سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
بوتاکس دارویی است که عمدتا جهت برطرف‌کردن چین‌وچروک پیشانی، بین دو ابرو و گوشه چشم به کار می‌رود، ولی برای درمان مبتلایان به...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بوتاکس، چین‌وچروک پوست را برطرف می‌کند


بوتاکس دارویی است که عمدتا جهت برطرف‌کردن چین‌وچروک پیشانی، بین دو ابرو و گوشه چشم به کار می‌رود، ولی برای درمان مبتلایان به اسپاسم اندام فوقانی، اسپاسم عضلات گردن، اسپاسم عضلات چشم و درمان تعریق بیش‌ازحد نیز سودمند است. در بعضی از موارد تزریق بوتاکس برای کاستن سردردهای میگرنی هم مفید است.


تزریق بوتاکس

اگرچه داشتن پوست صاف و بدون چروک آرزوی هر انسانی است، اما فرآیند پیری و بروز چین‌وچروک، امری اجتناب‌ناپذیر و قطعی است که تلاش‌های جامعه پزشکی و یافته‌های علمی آن‌ها توانسته برای مدتی آن را به تاخیر بیندازد. از این‌رو یکی از راه‌های رفع چین‌وچروک آن هم برای مدت کوتاه تزریق بوتاکس یا دیسپورت است.

 

بوتاکس در حقیقت شکل خالص و آماده شده، سم باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم است.

 

بوتاکس قادر است در محل تزریق، فعالیت عضلات ایجاد‌کننده چروک را متوقف کند. لذا عدم انقباض یا عدم جمع شدن عضلات صورت به خصوص پیشانی و به‌عبارتی دیگر، انبساط یا رها شدن عضلات به حالت بی‌حرکتی موجب می‌شود تا پوست در سطح این عضلات به حالت کشیده و باز باقی بماند.

با شرح فوق می‌توان ادعا کرد تزریق بوتاکس به‌معنی درمان چروک نیست، بلکه یک اثر موقت در عدم حرکت عضلات است که نتیجه آن ثابت ماندن پوست در حالت کشیده و بازشدگی برای مدت کوتاه است

بوتاکس به ترتیب در عضلات پیشانی و گوشه چشم‌ها بیشترین اثر را دارد و در مقابل دارای اثر ناچیز در عضلات خط لب یا خنده و چانه است.

 

باید بدانیم در بهترین شرایط، طول مدت اثر یک تزریق، حداکثر 6 ماه است و پس از اتمام این زمان، فعالیت عضلات به شرایط قبلی برگشته و چین‌های پوستی مجددا آشکار می‌شوند. اما آیا در مدت 6 ماه تمام چروک‌ها برطرف می‌شوند؟

 

مطمئنا چروک‌های متوسط (نه‌چندان عمیق و نه چندان سطحی) بیشترین و بهترین پاسخ درمانی را خواهند داشت، در حالی که چروک عمیق که حالت فرورفتگی داشته و همچنین چروک بسیار سطحی که ناشی از نازک و ضعیف شدن سطح پوست هستند (نه حرکت و انقباض عضلات)، کم‌ترین و ضعیف‌ترین پاسخ زیبایی را خواهند داشت و این ادعا که چند تزریق مکرر و مستمر موجب درمان کامل چین‌وچروک می‌شود، بی‌اساس و غیرعلمی است.

 

یک ویال آمپول 500 واحدی دیسپورت با 3 یا 5 سی‌سی از محلول طبیعی سالین ترکیب می‌شود و معمولا برای رفع 2 تا 3 خط چروک پیشانی و کنار چشم (برای 3 نفر) قابل تزریق است. محلول ترکیبی به دست آمده باید توسط پزشک متخصص پوست، در چندین نقطه مجاز از عمق عضلات پیشانی یا عمقی‌ترین لایه پوستی دور چشم، با سرنگ انسولین به میزان مناسب تزریق شود. این در حالی است که تزریق در مناطق خطرزا یا تزریق به میزان زیاد، می‌تواند موجب افتادگی یا کشیدگی پلک‌های چشم شود.

 

چه نکاتی را قبل از تزریق بوتاکس باید بدانیم؟

- قبل از تزریق آمپول بوتاکس، حتما با پزشک متخصص پوست مشورت کنید. همچنین این تزریق باید توسط پزشک متخصص صورت گیرد.

 

- تمام کسانی که دارای سوابقی از بیماری‌های عصبی ـ عضلانی هستند، باید از تزریق این آمپول جدا خودداری کنند.

- بهترین و بیشترین اثر تزریق وقتی حاصل می‌شود که میزان و محل تزریق کاملا با آناتومی و فیزیولوژی پوست (ساختمان، شکل و فعالیت منطقه‌ای پوست) منطبق باشد.

 

- خانم‌های باردار حتی به‌رغم تزریق‌های قبل از بارداری، باید از تزریق آن خودداری کنند.

 

- افتادگی پلک چشم و تغییرات غیرطبیعی ناشی از تزریق، بعد از چند ماه بدون اقدام درمانی دیگر برطرف خواهد شد.

 

- اثرات تزریق از روز سوم به بعد آغاز و حداکثر تا 10 روز کامل می‌شود و عدم تقارن پیشانی و ابروها ناشی از تزریق، در هفته دوم بعد از تزریق اول قابل اصلاح است.

 

- تنها آمپول مجاز و قابل تزریق در کشور ویال 500 واحدی دیسپورت است و سایر اشکال غیرمجاز عوارض جدی در پی دارند. پس حتما دقت کنید که از بوتاکس یا دیسپورت اصل استفاده کنید نه تقلبی.

 

چطور بوتاکس تقلبی را بشناسیم؟

بوتاکس، مارک یا برندی است که کارخانه تولیدکننده این دارو در آمریکا برای خود انتخاب کرده است، اما تولید این دارو محدود به کشور آمریکا نیست و در کشورهای دیگر نیز تولید می‌شود. نوعی که در کشور انگلیس تولید می‌شود، دیسپورت نام دارد. در حقیقت بوتاکس و دیسپورت یک دارو هستند که توسط دو کارخانه متفاوت و در دو کشور مختلف تولید می‌شوند.

به دلیل این‌که کشور ما با آمریکا رابطه تجاری ندارد، دارو با برند بوتاکس اصلا وارد کشور نمی‌شود، اما از آنجا که محدودیت تجاری با انگلیس وجود ندارد، داروی تولیدی انگلیس که با نام «دیسپورت» شناخته شده، از مجاری قانونی و با تأییدیه وزارت بهداشت وارد کشور می‌شود و در داروخانه‌های معتبر قابل خریداری است.

 

شرکت واردکننده دیسپورت ابتکار قابل تقدیری را به خرج داده است و آن، این است که روی بسته‌بندی آن، برچسبی را به گونه‌ای الصاق کرده که برای بازکردن بسته‌بندی دارو این برچسب نیز باید بریده شود. لذا سالم بودن برچسب نشان‌دهنده اورژینال یا اصل بودن بسته‌بندی است. روی این برچسب قسمتی وجود دارد که با خراشاندن آن یک کد 16 رقمی ‌ظاهر می‌شود. چنانچه این کد 16 رقمی ‌را به شماره تلفن گویای 22373561 اعلام کنیم، یا به شماره 2000404 از طریق موبایل پیامک نماییم، سیستم به طور اتوماتیک پاسخ داده و اصالت دارو را تأیید خواهد کرد. بدیهی است اگر دیسپورت از کانال قانونی وارد نشده باشد، این سیستم اصالت دارو را تأیید نمی‌کند.

 

مولکول این دارو حساس است، لذا باید از زمان تولید تا زمان مصرف، در دمای بین 2 تا 8 درجه سانتی‌گراد نگهداری شود. روشن است که اگر دارو با مجوز وزارت بهداشت وارد شود، سیستم‌های نظارتی وزارتخانه بر شرایط نگهداری دارو نظارت خواهند داشت، اما اگر دارو از طریق غیرقانونی یا اصطلاحا به طور قاچاق وارد کشور شود، ممکن است استانداردهای لازم برای حمل و نگهداری دارو رعایت نشود. در این صورت دارو کارایی لازم را نخواهد داشت.

 

بنابراین به افرادی که قصد دارند بوتاکس تزریق کنند، توصیه می‌کنیم شخصا با مشاهده عدد 16 رقمی‌ و ارسال آن به شماره‌های فوق، از اصل بودن دیسپورتی که قرار است برای آن‌ها استفاده شود، اطمینان حاصل کنند.

فرآوری : نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان


منابع:

سایت دکتر محمدحسن عامری- متخصص گوش، حلق و بینی

جام جم - دکتر سید ناصر عمادی، متخصص پوست و مو

 

مطالب مرتبط:

روش ‌های رفع چین و چروک چهره

پنج راز جوانی پوست

جوان‌سازی پوست بدون جراحی

درمان چروک صورت با بوتاکس و ژل

مراقب پوست گردن تان باشید

پوستی نرم و بدون چروک

درمان چین و چروک پوست

عوامل ایجاد چین و چروک پوست

علل پیدایش پیری زودرس در پوست (1) و (2)

«پیر پوستی» چرا؟

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین