تبیان، دستیار زندگی

موج نما

هدف این پروژه ساخت دستگاهی است که قادر به نمایش دادن موج های ایجاد شده بر روی سطح آب می باشد. پس از ساخت این دستگاه، با قرار دادن دو عدد وسیله موج ساز (با زدن ضربه بر روی آب) قادر خواهید بود نحوه پخش موج ها و تداخل آنها را بررسی نمایید. ....
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

موج نما

موج نما

نوع پروژه:  عملی

درجه سختی: متوسط

زمینه: فنی - فیزیک

مقطع تحصیلی: دبیرستان

تعداد جلسات: 1  جلسه

 

شرح یک جمله ای:

هدف این پروژه ساخت دستگاهی است که قادر به نمایش دادن موج های ایجاد شده بر روی سطح آب می باشد. پس از ساخت این دستگاه، با قرار دادن دو عدد وسیله موج ساز (با زدن ضربه بر روی آب) قادر خواهید بود نحوه پخش موج ها و تداخل آنها را بررسی نمایید.

موج نما

خلاصه پروژه:

 

شاید تا به حال دیده باشید با تلنگر زدن به یک لیوان پر از آب موج هایی در آن تشکیل می شود که به مرکز لیوان حرکت کرده و دوباره به سمت دیواره ها بر می گردند و یا شاید هنگام باریدن باران بر روی یک حوض یا استخر دیده باشید که با افتادن قطرات باران بر روی سطح آب موج هایی تولید می شود که با یکدیگر تداخل می کنند. در این پروژه می خواهیم با استفاده از یک ایده ساده موج ها را روی یک صفحه نمایش دهیم و در مورد آن ها بررسی هایی انجام دهیم. شما عزیزان می توانید برای انجام این پروژه در سایت پروژه های دانش آموزی تبیان ثبت نام نمایید و مراحل آن را انجام دهید.

 

موج نما

 

 

مهارت های آموزش داده شده در این پروژه:

آشنایی با موج و انواع آن

بررسی پدیده تداخل

ساخت آکواریوم

آشنایی به ویژگی های موج

شما عزیزان می توانید برای انجام این پروژه به طرح درس های ذیل مراجعه فرمایید:

موج نما، جلسه اول

 بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان

تنظیم : نسرین صادقی