تبیان، دستیار زندگی
در حالی كه مصرف فراوان قرص های شادی، روانگردان یا اكستازی كه با نام علمی دی اكسی آمفتامین (MDAM) باب جدیدی را در آسیب های اجتماعی گشوده است اما مسئولان امر، آماری از میزان واردات و مصرف این داروها ندارند. MDAM از سال 1912 ب...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بی خبری از مصرف قرص های اكستازی


در حالی كه مصرف فراوان قرص های شادی، روانگردان یا اكستازی كه با نام علمی دی اكسی آمفتامین (MDAM) باب جدیدی را در آسیب های اجتماعی گشوده است اما مسئولان امر، آماری از میزان واردات و مصرف این داروها ندارند.

MDAM از سال 1912 به عنوان داروهای افسردگی در جلسات روانكاوی مورد استفاده قرار می گرفت ولی امروزه این داروها با طرح هایی چون «لنگرگاه»، «بنز»، «استار»، «هیولا»، «پروانه قرمز» و «صورت خندان» به شکل كپسول های شفاف و قرص های معمولی در دسترس جوانان قرار می گیرد. در حالی كه مصرف این داروها، عوارض فراوانی دارند ولی تقریباً همه جوانان مصرف كننده از اثرات مخرب آن بی خبر هستند.

بروز آسیب های شدید در بافت كلیه، كبد و نیز فراموشی و عدم تعادل ، از عوارض قرص های اكستازی است كه بسیاری از مراجعه كنندگان به اورژانس ها به آن مبتلا هستند و مسئولان نیروی انتظامی نیز این عوارض را در میان جوانان مصرف كننده مشاهده كرده اند. ولی به گفته سرهنگ روزبهانی آمار دقیق و جامعی در مورد میزان واردات این داروها به كشور و مصرف آنها وجود ندارد. به گفته دكتر مجید ابهری _آسیب شناس _ ، مصرف این داروها 100 تا 150 برابر مضرتر از مصرف هروئین است كه این مسئله، ضعف اطلاع رسانی شفاف درباره اثرات مخرب قرص های شادی آور و فقدان بانك اطلاعاتی آسیب در كشور را مشخص می كند.

لیلا عنایتی، كارشناس مسئول كمیته جوانان در سازمان دفاع از قربانیان خشونت اینگونه می گوید: آمار دقیقی درباره تعداد مصرف كنندگان قرص اكستازی و میزان فروش آنها در محل های عمومی وجود ندارد و بیشتر سازمان های مرتبط با جوانان از بهزیستی گرفته تا قوه قضائیه آمار و ارقام دقیقی در این خصوص ندارند.

البته نشست هایی بین مسئولان و كارشناسان سازمان ملی جوانان، بهزیستی، قوه قضائیه و نیروی انتظامی برگزار شده و قرار است این سازمان ها در سال جاری آمارهای مربوط به مصرف قرص های «اكس»، دختران فراری، جوانان معتاد و سایر آسیب های اجتماعی ارائه كنند. ولی تضمینی در خصوص صحت و سقم این آمارها وجود ندارد. چون مصرف كنندگان قرص های اكستازی یا روانگردان، به طور علنی به مصرف این داروها نمی پردازند كه توانایی شمارش یا آمارگیری در این خصوص را داشته باشیم.

دكتر مجید ابهری درباره آمارهایی در خصوص آسیب های اجتماعی اظهار می دارد: متأسفانه در ایران بانك آمار و اطلاعات آسیب شناسی وجود ندارد و هر كسی براساس ظن و گمان خود و برحسب تقریب و ایده های خودش به انتشار آمار می پردازد.

این استاد دانشگاه اضافه می كند: چون مصرف قرص های روانگردان از سوی خود مصرف كنندگان گزارش نمی شود و جوانان در فضاهای بسته، این قرص ها را مصرف می كنند ، تنها از تعداد بیمارانی كه به دلایلی چون سكته مغزی ، قلبی، مسمومیت، حالت تهوع، درد معده و... به درمانگاه ها و بیمارستان ها مراجعه می كنند می توان به آمارهای دور از واقعیت دست یافت.

اما خبرهای پراكنده از ورود مداوم، آن هم با حجم بالای قرص های شادی آور به كشور حكایت می كنند. آن طور كه ستاد مبارزه با مواد مخدر «ناجا» طی اطلاعیه هایی اظهار داشته است، انواع مختلفی از قرص های اكستازی توسط قاچاقچیان در طرح هایی چون اسكلت، شمشیر، مارك های خارجی ومارمولك های روی قرص ها توزیع می شود.

دكتر فرجاد، آسیب شناس و استاد دانشگاه در گفتگویی می گوید: تعداد مصرف كنندگان قرص های مرگ آفرین روز به روز افزایش می یابد. چون هر هفته به طور متوسط بین 2 تا 4 نفر به دلیل مصرف قرص «اكس» و عوارض جانبی آن چون سكته های مغزی و قلبی، توهم زیاد، عدم تعادل و مسمومیت به درمانگاه ها و بیمارستان ها مراجعه می كنند. در حالی كه این قرص ها را روان شناسان به بیماران روانی و افسرده تجویز می كنند كه البته این داروها نیز با نظارت مستقیم پزشك مصرف می شود. وجود ناخالصی در این داروها و آمفتامین بیش از اندازه در آنها، خطر سكته را افزایش می دهد.

وی به تصادف منجر به مرگ تعدادی از جوانان به خاطر مصرف قرص های «اكس» نیزاشاره می كند .

ح.ز كارشناس آموزش و پرورش به مصرف بیش از حد قرص های اكستازی در مدارس دخترانه اشاره می كند و می گوید: در مدارس مناطق جنوبی، برخی از دختران و پسران به خاطر احساس خودبزرگ بینی به سمت قرص های اكستازی روی آورده اند و چون كمتر امكان شركت در میهمانی ها را دارند، قرص ها را در مدارس مصرف می كنند.

HTTP://WWW.HAMSHAHRI.NET/HAMNEWS/1383/830223/WORLD/SCIEW.HTM

لینک:

اكستاسی ؛ عامل نشاط یا سبب مرگ

اكستاسی شادی جوانی یا مرگ سلامتی

اكستاسی ؛ طاعون خفته عصر ما

کتاب های « روان شناسی » ، « خانواده » و « متفرقه » در فروشگاه اینترنتی تبیان