تبیان، دستیار زندگی
اگر ازدواج یک بالون باشد که قرار است شما آن را به آسمان بفرستید، برای بلند شدن این بالون از زمین باید چند قدم اساسی بردارید. قبل از هر چیز، سلامت بالون را چک کنید...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چاله هایی که قبل از ازدواج پر می شوند


اگر ازدواج یک بالون باشد که قرار است شما آن را به آسمان بفرستید، برای بلند شدن این بالون از زمین باید چند قدم اساسی بردارید. قبل از هر چیز، سلامت بالون را چک کنید، بعد مشعل بالون را روشن کنید، بعد خرت و پرت های داخل آن را بیرون بریزید و در نهایت بندهای بالون را از زمین جدا کنید تا بالون پرواز کند.

چاله هایی که قبل از ازدواج پر می شوند
این 4مرحله اصلی ترین مراحل پرواز دادن یک بالون هستند که در همه شرایط باید به آنها پایبند باشید.

وقتی قرار است بالون ازدواجتان را به هوا بفرستید، مسلما نیاز دارید نگاهی به سرتا پای خودتان بیندازید و چاله هایتان را پر کنید. مطمئنا پیش از هرچیز ذهنتان سراغ مسائل مالی می رود؛ نه! منظورمان از پر کردن چاله ها الزاما با دست پر خواستگاری رفتن و حساب پس انداز پر پول داشتن نیست. همین قدر که بتوانید دست در جیب خودتان کنید و برای گذراندن یک زندگی ساده و با قناعت هزینه کنید، کافیست. اما سالم بودن چادر به خیلی از ویژگی های دیگر مربوط می شود.

هر کار نیمه کاره ای که داشته باشید، یک وصله روی چادر بالون به حساب می آید که بالا رفتن آن را با دردسر مواجه می کند یا حداقل تا رفوی درست و حسابی آن، کمی نگرانتان خواهد کرد. مثل سربازی یا اشتغال. اما مهم تر از این وصله ها، خود شما هستید که باید آمادگی ازدواج را داشته باشید. آمادگی ازدواج داشتن نه به سن است و نه به شرایط زندگی. وقتی به اندازه کافی بالغ شوید که بتوانید درک روشنی از زندگی مشترک پیدا کنید، بدانید در ازدواج به دنبال چه چیزی هستید و چطور باید با یک آدم دیگر از خانواده، فرهنگ و حتی با طرز فکری دیگر زندگی کنید و به نقاط مشترک برسید، آن وقت می توانید بگویید که بلوغ لازم برای ازدواج را کسب کرده اید.

بنابراین، باید برای پرواز دادن بالون ازدواج تان، 5 نقطه از چادر بالون را چک کنید که همان بلوغ های لازم در ازدواج هستند و ترتیب اهمیت آنها دقیقا به همین شکل است.:

بلوغ شخصیتى

بلوغ عاطفى

 بلوغ اجتماعى

بلوغ مالى

و بلوغ جنسى

بلوغ شخصیتى

در بلوغ شخصیتی، شما از بی ثباتی هایی که معمولا در رفتار نوجوان ها دیده می شود فاصله گرفته اید و می دانید در زندگی دنبال چه می گردید. چرا می خواهید ازدواج کنید و دقیقا چه جور اخلاق و عقیده ای دارید. چه انتظاری از همسر آینده تان دارید و چقدر می توانید در مقابل او انعطاف پذیر باشید؟ این ثبات شخصیتی و معیار داشتن برای ازدواج به معنی بلوغ شخصیتی است. کسانی که بلوغ شخصیتی دارند، معمولا در تعریف علایق، سبک زندگی و خواسته های خود مشکلی ندارند و در جلسات خواستگاری خیلی راحت خود را معرفی می کنند و نسبت به خودشان خود آگاهی دارند.

بلوغ عاطفى

در بلوغ عاطفی، شما به ثبات فکر و رفتار در مواقع حساس زندگی رسیده اید. یعنی جایی که عصبانی می شوید، می توانید خشم خود را به شکلی سازنده نشان دهید نه این که مثل دختر/پسر بچه ها سر و صدا راه بیندازید، وسایل را بشکنید، با طرف مقابل گلاویز شوید و... یعنی شما در مواجهه با مشکلات زندگی می توانید آنها را مدیریت کرده و حل مساله کنید و از آن مهم تر، در بحران های عاطفی که مورد هجوم عشق و نفرت قرار می گیرید، می توانید این احساس را کنترل کرده و رفتاری متناسب با عقلتان بروز دهید. در یک کلام احساسات خود و دیگران را می فهمید و آنها را به طور مناسبی مدیریت می کنید. چیزی که روانشناسان از آن به عنوان هوش عاطفی (EQ) یاد می کنند و آن را مکمل IQ می دانند.

بلوغ اجتماعى

در بلوغ اجتماعی، آنچه مهم است این است که شما شغل و مهارت هاى شخصى خاصی داشته باشید. مثلا زبان می دانید، مطالعات خاصی در یک حوزه خاص دارید، هنر و تحصیلات مشخص دارید و برای ادامه دادن یا ندادن آن برنامه ریزی کرده اید، وضعیت سربازی تان مشخص است، مهارتی دارید که اگر از کار بیکار شدید، می توانید با آن گلیم تان را از آب بیرون بکشید و...

چاله هایی که قبل از ازدواج پر می شوند

بلوغ مالى

بلوغ مالی به معنی این نیست که شما میلیاردر باشید! در این نوع بلوغ شما باز هم توانایی و مهارت تامین مالی و مدیریت مالی زندگی را در خود می سنجید. اگر ندانید چقدر درآمد دارید، از کجا در می آورید و کجا خرج می کنید، یعنی مدیریت مالی ندارید. اگر بخش مهمی از درآمدتان صرف دوستانتان می شود یا برای خرید موبایل جدید، اسپرت کردن ماشین تان و... از کفتان می رود، یعنی برای ازدواج مناسب نیستید. شما باید بدانید که چقدر درآمد دارید، کدام یک از این درآمدها صرف هزینه های ماهانه می شود و کدام یک مربوط به پس انداز است؟ چه بخشی از درآمدتان را می توانید برای خورد و خوراک هزینه کنید و چقدر از آن باید صرف لباس شود و چه بخشی به تفریحات اختصاص دارد؟ در یک کلام باید قدرت برنامه ریزی منطقی مالی را داشته باشید.

بلوغ جنسى

بلوغ جنسى شامل رشد فیزیولوژیک شما، شناخت بدن خود و شناخت فرایندهای جنسی است. خیلی از جوان ها، فکر می کنند بلوغ جنسی صرفا دلیلی است که می توانند با آن پا پیش بگذارند و ازدواج کنند. کسی منکر اهمیت ازدواج در برطرف کردن نیازهای جنسی نمی شود اما همانطور که بارها گفته ایم، باز هم تاکید می کنیم که ازدواج فقط برای رفع نیازهای جنسی نیست. در کنار آن باید مسئولیت پذیری، رفع نیازهای عاطفی، حمایت شدن و حمایت کردن و حس خوب خانواده داشتن را در نظر بگیرید و با این فکر جلو بروید که نیازهای جنسی تان را در کنار تامین تمام نیازهای روحی و اجتماعی و عاطفی تان تامین کنید.

فاطمه ایمانی

بخش کلوب ازدواج تبیان


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.