تبیان، دستیار زندگی
خبرگزاری رویترز در خبری فوری اعلام کرد که پلیس آمریکا دو ایرانی را به اتهام دست داشتن در توطئه بمب‌گذاری در آمریکا بازداشت کرده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ترور سفیر عربستان توسط ایران!


خبرگزاری رویترز در خبری فوری اعلام کرد که پلیس آمریکا دو ایرانی را به اتهام دست داشتن در توطئه بمب‌گذاری در آمریکا بازداشت کرده است.

دولت آمریکا که درپی اعتراضات گسترده مردمی در بیش از هزار شهر، اکنون در بدترین وضعیت خود قرار دارد، در تلاش برای گمراه کردن جهانیان از این تحرکات مردمی به جوسازی علیه ایران روی آورده و در اظهار نظری عجیب مدعی دست داشتن تهران در تلاش برای ترور سفیر عربستان در واشنگتن شد.

رابرت مولر

به گزارش خبرگزاری مهر، اریک هولدر وزیر دادگستری آمریکا شب گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی که شبکه‌های الجزیره و العربیه در اقدامی هماهنگ به پخش مستقیم ادعاهای بی اساس وی علیه ایران پرداختند، مدعی شد واشنگتن تدابیری را برای بازخواست ایران به سبب برنامه ریزی برای ترور سفیر عربستان اتخاذ خواهد کرد.

وی مدعی شد ما دولت ایران را مسئول برنامه‌ریزی برای ترور سفیر عربستان در آمریکا می‌دانیم.

مضحک ترین بخش ادعای این مقام آمریکایی این بود: ما یک ایرانی را دستگیر کرده‌ایم که به دست داشتن ایران در تلاش برای ترور سفیر عربستان در واشنگتن اعتراف کرده است.

وزیر دادگستری آمریکا ادعا کرد متهمان اماکن و مناطقی را که سفیر عربستان در آن تردد می کرد، زیر نظر گرفته بودند

نام متهم منصور ارباب سیار، 56 ساله، اعلام شده که به گفته آقای هولدر، با نیروی قدس سپاه پاسداران در ارتباط بوده است.

این خبر سه شنبه (11 اکتبر) در یک کنفرانس خبری که رابرت مولر، رئیس پلیس فدرال (اف بی آی) در آن حضور داشت اعلام شد.

مقام های آمریکایی علیه یک نفر دیگر به نام غلام شکوری نیز کیفرخواست صادر کرده اند که در ایران زندگی می کند و به باور آنها از مقام های نیروی قدس سپاه پاسداران است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان ادعای کذب طراحی ترور سفیر سعودی در آمریکا را عاری از هرگونه صحت دانست و قویا تکذیب کرد و آن را سناریوسازی بیش ندانست.

اریک هولدر گفت آمریکا در این رابطه دولت ایران را مسوول می داند!.

او همچنین وعده داد که دولتش، کشورهای جهان را از جزئیات تحقیق درباره توطئه ترور سفیر عربستان در واشنگتن آگاه خواهد کرد

ادعای طراحی ترور سفیر سعودی سناریوی ساختگی آمریکا است

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان ادعای کذب طراحی ترور سفیر سعودی در آمریکا را عاری از هرگونه صحت دانست و قویا تکذیب کرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره کل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه، رامین مهمانپرست در واکنش به ادعای واهی و بی اساس مقامات آمریکایی ضمن محکوم کردن هرگونه عملیات تروریستی افزود: این گونه رفتارهای نخ نما که مبتنی بر سیاست های خصمانه و دیرینه محور آمریکایی - صهیونیستی است نمایش مضحکی به شمار می رود که در راستای سناریوسازی های خاص و با اهداف تفرقه افکنانه از سوی دشمنان اسلام و منطقه تعقیب می شود.

وی تصریح کرد: طراحان این قبیل سناریوهای ساختگی هدفی جز ایجاد اختلاف و کمک به خروج رژیم صهیونیستی از انزوای موجود ندارند.

مهمانپرست تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران نظامی مبتنی بر اخلاق و ارزش های اسلامی بوده و همواره نسبت به خطر توطئه دشمنان منطقه هشدار داده است و این قبیل سناریوسازی های تکراری در شرایطی از سوی محور آمریکایی - صهیونیستی مطرح می شود که منطق و سیاست های آمریکا در داخل و در سطح منطقه با یک ناکارآمدی جدی و اعتراض های گسترده داخلی و جهانی مواجه شده است.

سخنگوی وزارت خارجه گفت که روابط جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی مبتنی بر احترام متقابل بوده و طرح چنین ادعای کذبی ره به جایی نبرده و تأثیری در اذهان عمومی بر جای نخواهد گذاشت

 هم چنین ،رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تأکید کرد که آمریکایی‌ها با اتهام‌زنی علیه جمهوری اسلامی ایران قصد دارند که افکار عمومی را از قیام مردمی وال‌استریت منحرف کنند.

مضحک ترین بخش ادعای این مقام آمریکایی این بود: ما یک ایرانی را دستگیر کرده‌ایم که به دست داشتن ایران در تلاش برای ترور سفیر عربستان در واشنگتن اعتراف کرده است

علاءالدین بروجردی نماینده مردم بروجرد و رئیس کمیسیون امنیت ملی  و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس با اشاره به ادعای مقامات آمریکا در مورد طراحی کشورمان برای ترور سفیر عربستان سعودی در آمریکا، گفت: بدون تردید این توطئه جدید آمریکایی - صهیونیستی است تا افکار عمومی را از بحرانی که اوباما در آن گرفتار شده منحرف کند.

وی افزود: امروز آمریکا شاهد قیامی مردمی به نام قیام وال‌استریت است که این قیام سیاست‌های خصمانه دولتمردان این کشور را هدف گرفته است لذا آمریکایی‌ها به دنبال منحرف کردن افکار عمومی از قیام وال‌استریت هستند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران هرگز چنین سیاستی نداشته که بخواهد افرادی را ترور کند بلکه کشورمان خود قربانی تروریست است لذا ادعای مقامات آمریکایی دروغ بزرگی بیش نیست.

بروجردی در پایان این گفت‌وگو طراحی جدید آمریکایی‌ها را شکست خورده عنوان کرد و گفت:‌ که آمریکایی‌ها نمی‌توانند به این شیوه قیام وال‌استریت را منحرف کنند.

فرآوری :یوسف قاضی زاده

بخش سیاست تبیان


منابع: مهر، فارس، بی بی سی