تبیان، دستیار زندگی
افسردگی پس از زایمان در میان زنان بسیار شایع بوده و اتفاق می افتد . 10 تا 20 درصد از مادران پس از زایمان دچار افسردگی می شوند كه ممكن است از 2 هفته تا یكسال به طول بیانجامد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از  زایمان

سوال : همسر من بعد از زایمان دوم دچار افسردگی پس از زایمان شده ، غذا نمی خورد گریه می کند و ... لطفا در این خصوص راهنمایی کنید؟

پاسخ : افسردگی پس از زایمان در میان زنان بسیار شایع بوده و اتفاق می افتد . 10 تا 20 درصد از مادران پس از زایمان دچار افسردگی می شوند كه ممكن است از 2 هفته تا یكسال به طول بیانجامد. احساس شعف از تولد نوزاد خیلی سریع از بین می رود و جای خود را به مسئولیتـهای متـعددی می دهد كه بر عهده والدین است. مراقبت از نوزاد در عین حال كه موجب خرسندی است، ممكن است فشار زیادی بر آنهایی كه بخصوص برای اولین بار مادر شده اند، وارد آورد.

راهکارهای مناسب:

برای این منظور لازم است از او حمایت داشته باشید . سنگینی بار تولد نوزاد را که برای او آزارنده و دشوار است با همکاری خود برایش سبک کنید . گاهی زمینه را برای صحبت کردن او فراهم کنید . کم خونی او را درمان کنید تا تحریک ذیری او کم شود . گاهی فرزندان را نگه داری کنید تا او برای ساعتی به علاقه های خود رسیدگی کند و اضطراب مسئولیت نداشته باشد . شرایط تفریح بیشتر و حضور در فضای سبزو طبیعت را برایش فراهم کنید .به ایشان کمک کنید تا خواب و استراحت کافی داشته باشد .احساس توانمندی را در او زیاد کنید و به او آموزش دهید که افکار غیرمنطقی خود را کم کند .مثلا اگر گریه زیاد نوزاد ر از بی کفایتی خود می داند این امر را طبیعی تلقی کنید و از او بخواهید تا در این باره ذهن خود را آشفته نکند .زمینه معاشرت بیشتر با دوستان و خانواده و تمرین های ورزشی منظم روزانه را برایشان فراهم کنید .تنها کافی است چند دقیقه با دوست خود پیاده روی کند و بعد به مرور زمان میزان فعالیت بدنی خود را افزایش دهد. با این کار از نظر فیزیکی بهبود یافته و خواب شبشان نیز کیفیت بهتری خواهد یافت.

افسردگی را جدی بگیرید اگر علائم افسردگی مثل تغییرات خلقی ، اشتها و خواب بر عملکرد روزانه ایشان تاثیرات زیادی داشته و مختل می کند باید از دارو درمانی استفاده نمود .

تغذیه مناسب:

ارتباط ظریف و اساسی بین جسم و روح وجود دارد. تغذیه مناسب نه تنها به بهبود کیفیت جسم کمک می کند بلکه روح را نیز ارتقا می بخشد. اختصاص بخش اعظمی از تغذیه به میوه ها و سبزیجات تازه و غلات بسیار مفید است. بهتراست مصرف چربی و شیرینی جات را محدود کنید. بعضی مطالعات حاکی از این حقیقت است که اسید چرب امگا 3 و ویتامین B12 به تغییر خلق و خو و رفع افسردگی کمک می کند. ماهی های چربی مثل سالمون، تونا و ماکرل سرشار از اسید چرب امگا 3 می باشد. روغن بزرک(روغن کتان)، آجیل و سبزیجات تیره رنگ نیز منابع غذایی بسیار مفیدی می باشد. غذاهای دریایی و لبنیات کم چرب نیز سرشار از ویتامین B12 می باشد.سروتونین نوعی ماده شیمیایی در مغز است که به ایجاد احساس خوب کمک می کند . کربوهیدارتها(زمانی که به تنهایی و بدون پروتئین مصرف می شوند) سطح سروتونین مغز را افزایش می دهند.

یکی از نکاتی که برای بهبود خلق و خو لازم است رعایت کنید ، محدود کردن میزان مصرف نوشیدنی های کافئین دار می باشد. یکی از بارزترین علائم افسردگی، اضطراب می باشد و مصرف بیش از اندازه کافئین باعث بروز عصبیت، دلهره و اضطراب می شود. محدود کردن موادی مثل قهوه، چای، شکلات و ... می تواند تغییر به سزایی در بهبود خلق و خو داشته باشد.

نور خورشید به اندازه کافی دریافت کنند.

افسردگی را جدی بگیرید اگر علائم افسردگی مثل تغییرات خلقی ، اشتها و خواب بر عملکرد روزانه ایشان تاثیرات زیادی داشته و مختل می کند باید از دارو درمانی استفاده نمود .

مشاور پاسخگو: کهتری

تنظیم: مرکز مشاوره