تبیان، دستیار زندگی
روز سه شنبه قرار است یک بازی فوتبال در تهران برگزار شود که فضای آن با دیگر بازی‌ها متفاوت است. اتهاماتی که در چند ماه اخیر از سوی اتحادیه عرب، شورای همکاری خلیج فارس و ایالات متحده در مورد دخالت ایران در امور داخلی بحرین مطرح شد، موجب شده است که روابط ورز
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تدابیر شدید امنیتی برای بحرین


امروز قرار است یک بازی فوتبال در تهران برگزار شود که فضای آن با دیگر بازی‌ها متفاوت است. اتهاماتی که در چند ماه اخیر از سوی اتحادیه عرب، شورای همکاری خلیج فارس و ایالات متحده در مورد دخالت ایران در امور داخلی بحرین مطرح شد، موجب شده است که روابط ورزشی دو کشور نیز تحت تاثیر قرار گیرد.


حمایت از تیم ملی ایران

به دنبال آغاز بهار عرب در منطقه و خیزش‌های مردمی ، تحولاتی چشمگیر در برخی کشور‌های منطقه اتفاق افتاد. در این بین بحرین نیز از قاعده مستثنی نبود و اقلیت شیعه این کشور اعتراضاتی را علیه حکومت سنی مطرح کردند. اما این اعتراضات بیش از هر کشور دیگری مورد توجه ایران قرار گرفت و موجب شد عربستان و دیگر کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج فارس به تهران اتهام دخالت در امور داخلی بحرین را بزنند. اکنون با گذشت چند ماه از اوج این اتهام‌زنی‌ها قرار است تیم‌های فوتبال ایران و بحرین در تهران مقابل یکدیگر قرار گیرند.

اما این یک رقابت ساده فوتبال نیست و به طور روشن سیاست در آن دخیل است. به گزارش گلف نیوز فوتبالیست‌هایی که قرار است در مقابل تیم ایران بازی کنند با محافظانی کارآزموده از وزارت کشور بحرین به ایران آمده‌اند که در حین بازی نیز مسئولیت حفاظت از آنها را بر عهده خواهند داشت و در هر رفت و آمدی اسکورت پلیس همراه آنها خواهد بود. بر اساس این گزارش مسئولیت تیم ویژه محافظان تامین امنیت همه جانبه فوتبالیست‌ها خواهد بود. این در حالی است که تمرین تیم ملی فوتبال بحرین در تهران در واقع در میان انبوهی از محافظان انجام شده است که یک حلقه محافظتی برای تمرین تیم تشکیل داده بودند.

این یک رقابت ساده فوتبال نیست و به طور روشن سیاست در آن دخیل است. از سوی دیگر مقامات این تیم امنیتی محافظتی اعلام کرده اند که کار خود را بسیار جدی انجام خواهند داد و در صورت احساس خطر به سرعت فوتبالیست‌ها را در هر جا که باشند به مکانی امن انتقال خواهند داد

از سوی دیگر مقامات این تیم امنیتی محافظتی اعلام کرده اند که کار خود را بسیار جدی انجام خواهند داد و در صورت احساس خطر به سرعت فوتبالیست‌ها را در هر جا که باشند به مکانی امن انتقال خواهند داد. گفتنی است تیم امنیتی بحرین امروز با حیدر خان اکبر، مسئول امور امنیتی فیفا از مالزی که به تهران آمده تا ساختار امنیتی بازی را زیر نظر داشته باشد، ملاقات خواهد کرد.

بحرینی ها هم که دنبال بهانه می گردند ، با اعتراض به فیفا و دعوت از سفرای کشورهای عربی ادعا دارند ایرانی ها سیاست را به میدان مسابقه فوتبال می کشانند. آنها اتفاقات بازی های استقلال و پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا با تیم های عربستانی را دستاویز قرار داده اند و سعی در این دارند با چنین بهانه ای فیفا را وادار به در نظر گرفتن محرمیتی سنگین برای ایران کنند

فیفا به دنبال بهانه در بازی با بحرین

ترس از اتفاقات غیرمترقبه سیاسی به دغدغه اول مسئولان فدراسیون فوتبال در آستانه بازی با بحرین در تهران بدل شده است. مسابقه ای که دو روز دیگر در تهران برگزار می شود و مسئولان بحرینی که می دانند تیم شان شانسی برای تقابل در زمین برابر تیم ملی ما ندارد با اصرار فیفا را وادار کردند تا نماینده ای امنیتی برای این بازی انتخاب کند. نماینده ای که تنها در ورزشگاه می نشیند و وظیفه دارد رفتار هواداران ایرانی را رصد کند. مدت هاست که مردم ایران به دلیل جنایات رژیم آل خلیفه در بحرین علیه شیعیان فارسی تبار بحرینی به تنگ آمده اند و هر بار انزجار خود را در نمازهای سیاسی ، عبادی جمعه یا مناسبت های مذهبی به صورت دسته جمعی به این کشتارها نشان می دهند . بحرینی ها هم که دنبال بهانه می گردند ، با اعتراض به فیفا و دعوت از سفرای کشورهای عربی ادعا دارند ایرانی ها سیاست را به میدان مسابقه فوتبال می کشانند. آنها اتفاقات بازی های استقلال و پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا با تیم های عربستانی را دستاویز قرار داده اند و سعی در این دارند با چنین بهانه ای فیفا را وادار به در نظر گرفتن محرمیتی سنگین برای ایران کنند. محرومیتی که می تواند حتی برابر با حذف ایران از بازی های انتخابی جام جهانی باشد.

به همین دلیل است که مسئولان فدراسیون فوتبال از ترابیان گرفته تا نبی و دیگران مدام هشادر می دهند و از طرفداران خوب فوتبال کشورمان می خواهند تنها تیم ملی فوتبال مان را تشویق کنند.

فرآوری: حسین محمدی

بخش ورزشی تبیان


منبع: خبرآنلاین