تبیان، دستیار زندگی
این مطلب شما را با چند ماده غذایی که هم تا حدودی به ذائقه بچه‌ها خوش می‌آید و هم مغذی هستند، آشنا می‌کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خوب‌ها و بدهای بوفه مدرسه


این مطلب شما را با چند ماده غذایی که هم تا حدودی به ذائقه بچه‌ها خوش می‌آید و هم مغذی هستند، آشنا می‌کند.

خوب و بد

زنگ تفریح، زمان خوردن میان‌وعده است تا دانش‌آموزان در کلاس بعدی تمرکز کافی داشته باشند. گرسنگی که در پی افت قند ایجاد می‌شود، قدرت یادگیری را کاهش می‌دهد ولی خوردن یک وعده غذایی مختصر می‌تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند اما گاهی در بوفه مدرسه گزینه‌های چندان مناسبی در اختیار دانش‌آموزان قرار نمی‌گیرد.

این مطلب شما را با چند ماده غذایی که هم تا حدودی به ذائقه بچه‌ها خوش می‌آید و هم مغذی هستند، آشنا می‌کند.

چیپسسیب‌زمینی

چیپس از آن خوراکی‌هایی است که به دانش‌آموزان توصیه می‌شود خوردن آن را به حداقل برسانند زیرا هم اسید چرب ترانس بالایی دارد و هم نمک زیادی وارد بدن می‌کند.

پیشنهاد می‌کنیم بچه‌ها به جای آن ظرفی از سیب‌زمینی سرخ‌شده خانگی با خود به مدرسه ببرند زیرا در این صورت هم روغن مصرفی روغن مخصوص سرخ کردن است و هم با افزودن گیاهان معطری مثل آویشن و پودر سیر می‌توان نمک مصرفی را به حداقل رساند.

بیسکویتکیک

احتمال وجود اسیدهای چرب ترانس، شکر اضافی و آکریلامید در بیسکویت زیاد است بنابراین می‌توانید به جای آن یک برش کیک خانگی بسیار خوشمزه به عنوان خوراکی زنگ تفریح به فرزندتان بدهید که هم مواد اولیه مرغوب‌تری دارد و هم تازه‌تر است.

آبمیوهمیوه

آب‌میوه‌های آماده حتی اگر هیچ افزودنی‌ای (حتی شکر هم) نداشته باشند، ویتامین کمی دارند بنابراین چه بهتر که آن‌ها را با میوه‌های تازه و فصل جایگزین کنید.

نوشابهدوغ

نوشابه، گاز و شکر زیادی دارد بنابراین هر لیوان آن انرژی فراوانی را وارد بدن می‌کند بدون آنکه ارزش غذایی داشته باشد. به جای آن نوشیدن یک لیوان دوغ می‌تواند به بهبود وضعیت تغذیه دانش‌آموز کمک کند.

پفکپفیلا

پفک نمک فراوان و ارزش تغذیه‌ای ناچیزی دارد و می‌توان ذرت بوداده را که منبع فیبر و املاح است، جایگزین آن کرد.

آبنباتکاکائو

آب‌نبات‌ها چسبنده هستند و به دندان‌ها می‌چسبند به همین دلیل می‌توانند باعث پوسیده شدن دندان‌ها شوند اما شکلات‌های تلخ به دلیل فلاونوییدهای فراوانی که دارند به بهبود وضعیت تغذیه‌ای کمک می‌کنند.

لواشکخشکبار

آلوچه و انواع ترشک‌ها معمولاً از میوه‌های نامرغوب تهیه می‌شوند ولی مصرف میوه‌های خشک نه تنها فیبر مورد نیاز بدن را تأمین می‌کند بلکه املاح ضروری برای رشد (نظیر آهن و کلسیم) را نیز به بدن می‌رساند. البته می‌توان از آن‌ها همراه مغزها و دانه‌های خام (نظیر بادام، پسته و فندق) برای هر چه مغذی‌تر شدن برنامه‌ غذایی روزانه استفاده کرد.

سوسیس و کالباسساندویچ خانگی

فرآورده‌های گوشتی مانند سوسیس و کالباس مملو از نیترات هستند که در بدن به نیتروزآمین که ترکیبی سرطان‌زاست تبدیل می‌شود بنابراین تهیه ساندویچ مرغ خانگی که البته با چند ورقه پنیر پیتزا طعم‌دار شده است، می‌تواند میان وعده مغذی‌تری باشد.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: سلامتیران

مطالب مرتبط:

نکات تغذیه‌ای برای شروع مدارس

تغذیه در مدارس چگونه باشد؟

میان‌وعده برای همه ضروری است

از این خوشمزه‌ها باید بترسیم

اقلام غذایی غیرمجاز برای عرضه در مدارس

خوراکی زنگ تفریح چه باشد؟

پایگاه تغذیه سالم مدارس

بازگشایی مدارس و تغذیه دانش آموزان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.