تبیان، دستیار زندگی
حجامت می‌تواند بین انرژی هایی که در بدن است تعادل ایجاد کند و اثرات کوتاه مدت و بلند مدت دارد اما معمولاً اثرات آن در دراز مدت مشاهده می‌شود، روزهای ۱۲ تا ۱۵ قمری برای انجام حجامت توصیه شده...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حجامت از دید یک محقق طب اسلامی

نقش حجامت در تقویت سیستم ایمنی بدن

یک متخصص داخلی گفت: حجامت می‌تواند بین انرژی هایی که در بدن است تعادل ایجاد کند و اثرات کوتاه مدت و بلند مدت دارد اما معمولاً اثرات آن در دراز مدت مشاهده می‌شود، روزهای 12 تا 15 قمری برای انجام حجامت توصیه شده به جز دی ماه که انجام حجامت در آن ممنوع شده است.

به گزارش فارس ، حجامت به دو صورت خشک و تر انجام می‌شود و حجامت خشک در اصلاح همان بادکش‌گذاری است همچنین نوع تر حجامت همراه با خون‌گیری است که حداقل 10 تا 200 سی سی خون از بدن گرفته می‌شود.

در کتاب ”طب‌الرضا”‌ آمده است که «حجامت را بر اساس ”سن، روز”‌ می‌توان انجام داد یعنی اینکه یک فرد 20 ساله می‌تواند هر 20 روز یک بار حجامت را انجام دهد» ولی بهترین زمان حجامت اردیبهشت ماه است. ائمه اطهار(ع) توصیه می‌کردند که حداقل سالانه 6 بار و حداکثر 18 بار حجامت انجام شود.

سید‌علی ابوالحبیب متخصص داخلی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبری فارس «توانا»، اظهار می‌دارد: حجامت یک روش پزشکی توصیه شده از جانب خداوند است و در آسمان هفتم در شب معراج به پیامبر(ص) توصیه شد که حجامت را انجام دهد.

*حجامت موجب صحت بدن می‌شود

””””””””””””””””””””””””””””

به گفته وی، حجامت تخلیه خون است؛ با انجام حجامت مقداری از خون را می‌گیرند و از بدن خارج می‌کنند و انرژی‌های مؤثر در کارکرد بدن را تنظیم می‌کنند که موجب بروز آرامش اعصاب می‌شود. به فرموده امام رضا (ع) انجام حجامت باعث زیاد شدن عقل می‌شود و حجامت به عنوان یک روش درمانی مفید نام برده شده است.

این محقق طب اسلامی می‌گوید: حجامت موجب صحت بدن می‌شود و می‌تواند نزله‌های بدن را به حال تعادل برساند و طبع بدن را متعادل کند. حجامت دارای طبع سرد و تر است و به افرادی که دارای مزاجی گرم و سرد هستند، توصیه می‌شود که حجامت انجام دهند چرا که باعث خنک شدن بدن آنها می‌شود.

ابوالحبیب اضافه می‌کند: حجامت دارای دو دسته اثرات درازمدت و کوتاه مدت است. اثرات کوتاه مدت آن باعث پاکسازی سطوح بدن می‌شود و اثرات دراز مدت آن، بدن را از سطح یا عمق پاکسازی می‌کند و تمام اخلاط را می‌تواند پاکسازی کند و افرادی که دارای خلط دم و سودا و صفرا هستند، حجامت برای آنها مفید است.

*حجامت تمام اخلاط بدن را تنظیم می‌کند

””””””””””””””””””””””””””””””””””

وی می‌افزاید:

حجامت در فصل بهار اثر بیشتری دارد به دلیل اینکه در فصل بهار اخلاط بدن تهییج و تحریک می‌شود و به عبارتی دیگر اخلاط در درون بدن از خانه و لانه خود خارج شده و به بیرون کشیده می‌شود. فصل بهار خود به خود اخلاط را زیر و رو می‌کند و حجامت می‌تواند همه اینها را پاکسازی کند. انجام حجامت در فصل بهار بهتر از سایر فصل‌هاست

این محقق طب اسلامی بیان می‌دارد: انجام حجامت و تعداد دفعات انجام آن بستگی به مزاج افراد دارد، افرادی که دارای مزاجی گرم هستند از فرمول سن‌روز یعنی به میزان سن فرد می‌توان حجامت انجام داد. یعنی یک فرد 20 ساله می‌تواند هر 20 روز یک بار حجامت کند و یک فرد 30 ساله می‌تواند هر 30 روز یک بار حجامت کند.

ابوالحبیب می‌گوید: این قانون برای صفراویان نیز مفید است اما اشخاصی که دارای طبع سرد هستند مانند بلغمی‌ها و سوداوی‌ها می‌توانند در سال 3 نوبت حجامت کنند. یک نوبت در اردیبهشت، یک نوبت در آخر خرداد و یک نوبت در اواسط پاییز می‌توانند آن را انجام دهند.

وی بیان می‌دارد: بهترین روزهای انتخابی برای حجامت در طول ماه، روزهای دوازدهم تا پانزدهم قمری به جز دی ماه که انجام حجامت در آن ماه ممنوع اعلام شده است و روزهای دوازدهم، هفدهم، نوزدهم، بیست و یکم و بیست و سوم هر ماه قمری بهترین زمان برای انجام حجامت است.

این محقق طب اسلامی اضافه می‌کند: به عبارتی دیگر روزهای فرد ماه‌های قمری روزهای مناسبی برای انجام حجامت است. زمان انجام حجامت در طول شبانه‌روز از اهمیت زیادی برخوردار است و بهترین ساعات، مربوط به طلوع و غروب آفتاب است.

*بادکش حرارت بدن را بالا می‌برد

””””””””””””””””””””””””””

ابوالحبیب می‌گوید: 2 نوع حجامت خشک (بادکش) و حجامت تر (خراش) داریم که در حجامت تر خون‌گیری انجام می‌شود. البته هر کدام از این حجامت‌ها دارای خواص خاصی است. حجامت خشک یا بادکش حرارت بدن را بالا می‌رود که برای افراد سردمزاج مفید است و حجامت تر برای افراد گرم‌مزاج مفید است که حرارت بدن را کاهش می‌دهد.

وی معتقد است: زمانی که یک لیوان برای حجامت بر بدن فرد گذاشته می‌شود واکنش‌های شیمیایی خاصی اتفاق می‌افتد و آنزیمی در زیر لیوان تولید می‌شود که این آنزیم در سراسر بدن پخش می‌شود و از غلیظ شدن خون، سکته مغزی و قلبی پیشگیری می‌کند.

این محقق طب اسلامی تصریح می‌کند: حجامت دفاع ایمنی بدن را افزایش می دهد. در واقع می‌توان گفت که بادکش‌ها باعث افزایش دفاع ایمنی بدن می‌شود. از نظر اطباع طب سوزنی انجام حجامت یا حتی بادکش می‌تواند مدار‌های انرژی و چاکراه‌های مربوط به انرژی را تحریک و تنظیم کند.

*بادکش خون را در سراسر بدن به جریان در می‌آورد

””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””

ابوالحبیب می‌افزاید: حجامت می‌تواند بین انرژی‌هایی که در بدن است، تعادل ایجاد کند و سیستم گردش خون را به حرکت در می‌آورد و افرادی که کم‌خون هستند، می‌توانند در نقاط مختلف بدن بادکش انجام دهند به دلیل اینکه باعث می‌شود خون در سراسر بدن به حرکت در آید.

وی ادامه می دهد: حجامت از خستگی قلب پیشگیری می‌کند به دلیل اینکه خون را رقیق می‌کند و قلب به راحتی می‌تواند خون را به سراسر بدن پمپاژ کند. حجامت در مدت کوتاه می‌تواند برای افراد دموی و صفراوی اثر خود را به خوبی نشان دهد اما معمولاً حجامت‌ها اثرات دراز‌مدت دارند که در چند هفته یا چند ماه بعد می‌توان اثرات آن را مشاهده کرد.

این محقق طب اسلامی می‌گوید: حجامت می‌تواند هورمون‌های بدن را تنظیم کند و افرادی که دارای چربی خون و کلسترول بالایی هستند، می‌توانند حجامت انجام دهند البته نباید انتظار داشته باشیم که همان روزی که حجامت انجام می‌دهیم چربی خون و کلسترول آن کاهش پیدا کند. چربی‌های بد از طریق حجامت کاهش می‌یابد البته حجامت در روزهای جمعه ممنوع اعلام شده است ولی این ممنوعیت مطلق نیست و اگر کسی هم ظهر جمعه بنا به تشخیص پزشک نیاز به حجامت داشته باشد می‌تواند آن را انجام دهد.

*حجامت خون را پاکسازی می‌کند

””””””””””””””””””””””””””””

ابوالحبیب بیان می‌دارد: حزیران یکی از ماه‌هایی است که انجام حجامت در آن توصیه شده است که هفتم تا چهاردهم حزیران بهترین زمان برای حجامت است. حجامت برای افرادی که خونشان زیاد و دارای فضولات زیادی است، می‌تواند مفید باشد. افرادی که دارای ضایعات پوستی و جوش هستند نیز حجامت برای آنها مفید است. افرادی که دارای فشار خون بالا هستند، می‌توانند از حجامت استفاده کنند به دلیل اینکه می‌تواند باعث کاهش فشار خون شود.

***مضرات حجامت

””””””””””””””””

وی تصریح می کند: افرادی که دارای هموگلوبین پایین هستند مانند هموگلوبین 6 یا 7 یا زنانی که در دوره قاعدگی هستند و افرادی که عمل‌ها یا جراحی سخت انجام داده‌اند همچنین هموفیلی‌ها نباید حجامت را انجام دهند به دلیل اینکه موجب بروز خطراتی برای آنها می‌شود.


باشگاه کاربران تبیان- ارسالی از 23456ehsansh