تبیان، دستیار زندگی
سرمربی راه آهن مصاحبه مفصلی را انجام داده و در خصوص مسائل مختلف صحبت کرده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بغض دایی ترکید


سرمربی راه آهن مصاحبه مفصلی را انجام داده و در خصوص مسائل مختلف صحبت کرده است.


علی دایی
* در كیش به اهدافی كه مدنظر داشتید دست یافتید؟

- اردوی خیلی خوب بود. تمرینات خوبی انجام دادیم و همه چیز از نظر اسكان، تغذیه، رفت و آمد، محل تمرین و كلا عالی بود. از تمام كسانی كه لطف كردند و ما را در برپایی این اردو همراهی كردند تشكر می‌كنم. به ویژه از میرشفیعی مسئول ورزش كیش كه امكانات ورزشی را در اختیار ما گذاشتند و همچنین قره‌خانلو كه هماهنگی‌های لازم را انجام دادند. البته ما دوست داشتیم كه یك بازی تداركاتی هم داشته باشیم اما وقتی لغو شد، یك بازی درون تیمی ترتیب دادیم تا بچه‌ها را محك زده باشیم.

* با میاچ كه صحبت می‌كردیم از اینكه راه‌آهن بیش از 80 درصد گل‌ها را روی اشتباهات فردی دریافت كرده بسیار ناراحت بود. شما هم چنین اعتقادی دارید؟

- ما در كیش جلسه آنالیزی برای بچه‌ها گذاشتیم و گل‌هایی كه خوردیم را به آنها نشان دادیم تا ضعف‌ها را برطرف كنیم. ما با نشان دادن گل‌های خورده به بازیكنان، دنبال مقصر خاصی نبودیم بلكه هدف این بود كه درصد اشتباهات را پایین بیاوریم. آقای میاچ به یك واقعیت اشاره كرده‌اند. ما روی اشتباهات فردی گل‌های زیادی خوردیم و آنها را به بچه‌ها گوشزد كردیم تا این اشتباهات را به حداقل برسانیم و ضریب آن كمتر شود.

* شما در كنفرانس مطبوعاتی بعد از بازی با نفت آبادان گفتید تیم روی اشتباهات فردی گل خورده و مشكل فنی هم دارد اما برخی تصور می‌كنند با این حرف‌ها قصد توجیه كردن داشته‌اید یا اینكه می‌خواهید كادرفنی را از اشتباهات مبرا جلوه دهید؟

- كاری به این ندارم كه چه تصوراتی شده. به هر حال ما روی تیم خودمان اشراف داریم و می‌دانیم كه چند درصد گل‌های خورده روی اشتباهات فردی رقم خورده یا مواردی بوده كه روی آنها كار كرده‌ایم. بنده هم همواره از انتقادی كه سازنده و مفید و منطقی باشد استقبال می‌كنم اما برخی انتقادها جهت‌دار بوده كه لازم باشد بعدها درباره آن صحبت می‌كنم. به عنوان نمونه عنوان شده رویانیان بر چه اساسی می‌خواهد از دایی بهره فنی ببرد وقتی تیم دایی در قعر جدول است. به هر حال تیم ما باخته و نتایج آنطور كه می‌خواستیم و حق ما بوده رقم نخورده و حالا این حرف‌ها هم زده می‌شود اما مگر بنده یا آقای رویانیان حرفی از همكاری فنی زده‌ایم كه این برداشت‌ها می‌شود. مگر من مصاحبه‌ای در این مورد داشته‌ام؟! حالا كه این حرف‌ها زده می‌شود كسی هست از خودش سوال كند كه پرسپولیس چند ملی پوش دارد و راه‌آهن چند ملی پوش؟! پس چرا چنین مقایسه‌‌هایی می‌شود؟! به طور كلی من كاری به این سبك از انتقادها كه منطقی نیست ندارم اما اگر انتقادی سالم، سازنده و مفید باشد نه تنها از آن استقبال می‌كنم بلكه قطعا استفاده هم خواهم كرد. گفتم كه لازم باشد بعدا درباره برخی مسائلی كه اخیرا شاهد آن بودیم حرف خواهم زد.

نمی‌خواهم این نتایج را به بدشانسی ربط دهم اما تیم استحقاق كسب امتیازات بیشتری را داشته است. حتی اگر ایرادی هم از عملكرد فردی یا تیمی بچه‌های تیم داشته باشم آن را در جلسات فنی یا تمرین به خودشان می‌گویم.

* 9 بازی و 8 امتیاز. قطعا از این نتایج راضی نیستید؟

- نمی‌توانم راضی باشم اما واقعیت این است كه ما استحقاق حداقل 14 امتیاز را داشته‌ایم. در بازی مقابل شهرداری تبریز، نفت آبادان، فجرسپاسی از حریفان بهتر بودیم و فرصت‌های گلی كه داشتیم بیشتر بود. حتی در بازی با نفت تهران هم می‌توانستیم برنده میدان باشیم. حقیقت این است كه ما در این بازی‌ها فرصت‌های خوب گلزنی را از دست دادیم و روی اشتباهاتی بعضا غیرقابل انتظار گل خوردیم. به طور كلی ما فرصت بسیار كمی برای آماده سازی تیم داشتیم و تقریبا آخرین تیمی بودیم كه تمرینات آماده سازی را شروع كردیم اما اگر در همین 9 بازی به حق خودمان می‌رسیدیم، وضعیت‌مان در جدول رده بندی خیلی بهتر بود. به هر حال هنوز خیلی به پایان فصل مانده و باید صبر كرد و آن وقت درباره عملكرد بنده و راه‌آهن قضاوت كرد.

* حالا به آینده تیم راه‌آهن تا چه حد امیدوار هستید؟

- صددرصد امیدوارم كه نتایج خیلی بهتری را كسب كنیم. واقعیت این است كه تیم خوب كار می‌كند اما مشكلاتی هم بوده كه سعی در رفع آنها داریم.

* به بدشانسی تیم در این 9 هفته تا چه حد اعتقاد دارید؟

- نمی‌خواهم این نتایج را به بدشانسی ربط دهم اما تیم استحقاق كسب امتیازات بیشتری را داشته است. حتی اگر ایرادی هم از عملكرد فردی یا تیمی بچه‌های تیم داشته باشم آن را در جلسات فنی یا تمرین به خودشان می‌گویم. مسئول فنی تیم بنده هستم و اول و آخر خودم جوابگو خواهم بود. دوست دارم اگر می‌بریم این برد ماحصل زحمات بازیكنان تیم قلمداد شود و اگر باختی هم هست مسوولیت‌اش با من.

دایی
* از اینكه به واسطه نتایج اخیر راه‌آهن عملكرد مربیگری شما به نقد گذاشته شده چه نظری دارید؟

- عملكرد مربیگری بنده مشخص است. اینكه چند سال است مربیگری را تجربه می‌كنم و چه عناوین و نتایجی در این 5 سال با سایپا، پرسپولیس، تیم ملی و حالا هم راه‌آهن كسب كرده‌ام. تنها انتظاری كه دارم این است كه همه چیز منصفانه باشد و اگر انتقادی هم هست از سر منطق و حساب شده باشد نه اینكه به محض اینكه دو، سه بازی را باختیم همه گذشته‌ها فراموش شود. باید دید كه بنده در این 5 سال اگر عناوینی هم كسب كرده‌ام در چه شرایط سخت و دشواری كسب كرده‌ام. علاوه بر این در همین راه‌آهن هم اگر تمرینات تیم دیرهنگام شروع نمی‌شد و ما فرصت كافی برای آماده سازی تیم داشتیم و در یارگیری هم با محدودیت‌هایی مواجه نبودیم، شرایط خیلی فرق می‌كرد ضمن اینكه تاكید می‌كنم در همین 9 هفته هم ما در اكثر بازی‌ها تیم برتر میدان بوده‌ایم و این واقعیتی است كه نمی‌توان منكر آن شد. با این وجود برای زیر ذره‌بین بردن عملكرد ما در راه‌آهن هم وقت زیاد است چون تا آخر فصل كلی بازی مانده. جوجه‌ها را آن وقت باید شمرد. آن‌وقت شما بیا با هم می‌شماریم (می‌خندد).

* سهم اشتباهات داوری را در نتایج اخیر راه‌آهن تا چه اندازه می‌دانید؟

نمی‌خواهم صحبتی كنم تا اینطور تلقی شود كه می‌خواهم نتایج را توجیه كنم. به هر حال در این 9 هفته برنامه نودی هم بوده و مشخص است كه ما از این اشتباهات نفع نبرده‌ایم بلكه در دو، سه بازی ضرر هم كردیم از جمله همین بازی با صنعت نفت كه در برنامه 90 اعلام شد داور پنالتی روی عباسفرد را نگرفته. با این وجود نمی‌خواهم درباره 9 بازی قبلی صحبت كنم چون هر چه بوده گذشته. ما تلاش می‌كنیم تیم را درست كنیم و آن را بكشیم بالا. به هر حال قشنگی فوتبال همین است. می‌بینید كه ما در دو، سه بازی كاملا مستحق برد بودیم اما به آنچه كه شایستگی‌اش را داشتیم نرسیدیم. مثلا چه كسی فكر می‌كرد كه صبای قم در 9 هفته ابتدایی جز تیم‌های بالانشین باشد اما بنده همان روزی كه به صبا باختیم به اطرافیانم گفتم كه این تیم یقه تیم‌های دیگر را هم می‌گیرد یا اینكه چه كسی فكر می‌كرد مس كرمان قعرنشین شود. در مجموع اما بنده می‌دانستم كه تیم راه‌آهن تمریناتش را دیرتر شروع كرده و باید در یك شرایط خاص وارد مسابقات لیگ برتر شویم. با همین شرایط هم پیش‌بینی‌ام این بود كه در 9 هفته اول حداقل 5 پله از این رده‌ای كه در آن قرار گرفته‌ایم بالاتر باشد.

امسال همه تیم‌ها این نوسان و فراز و نشیب را دارند. استقلال هم مقابل تراكتور و ملوان آن تیمی نبود كه در بازی‌های قبلی دیده بودیم.

* حتما می‌دانید بازی‌های سختی را در پیش رو دارید، مثلا در خارج از خانه باید با استقلال، پرسپولیس، مس كرمان، تراكتورسازی و ... به میدان بروید و در خانه هم با سایپا، سپاهان و ... بازی می‌كنید. نگران نیستید؟!

- در لیگ برتر بازی آسان معنی ندارد و همه بازی‌ها سخت است. الان می‌بینید تیم‌هایی كه انتظار آن را ندارید مثل آب خوردن تیم‌های بالای جدول را می‌برند. فوتبال همین است. ما هم سعی می‌كنیم علاوه بر اشكالات فنی روی مسائل روحی- روانی بچه‌ها هم كار كنیم تا از بازی‌های سخت برد‌های سه امتیازی بسازند.

* این هفته به مصاف استقلال می‌روید. بازی سختی است. مگرنه؟

- بله واقعا بازی سختی خواهد بود. هم برای ما و هم برای استقلال، چرا كه راه‌آهن هم با انگیزه‌های خاص خود به مصاف استقلال می‌رود. مطمئن باشید ما در این دیدار حریف دست و پا بسته‌ای برای استقلال نخواهیم بود و تلاش می‌كنیم كه نتیجه خوبی كسب كنیم.

* استقلال را چطور می‌بینید. به نظر می‌رسد این تیم در نتیجه‌گیری نوساناتی دارد؟

- امسال همه تیم‌ها این نوسان و فراز و نشیب را دارند. استقلال هم مقابل تراكتور و ملوان آن تیمی نبود كه در بازی‌های قبلی دیده بودیم. در مجموع راجع به تیم‌های مقابل زیاد صحبت نمی‌كنم اما باید بگویم استقلال به واسطه پرطرفدار بودن و با سابقه بودن تیمی مردمی و قابل احترام است كه امسال به جز یكی، دو بازی در اكثر بازی‌ها مستحق برد بوده و مطمئنا كار ما مقابل چنین تیمی سخت خواهد بود.

علی دایی
* اما استقلال بعد از بازی با ملوان به واسطه مشكلات مالی و سایر اتفاقات به وجود آمده به كانون حاشیه‌ها تبدیل شده. از چنین اتفاقی خوشحال هستید؟

- اصلا و ابدا. بنده اصلا كاری به این جور مسائل و اتفاقات دیگر تیم‌ها ندارم و اگر بتوانم پاسخگوی سوالات مربوط به تیم خودم باشم كار بزرگی كرده‌ام. ان‌شاء‌الله كه پرسپولیس و استقلال به عنوان تیم‌هایی پرطرفدار و  مردمی روز به روز موفق‌تر باشند و حاشیه‌های آنها كمتر شود. هر قدر هم كه این تیم‌ها موفق باشند هم مردم خوشحال می‌شوند و هم فوتبال ما منتفع می‌شود. علاوه بر این در تیم‌های بزرگی مثل پرسپولیس و استقلال حاشیه همیشه هست. حالا گاهی كمتر و گاهی بیشتر اما شك نكنید بروز مشكل و حاشیه برای استقلال و پرسپولیس بنده و امثال بنده را اصلا و ابدا خوشحال نمی‌كند. حتی اگر در آستانه بازی با تیم راه‌آهن باشند.

* درباره عدم حضور در نشست همه اندیشی كارلوس كیروش با مربیان لیگ برتری هم صحبت می‌كنید.

- مطمئنا دلیل غیبت بنده برپایی اردوی تیم راه‌آهن در كیش بود.

* یعنی اگر اردو نداشتید به این جلسه می‌رفتید؟

- قطعا اما وقتی در كیش و بالای سر تیم هستم كه نمی‌توانم بروم.

* به طور كلی فكر می‌كنید اینطور نشست‌ها فایده‌ای هم دارد؟!

- بنده چون در چنین جلساتی شركت نكرده‌ام نمی‌دانم راجع به چه مسائلی صحبت می‌شود. بنابراین وقتی در جلسه نبوده‌ام نمی‌توانم راجع به مفید بودن یا غیر مفید بودن آن صحبت كنم.

* در شرایطی كه در دو فصل اخیر همواره بازیكنانی از راه‌آهن به تیم ملی دعوت شده‌اند در فصل جاری بازیكنی از راه‌آهن به هیچ یك از اردوها دعوت نشده، چه نظری در این باره دارید؟

- به موقع در این باره صحبت می‌كنم.

* چطور؟! به هر حال در فصل جاری كوئیروش یك بار هم بازیهای راه‌آهن را از نزدیك ندیده و از جمع دستیارانش هم فقط یك بار یكی از آنها تماشاگر بازی شاگردان شما بود.

- مقصر خودمان هستیم كه نماینده‌ای در تیم ملی نداریم چون وقتی تیم نتیجه نمی‌گیرد نمی‌شود بگویی چرا این همه بازیكن به تیم ملی دعوت می‌شود اما بازیكنان راه‌آهن دعوت نمی‌شوند یا كسی برای تماشای بازی‌های تیم به استادیوم ما نیامده.

ما باید در آستانه بازی با بحرین حمایت همه جانبه‌ای از سرمربی و بازیكنان تیم ملی داشته باشیم. بنده هم مهاجم تیم ملی بوده‌ام و هم سرمربی تیم ملی و می‌دانم كه این حمایت‌ها چه تاثیر خوبی خواهد داشت. بنابراین معنا ندارد كه حالا چون تیم ملی گل اول را دیر زده علی دایی تشویق شود

* اما راه‌آهن فصل گذشته هم جزو تیم‌های بالانشین جدول نبود، از طرفی واقعیت این است كه كوئیروش 90 درصد بازی‌های خانگی پرسپولیس و استقلال را با حضور در ورزشگاه آزادی تماشا می‌كند.

- خواهش می‌كنم انتقاد نكنید. الان وقت حمایت از تیم ملی و آقای كوئیروش است.

* كوئیروش گفته مربیان لیگ برتری بازیكنان شایسته تیم خود را به ما معرفی كنند تا آنها را زیر نظر بگیریم. شما در این باره اقدام می‌كنید؟

- وقتی تیم نتیجه بگیرد خیلی كارها می‌شود كرد اما وقتی تیم نتیجه نگرفته اگر حرفی هم بزنیم اثر چندانی ندارد.

* در ادامه سریال تشویق‌های مكرر شما در استادیوم‌های ورزشی مردم در بازی با فلسطین هم نام شما را فریاد زده‌اند. نظر خاصی در این باره دارید؟

- ضمن احترام به مردم حقیقتا معنا و مفهوم این تشویق‌ها را نمی‌دانم. چه معنایی دارد وقتی تیم ملی كشور عزیزمان با یك تیم خارجی بازی دارد من تشویق شوم؟! می‌توانید بگویید چرا؟! آیا تشویق بنده كمكی هم به تیم ملی می‌كند؟

* ظاهرا چون تیم ملی مقابل تیمی مثل فلسطین تا دقیقه 44 گلی وارد دروازه حریف نكرده مردم شما را تشویق كرده‌اند و اتفاقا یك دقیقه بعد هم تیم ملی گل اول را زده!

- با این وجود هم تشویق بنده نمی‌تواند گره‌ای از مشكلات را باز كند. تیم ملی كه در این بازی 7 گل زده و مهاجمان سرحالی هم دارد. ما باید در آستانه بازی با بحرین حمایت همه جانبه‌ای از سرمربی و بازیكنان تیم ملی داشته باشیم. بنده هم مهاجم تیم ملی بوده‌ام و هم سرمربی تیم ملی و می‌دانم كه این حمایت‌ها چه تاثیر خوبی خواهد داشت. بنابراین معنا ندارد كه حالا چون تیم ملی گل اول را دیر زده علی دایی تشویق شود. بنده چون صلاح تیم ملی را می‌خواهم این حرف را صادقانه و از ته دل می‌زنم. خدا شاهده وقتی می‌شنوم كه در بازی تیم ملی والیبال هم من را تشویق كرده‌اند ناراحت می‌شوم. آخر بازی والیبال چه ربطی دارد به من؟

علی دایی
* به هر حال به واسطه برخی اتفاقات فصل گذشته و از آنجا كه یكسری حرف‌ها زدید به نماد اعتراض تبدیل شده‌اید و حالا مردم در بازی‌های ورزشی به محض اینكه یك ناكامی رقم می‌خورد شما را تشویق می‌كنند. حتی در بازی‌های كانوپولو ؟!

- نماد اعتراض علاقه‌مندان به ورزش من نباید باشم، این را قبلا هم گفته‌ام و اصلا از بابت این اتفاقات خرسند نیستم. به قول شما بنده را در بازی والیبال و كانوپولو هم تشویق می‌كنند یا مثلا یك تیم فوتبال لیگ برتری نتیجه نمی‌گیرد و هواداران آن برای اینكه اعتراض خود را نشان دهند علی دایی را تشویق می‌كنند و بنده دوست ندارم كه نماد اعتراض باشم. همین!

* جالب است. در این فوتبال سال‌هاست كه می‌بینیم و می‌شنویم خیلی‌ها هزینه می‌كنند تا تشویق شوند اما علی دایی می‌گوید من را تشویق نكنید.

- اول فصل هواداران پرسپولیس من را تشویق می‌كردند. دیدید كه چقدر مصاحبه كردم كه خواهشا بنده را تشویق نكنید چون پرسپولیس برای نتیجه گرفتن و موفق بودن نیاز به آرامش دارد و تشویق بنده كه با راه‌آهن قرارداد دارم به نفع پرسپولیس نخواهد بود. حالا هم می‌گویم وقتی ماشااله والیبال ایران به این خوبی حریفان را می‌برد و با اقتدار هم می‌برد چه دلیلی دارد علی دایی تشویق شود؟ بنده در خلال بازی‌های قهرمانی آسیا بازی‌های تیم ملی والیبال را از تلویزیون می‌دیدم و یا از رادیو تعقیب می‌كردم و باعث افتخارم بوده كه والیبال ایران قهرمان آسیا شده و با اقتدار هم قهرمان شده. حیف نیست به جای بازیكنانی كه چند ماه در اردوها و با تمام وجود در بازی‌ها زحمت كشیدند علی دایی تشویق شود.

اغلب مصاحبه‌هایم درباره پرسپولیس این بوده كه خواهشا هواداران بنده را تشویق نكنند تا پرسپولیس آرامش داشته باشد. حالا هم نمی‌خواهم حرفی بزنم جز اینكه این تیم موفق باشد و حالا كه با 80 درصد اعضای فصل گذشته تیم تسویه حساب شده حق و حقوق فصل گذشته‌ ما هم پرداخت شود

* و سوال آخر. برخی می‌گویند چرا علی دایی تا این حد درباره مسائل مربوط به پرسپولیس مصاحبه می‌كند.

- در این باره باید چند موضوع را شفاف بگویم. اولا اینكه برخی مصاحبه‌هایم علتی  داشته و علت این بوده كه برخی پای من را وسط كشیده‌اند. مثلا چرا وقتی پرسپولیس در دربی می‌بازد پای من را وسط می‌كشند یا چرا وقتی پرسپولیس مقابل تیمی نتیجه نمی‌گیرد نتایج فصل قبل پرسپولیس مقابل آن تیم را به رخ می‌كشند و مواردی دیگر از این قبیل.

علاوه بر اینها شما در تمام كنفرانس‌های مطبوعاتی بنده می‌بینید كه محال است در كنفرانسی شركت كنم و خبرنگاری درباره پرسپولیس از من سوال نپرسد. هر هفته هم یك سوال جدید و یك موضوع جدید. بنده تا به امروز ده‌ها بار وقتی درباره پرسپولیس سوال شده گفته‌ام درباره پرسپولیس مصاحبه نمی‌كنم. الان هم می‌بینید كه دو، سه  هفته است درباره پرسپولیس كلامی حرف نزده‌ام اما می‌دانم پس فردا كه كنفرانس مطبوعاتی بازی راه‌آهن و استقلال و دیگر تیم‌ها  برسد باز هم از من درباره پرسپولیس سوال می‌شود.

اگر جواب ندهم كسی توجه نمی‌كند اما اگر به واسطه اصرار خبرنگاران و برخی مسائل دیگر مصاحبه كنم می‌گویند چرا. بنده از اول فصل هم تمایلی به مصاحبه درباره پرسپولیس نداشتم و اگر چشمداشتی به نیمكت پرسپولیس داشتم با راه‌آهن قرارداد دوساله امضا نمی‌كردم. علاوه بر این اغلب مصاحبه‌هایم درباره پرسپولیس این بوده كه خواهشا هواداران بنده را تشویق نكنند تا پرسپولیس آرامش داشته باشد. حالا هم نمی‌خواهم حرفی بزنم جز اینكه این تیم موفق باشد و حالا كه با 80 درصد اعضای فصل گذشته تیم تسویه حساب شده حق و حقوق فصل گذشته‌ ما هم پرداخت شود. تاکنون 50 درصد از حق و حقوق فصل گذشته‌ام پرداخت شده. طبق قرارداد هم می‌بایست پاداش قهرمانی پرداخت شود كه نشده. فكر كنم بالغ بر 350 میلیون تومان از پرسپولیس طلب داشته باشم كه امیدوارم در این یكی، دو هفته اقدام شود تا بنده هم طبق قرارداد به حق و حقوقم برسم. همین.

بخش ورزشی تبیان

منبع: سایت راه آهن