تبیان، دستیار زندگی
هر گردشگری با هدفی خاص سفر می‌كند؛ یكی برای شناخت بیشتر جهان، دیگری برای كسب تجربه و آن یكی برای آشنا شدن با فرهنگ‌های جدید‌. شما جزو هر یك از این گروه‌ها باشید باید به نكته‌هایی توجه كنید‌.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

توصیه های جدی برای مسافران خارجی


هر گردشگری با هدفی خاص سفر می‌كند؛ یكی برای شناخت بیشتر جهان، دیگری برای كسب تجربه و آن یكی برای آشنا شدن با فرهنگ‌های جدید‌. شما جزو هر یك از این گروه‌ها باشید باید به نكته‌هایی توجه كنید‌.

توصیه های جدی برای مسافران خارجی

-هر وقت سفری در پیش داشتید، سعی كنید اطلاعاتی در مورد فرهنگ مردم و ساكنان مقصد سفرتان به دست آورید‌. این نكته در سفرهای خارجی اهمیت بیشتری دارد‌. به خاطر داشته باشید كه راه و روش زندگی و فرهنگ شما با دیگر مناطق متفاوت و حتی ممكن است در تضاد باشد‌. رفتاری كه برای شما عادی به حساب می‌آید ممكن است در كشور و فرهنگ دیگری توهین‌آمیز محسوب شود‌.

پس شناخت درست فرهنگ مقصد گردشگری برای جلوگیری از سوء تفاهم‌ها ضروری است‌.

برای مثال در تایلند، اشاره كردن به یك شخص، بی‌ادبی محسوب می‌شود‌. در چین، آب دهان انداختن در مراكز عمومی امری عادی است ولی در انگلیس و بسیاری از كشورهای دیگر عملی ناهنجار و غیراخلاقی است‌.

- یكی از راه‌های ساده برای برقراری ارتباط با یك فرهنگ غریبه، یادگیری برخی كلمات ساده مثل سلام، متشكرم و خداحافظ است؛ گاهی همین كلمات معمولی باعث از بین رفتن سوء‌تفاهم‌ها و احساس نزدیكی بیشتر بین شما و مردم دیگر شهر‌ها یا كشورها می‌شود. در ضمن برای كسب اطلاعات عمیق‌تر و یادگیری رسوم محلی، بهترین راه، استفاده از ساكنان محلی به عنوان راهنماست.

- در سفر به لباس پوشیدن خود نیز اهمیت بدهید چون پوشیدن لباس‌های تمیز و مرتب، احترام بیشتر به خود و دیگران است.

فرهنگ چانه‌زنی

در بسیاری از كشورها چانه‌زدن مرسوم است و این كار برای مسافران حتی برای گرفتن مقدار ناچیزی تخفیف نوعی سرگرمی به حساب می‌آید‌. اما این را باید بدانیم كه چانه زدن، جا و محل خاص خود را دارد و نباید به آن به عنوان رقابت بین فروشنده و خریدار نگاه كرد‌. البته رفتار خوش را حتی هنگام چانه زدن فراموش نكنید.

متكدیان

خواهش و تمنای متكدیان و فقیران معمولا شرایط سختی را برای توریست‌ها و مسافران با اخلاق ایجاد می‌كند‌.  دیدن این صحنه كه یك بچه محصل به جای رفتن به مدرسه مجبور است برای درآمد زندگی خود یا خانواده‌اش گدایی كند، خیلی سخت است، ولی در سفرها هرگز پولی به متكدیان ندهید‌. با كمك مالی به این افراد این‌گونه راه درآمد را بین آنها ترویج می‌دهید‌.

اگر قصد كمك دارید بهتر است لوازم ضروری و مورد نیاز مثل غذا، آب و یا وسایل بهداشتی را به آنها بدهید‌. البته در همه جا بهترین راه كمك، سازمان‌های خیریه مردمی است چون با این روش پول شما مستقیما به افراد نیازمند می‌رسد.

حمایت از انجمن‌های محلی

یك گردشگر می‌تواند به جای اسكان در هتل‌های گران قیمت، از امكانات و خانه‌های محلی منطقه استفاده كند‌. همچنین به جای رستوران‌ها و فست فودها می‌تواند غذاهای محلی بخورد‌. با این كار هم با نحوه آشپزی و غذای محلی آنها آشنا می‌شود و هم به اقتصاد رستوران‌های محلی كمك می‌كند‌. برای تهیه سوغاتی هم به جای خرید از لابی هتل‌‌ ‌یا فرودگاه‌‌ ، ‌ از فروشگاه‌های صنایع‌دستی ‌محلی خرید كنید‌.

احترام به قوانین

احترام به قوانین و مقررات محلی یكی از مولفه‌های گردشگر مسوول و بااخلاق است‌. پس قبل از ‌سفرتان با این مقررات آشنا شوید‌.

این كار بسیار ضروری است چون رفتاری كه در كشور شما قانونی است ممكن است در كشوری دیگر مجازات كیفری داشته باشد‌.

توصیه های جدی برای مسافران خارجی

محیط زیست‌

در حین سفر حواستان به محیط زیست باشد و در حفاظت از آن كوشا باشید‌. نكات زیر در حفظ اكوسیستم‌های طبیعی به ما كمك می‌كنند:

همیشه در استفاده از آب و انرژی حداكثر صرفه‌جویی را انجام دهید.

ظروف و وسایلتان را به دور از دریاچه‌ها و نهر‌ها بشویید چون ممكن است صابون یا مواد شوینده‌ مورد استفاده به طبیعت صدمه بزند.

زباله‌ها را در سطل‌های مخصوص بریزید و بهتر است با نحوه بازیافت مواد زاید خصوصا در طبیعت آشنا شوید‌. در ضمن ظروف یا كیسه‌های زاید را با خود به منزل یا هتل نبرید.

هرگز كیسه‌های زباله را كنار سطل مخصوص نگذارید چون حیوانات وحشی آنها را پاره كرده و آشغال‌ها را روی زمین پراكنده می‌كنند‌. بدتر از همه این‌كه شیشه‌ها و قوطی‌های كنسرو به حیوانات صدمه زده و كیسه‌های پلاستیكی باعث خفگی آنها می‌شود.

تمام كشورها قوانین یكسانی راجع به حفاظت و نگهداری از حیوانات ندارند؛ بنابراین در بازدید از باغ وحش‌ها و پارك‌های آبی حواستان جمع باشد.

در طبیعت با دقت و احتیاط حركت كنید، هرگز گیاهان و گل‌ها را نچینید و همیشه از مسیر‌های مشخص و سنگفرش شده حركت كنید.

هنگام رانندگی در جاده و بین خطوط حركت كنید‌. به یاد داشته باشید در شب نور بالا یا صدای بلند بوق خودرو ممكن است باعث ترس و هجوم حیوانات به سمت جاده و وقوع حوادث ناگوار شود‌.

موارد زیر را هم به خاطر داشته باشید

- ‌به صورت غیرقانونی مشغول به كار نشوید چون ممكن است زندانی، جریمه ‌یا برگردانده شوید.

- اغلب كشورها نسبتا راحت ویزای شما را تمدید می‌كنند؛ پس هرگز بیشتر از تاریخ ویزا و به طور غیرقانونی در جایی نمانید‌. اگر ویزای شما معتبر و قانونی نباشد احتمال زندانی، جریمه و برگردانده شدن وجود دارد‌.

- اگر قصد رانندگی در كشور دیگر را دارید قبل از هر چیز راجع به قوانین راهنمایی و رانندگی آنها اطلاعات كسب و اگر به گواهینامه رانندگی بین‌المللی (IDP) احتیاج است برای آن اقدام كنید.

- در پرواز یا هر سفر دیگری هرگز چمدان كسی را برایش حمل نكنید‌. چمدان خود را حمل كنید و مراقب آن باشید.

- در عبور از مرز یا گمرك احتیاط كنید و تعارف كسانی كه قصد كمك دارند حتی اگر در لباس نظامی باشند را رد كنید.

- اگر در عبور از مرز سوار ماشین كسی هستید پیاده شوید و این مسیر را پیاده طی كنید.

-از سیگار كشیدن در مكان‌های عمومی خصوصا در جایی‌كه كودكان حضور دارند بشدت پرهیز كنید.

بخش گردشگری تبیان


برگرفته از جام جم