تبیان، دستیار زندگی
این کاملا طبیعی است که وقتی دختر و پسری با یکدیگر عقد می کنند به هم علاقه پیدا کرده و مایلند همدیگر را بیشتر ببینند.امااگر دختر و پسر در ملاقات هایشان ناشیانه عمل کنندباعث بروز مشکلاتی می شوند که جایگاه هر کدام از آنها را تضعیف می کند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قاعده ای برای ملاقات های دوران عقد


این کاملا طبیعی است که وقتی دختر و پسری با یکدیگر عقد می کنند به هم علاقه پیدا کرده و مایلند همدیگر را بیشتر ببینند. اما واقعیت این است که اگر دختر و پسر در ملاقات هایشان ناشیانه عمل کنند، زیاده روی کنند یا حتی حد و مرزی برای آن نگذارند، باعث بروز مشکلاتی می شوند که جایگاه هر کدام از آنها را تضعیف می کند. تا جایی که حتی گاهی این مشکلات بعد از دوران عقد هم ادامه پیدا می کند و زندگی مشترک را تحت تاثیر قرار می دهد.

قاعده ای برای ملاقات های دوران عقد
این مشکلات بیشتر حول و حوش مسائل خانوادگی، انتظارات خانواده ها و برداشت هایشان از عروس و داماد آینده است.

بنابراین به نظر می رسد که رعایت برخی نکات در این دوران می تواند سلامت ملاقات ها را تضمین کند:

تلاش کنید که در ابتدا برای وقت های ملاقات تان به توافق برسید. مثلاً پسر می تواند از همسر خود سوال کند که: «نظر خانواده شما در خصوص زمان و دفعات ملاقات هایمان چیست؟» و دختر هم بعد از کسب نظر خانواده خود و توافق با آنها، نظرشان را به پسر اعلام کند و در نهایت به یک توافق دو جانبه برسند. وجود چنین توافقی محاسن بسیاری دارد:

- از آنجا که خانواده عروس از زمان حضور داماد در خانه خود آگاه هستند به راحتی می توانند مقدمات لازم برای پذیرایی و استقبال از او را فراهم کنند. این امر بسیار متفاوت است با وضعی که داماد وارد خانه همسرش شود در حالیکه هیچ کس آمادگی ملاقات و پذیرش او را ندارد.  در این حالت ممکن است داماد فکر کند که خانواده همسرش علاقه ای به او ندارند. تکرار این امر نیز موجب بروز دید منفی داماد نسبت به همسر و خانواده اش می شود.

- حفظ احترام متقابل نیز حاصل توافق در وقت ملاقات است. وقتی اعضای خانواده مطلع باشند که قرار است میهمانی به خانه آنها بیاید شرایط را بهتر برای پذیرش و پذیرایی از او فراهم می کنند. آنها در این صورت انتظار ورود مهمان را دارند و داماد شبیه یک مهمان ناخوانده، مزاحم یا وقت نشناس به نظر نمی رسد.

- به دلیل نظم حاکم بر این گونه ملاقات ها دختر و پسر از آرامش روانی بیشتری برخوردار هستند. لذت انتظار را بهتر درک می کنند و در مدت زمانی که بین دو ملاقات وجود دارد، می توانند خود را برای دیدار بعدی و پرسیدن سوالاتی که در ذهنشان پدید می آید آماده کنند و در واقع برای شناخت بیشتر همدیگر طبق یک برنامه از پیش تعیین شده جلو بروند و به اندازه کافی فرصت تحلیل کردن همدیگر را داشته باشند.

-در فاصله های ایجاد شده، دختر خود را برای دیدار داماد آماده می کند و بدین ترتیب برای همسر خود جذابیت بیشتری خواهد داشت و این باعث رضایتمندی آنها از ملاقات با یکدیگر می شود.

قاعده ای برای ملاقات های دوران عقد

- داشتن تصور بهتر از یکدیگر نیز حاصل ملاقات های مورد توافق است. وقتی داماد با نظم و ترتیب به دیدار همسرش می رود، خانواده عروس از او ارزیابی بهتری خواهند داشت و او را فردی پای بند به قاعده و نظم می دانند و این خود عاملی بازدارنده از قضاوت های ناصحیح درباره داماد است.

-ملاقات های مبتنی بر توافق زمینه ساز توافق های دیگر در سایر مسائل زندگی آینده آنها خواهد بود. زیرا مشورت کردن با یکدیگر و به توافق رسیدن عامل مهمی در موفقیت زندگی مشترک است.

تذکر: توصیه برای داشتن توافق و برنامه جهت دیدار و ملاقات در دوران عقد، به معنای این نیست که در هنگام ضرورت، زوجین نتوانند به دیدار یکدیگر بروند یا این قدر این چهارچوب را سفت و سخت نگه دارند که احساسات و عواطف شان نادیده گرفته شود. این نکته برای آن است که تلاش شود غالب ملاقات ها براساس برنامه و توافق قبلی باشد وگرنه همیشه امکان تغییر دادن در برنامه و برنامه ریزی یک ملاقات پیش بینی نشده وجود دارد.

فرآوری: اکرم اشرفی نژاد

بخش کلوب ازدواج تبیان


برگرفته از:

راهنمای دوران عقد، شهره فتوگرافی

بررسی دوران عقد، محسن ایمانی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.