفاده کرد.

برای موفقیت بایستی بهایی بپردازید

برای رسیدن به موفقیت بایستی بهایی پرداخت. این بها بستگی به این دارد که اهداف شما چقدر بزرگ باشند. آیا می توانید مدت زمانی را که برای تماشای تلویزیون صرف می کنید برای رسیدن به هدفتان فدا کنید یا مایلید هر روز، ساعت ها بخوابید و فعالیتی برای رسیدن به موفقیت انجام ندهید؟

اگر هنوز در منطقه آسایش هستید و مایل نیستید چیزی را فدای کارهای مهم تر کنید، برای موفق شدن به حاشیه امن سکون و ایستایی ضربه ای بزنید

برای یادگیری مشتاق و داوطلب باشید

یادگیری دائمی و بی وقفه کیفیت زندگی شما را بالا می برد. اگر می خواهید رشد کنید باید برای یادگیری مشتاق باشید.

در انجام کارهایتان استمرار و پایداری داشته باشید، آهسته و پیوسته حرکت کنید

بسیاری از مردم شکایت از این دارند که علی رغم فعالیت های زیادی که انجام می دهند، به انچه که می خواهند دست پیدا نمی کنند. بخاطر بسپارید که جاده موفقیت مثل یک صحنه مسابقه نیست. دویدن تنها کافی نیست بلکه باید مثل یک دونده ماراتن پرانرژی و مستمر  گام برداشت و دائما با درک محیط و توانمندیهای خود راهکارهای پخته تر و کامل تری را برای دستیابی به موفقیت خود خلق کرد.

برای رسیدن به هدف دلایل کافی و ضروری پیدا کنید و برای رسیدن به آن تصمیم جدی بگیرید، توانایی فعالیت متعهدانه و مسئولانه را پیدا خواهید کرد. توکل به خدا را در مسیر هدف خود از یاد نبرید.

فرآوری: نوریه نوچمنی

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع: نشریه پیام مشاور

مطالب مرتبط :

حرف نزن ! عمل کن !

فقط آدمهای موفق معتبرند

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.