تبیان، دستیار زندگی
وارفارین یک داروی ضد انعقاد خوراکی است که جلوی لخته شدن خون را می‌گیرد، بنابراین از مشکلات ناشی از تشکیل لخته در رگ‌های خونی...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قرص وارفارین؛ ضدانعقاد خون


وارفارین یک داروی ضد انعقاد خوراکی است که جلوی لخته شدن خون را می‌گیرد، بنابراین از مشکلات ناشی از تشکیل لخته در رگ‌های خونی پیشگیری می‌کند. هدف پزشک شما از تجویز وارفارین، جلوگیری از تشکیل لخته‌ای است که بدن شما به آن نیاز ندارد.


قرص وارفارین؛ ضدانعقاد خون

گاهی به داروهای ضدانعقاد نظیر وارفارین، رقیق‌کننده خون گفته می‌شود، در حالی که در واقع این داروها خون را رقیق نمی‌کنند. اگر لخته‌ای وجود داشته باشد، وارفارین آن را حل نمی‌کند، بلکه از بزرگ شدن آن و در نتیجه بروز مشکلات جدی‌تر جلوگیری می‌کند. این دارو در موارد گوناگونی مانند مشکلات قلبی، ریوی و رگ‌های خونی مصرف می‌شود.

دستورات مصرف وارفارین

- وارفارین معمولا روزی یک نوبت مصرف می‌شود. مهم است که هر روز در ساعت معینی خورده شود. هیچ گاه بیش از مقدار تجویز شده مصرف نکنید. از دستور پزشکتان به دقت پیروی کنید. اگر یک نوبت را فراموش کردید، به محض آن که به یاد آوردید مصرفش کنید. اگر تا روز بعد متوجه آن نشدید، نوبت فراموش شده را رها کرده، به برنامه دارویی معمول‌تان بازگردید.

- مقدار دارو را دو برابر نکنید که ممکن است موجب خونریزی شود. هر نوبت که دارو را مصرف می‌کنید، روی یک برگه علامتی بگذارید تا دچار اشتباه نشوید. پیش از هماهنگی با پزشکتان، وارفارین را قطع نکنید. مهم است که به طور منظم به پزشکتان مراجعه کنید تا بهبودتان را زیر نظر داشته باشد.

در حین مصرف این دارو مکرراً باید آزمایش خون داده شود تا سرعت لخته شدن خون اندازه گیری شود. پزشک بر اساس سرعت لخته‌شدن خون، مقدار وارفارین را تعیین می‌کند، تا در حالی که از لخته شدن خون جلوگیری می‌شود، خطر خونریزی خودبه‌خودی وجود نداشته باشد

وارفارین را در چه زمان مصرف کنم؟

مهم‌ترین نکته در باره مصرف قرص وارفارین، خوردن دارو در وقت معین است به طوری که فراموش نشود. زمان ایده ال مصرف دارو "عصر " است.

وارفارین را با معده خالی مصرف کنم یا همراه با غذا؟

با توجه به این که غذا ممکن است بر جذب دارو تاثیر بگذارد، دارو نیم ساعت قبل یا یک ساعت بعد از غذا مصرف شود.

وارفارین را تا چه زمانی مصرف کنم؟

بسته به نظر پزشک معالج شما و بر اساس نوع بیماری شما، ممکن است درمان موقت، یا برای تمام عمر باشد.

به هنگام مسافرت چه اقداماتی لازم است؟

پزشک شما میزان دارو را تنظیم می‌کند، ولی سعی کنید رژیم غذایی ثابت داشته باشید و از مصرف الکل خودداری کنید.

اگر جراحی، درمان دندانپزشکی یا سایر اقدامات تهاجمی مثل آنژیوگرافی داشته باشم چه اتفاقی می‌افتد؟

بر اساس نوع کار درمانی شما، وارفارین با نظر پزشک معالج شما موقتا قطع می‌شود و ممکن است درمان جایگزین با داروهای ضد انعقادی دیگر شروع شود. از این رو قبل از هر اقدامی، پزشک خود را مطلع کنید چرا که ممکن است در معرض خطر خونریزی قرار بگیرید.

آیا رژیم غذایی با مصرف وارفارین تداخل دارد؟

وارفارین با ویتامین K رژیم غذایی شما تداخل دارد.

یک برنامه غذایی متعادل داشته باشید. ویتامین K که در گوشت، لبنیات و سبزیجات سبز تیره چون بروکلی، اسفناج، کاهو و کلم سبز وجود دارد، اثر وارفارین را در بدن کم می‌کند. اگر برنامه غذایی خود را تغییر دهید و به مقدار زیاد از این غذاها مصرف کنید، ممکن است اثر وارفارین در بدنتان کاهش یابد.

وارفارین با چه داروهایی تداخل دارد؟

برخی آنتی‌بیوتیک ها، مسکن‌ها، داروهای ضد التهابی، داروهای ضد صرع، ضد افسردگی، ضد پلاکت، ضد دیابت، ضد چربی، ضد نقرس، داروهای گوارشی، داروهای ضد قارچ و نیز داروهای گیاهی نظیر جوز هندی ممکن است با مصرف ورافراین تداخل کنند. پس حتما پزشک خود را از داروهای دیگری که مصرف می کنید مطلع سازید تا با هم تداخل نکنند.

عوارض جانبی

هنگام مصرف دارو، در صورت بروز هر یک از علایم نادر ولی جدی زیر، مصرف وارفارین را قطع کرده، با پزشکتان تماس بگیرید:

ـ کبودی یا درد انگشتان پا

ـ ادرار کدر یا تیره و یا ادرار کردن مشکل یا دردناک

ـ زخم یا لکه‌های سفید در دهان

ـ گلودرد ، تب و لرز

ـ ورم پا و ساق پا

ـ خستگی

ـ افزایش وزن غیرعادی ‌

ـ زردی چشم‌ها یا پوست

هنگام مصرف وارفارین، هر گونه علامتی از خونریزی خارجی مثل خونریزی از لثه‌ها هنگام مسواک‌زدن، کبودی وسیع بدون ضربه، خون دماغ، خونریزی شدید و غیرعادی از بریدگی‌ها، خونریزی شدید و غیرعادی هنگام عادت ماهانه داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید

علایم خونریزی داخلی عبارتند از: درد معده یا شکم، درد پشت، ادرار خونی، مدفوع سیاه و قیری، سرفه خونی، درد، خشکی یا تورم مفصلی، استفراغ خونی یا حاوی مواد غذایی در یک زمینه قهوه‌ای.

موارد احتیاط

در صورت وجود هریک از موارد زیر پیش از مصرف وارفارین، پزشکتان را مطلع سازید، زیرا همه این‌ها احتمال خونریزی را افزایش می‌دهند:

ـ حساسیت به وارفارین و سایر داروهای ضد انعقاد، یا هر نوع ماده غذایی، رنگ خوراکی ، یا دارو

ـ بارداری یا شیردهی

ـ مصرف داروهای دیگر، به ویژه آنتی‌بیوتیک (کلرامفنیکل، اریترومایسین، ریفامپین)، داروهای ضد سرطان، داروهای ضد تشنج (کاربامازپین، فنی‌توئین)، داروهای ضد پلاکت (دیپریدامول) ، داروهای ضد تیروئید (پروپیل تیواوراسیل ‌،متی‌مازول) ، سایمتیدین ، داروهای قلبی ‌(آمیودارون ‌، کینیدین)، داروهای نقرس ‌(آلوپورینول)، هورمون‌ها (استروژن، قرص‌های ضدبارداری، استروئیدها، آندروژن‌ها)، داروهای پایین آورنده کلسترول ‌(کلستیرامین، کلوفیبرات، جم فیبروزیل)، مترونیدازول، داروهای ضددیابت خوراکی، مسکن‌ها (مثل ایندومتاسین، مفنامیک‌اسید)، داروهای خواب، یا ویتامین K و نیز مصرف داروهای گیاهی نظیر جوز هندی

ـ سابقه یا ابتلا به هر نوع بیماری

ـ زایمان اخیر

ـ سقوط یا ضربه به سر یا بدن

ـ تبی که چندین روز طول کشیده باشد

ـ خونریزی شدید هنگام عادت ماهانه

ـ استفاده از "آی یو دی"

ـ جراحی شامل کارهای دندانپزشکی ‌

ـ اسهال شدید

ـ بی‌حسی نخاعی، یا پرتودرمانی با اشعه ایکس

هنگام مصرف وارفارین توصیه می‌شود

ـ به طور مرتب به پزشکتان مراجعه کنید تا بهبودتان را زیر نظر داشته باشد. پیش از مصرف داروهای دیگر، حتی داروهای مجاز بدون نسخه، ویتامین‌ها و داروهای گیاهی، با پزشکتان مشورت کنید.

ـ اگر چند روزی بی‌اشتها شُدید، پزشکتان را مطلع کنید، زیرا ممکن است دچار کمبود ویتامین K شوید و در نتیجه اثر وارفارین در بدنتان افزایش یابد.

ـ یک برگه شناسایی پزشکی همراه داشته باشید که نشان دهد وارفارین مصرف می‌کنید.

ـ از ورزش یا فعالیت‌هایی که ممکن است در آن‌ها آسیب ببینید بپرهیزید.

ـ مراقب باشید دستتان را نبرید و از خلال دندان استفاده نکنید.

ـ از ماشین ریش‌تراش (به جای تیغ ریش‌تراش) و از مسواک نرم استفاده کنید.

ـ به هر پزشک و داروسازی که مراجعه می‌کنید بگویید که وارفارین مصرف می‌کنید.

ـ وارفارین را دور از دسترس کودکان و دور از گرما، نور مستقیم و حرارت مرطوب نگهداری کنید (در این شرایط وارفارین فاسد می‌شود).

ـ وارفارین تاریخ مصرف گذشته را دور از دسترس کودکان، در توالت دور بریزید.

ـ هنگام مصرف وارفارین نباید نوشیدنی الکلی بنوشید. الکل روی عملکرد وارفارین در بدنتان تأثیر می‌گذارد.

- تغییرات واضح و زیاد در رژیم غذایی خود ندهید.

ـ و از همه مهم‌تر دارو را هرگز به طور خودسرانه قطع، یا کم و زیاد نکنید.

فرآوری: معصومه آیت اللهی

بخش سلامت تبیان


منابع:

Nursing- care

بیمارستان دی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.